arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۸۳۵۵
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۲۳ - ۱۸ اسفند ۱۴۰۱

امیرعبداللهیان: روزهای سختی در انتظار اسرائیل خواهد بود

حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به این سوال که آیا ایران برنامه‌ای برای تقویت پدافند هوایی سوریه برای مقابله با حملات گاه و بیگاه اسرائیل، گفت: روزهای سختی در انتظار رژیم صهیونیستی خواهد بود و منتظر روزهای پشیمان‌کننده باشند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: وزیر خارجه کشورمان گفت: معتقدیم زمان خروج نیروهای خارجی از سرزمین سوریه و احترام به تمامیت ارضی این کشور فرارسیده است. تهران همه طرف‌ها را به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و امنیت و ثبات سوریه و منطقه دعوت می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با همتای سوری خود، اظهار داشت: مراتب همدردی و همبستگی ملت ایران به حضور دولت و مردم سوریه به ویژه مصیبت‌دیدگان این حادثه غم‌انگیز اعلام می‌کنم. در دمشق هستیم برای همبستگی و همدردی با یکایک زلزله‌زدگان عزیز سوریه.

وی افزود: فرصتی شد تا ضمن اعلام همدردی و همبستگی درباره حادثه زلزله، درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و گفتگو کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه متاسفانه کم‌کاری و بی‌توجهی جامعه جهانی نسبت به مشکلات تحریم و جنگ در سوریه درباره امدارسانی به زلزله‌زدگان بار دیگر استاندارد دوگانه مدعیان را آشکار کرد، گفت: تهران و دمشق دوست روزهای سخت یکدیگر هستند، ما همچنان دوست روزهای سخت سوریه خواهیم ماند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه از گشایش‌های اخیر در روابط سوریه با کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم و از اینکه کشورهای منطقه رفتاری واقع‌بینانه و منطقی درباره سوریه و نقش مهم و جایگاه منطقه‌ای سوریه اتخاذ کرده‌اند استقبال می‌کنیم، اظهار داشت: اینکه رژیم جعلی اسرائیل در سخت‌ترین روزهای زلزله، فرودگاه حلب را مورد حمله قرار می‌دهد نتنها نشان‌دهنده خوی وحشی این رژیم جعلی است، بلکه اثبات می‌کند رژیم جعلی اسرائیل از بحران‌های چندلایه داخلی چندلایه رنج می‌برد و با چنین رفتار وحشیانه خود به دنبال انحراف توجهات از این بحران‌های چندلایه داخلی خود به سوی دیگر است.

وی تاکید کرد: ما تردید نداریم که صهیونیست‌ها در آینده منطقه جایی نخواهند داشت اما کشورهای منطقه در راستای تعامل با هم گام‌های مستحکمی خواهند برداشت.

وزیر امور خارجه کشورمان گفتگوهای چندجانبه منطقه‌ای را رمز برون رفت منطقه از بحران‌ها برشمرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه گفتگو ابتکار و عادی سازی و توسعه روابط منطقه‌ای استقبال می‌کند. در این چارچوب از نشست چارجانبه تهران، دمشق، مسکو و آنکارا با هدف دستیابی به همکاری‌های بیشتر و خارج شدن منطقه از بحران و سوتفاهمات استقبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: معتقدیم زمان خروج نیروهای خارجی از سرزمین سوریه و احترام به تمامیت ارضی این کشور فرارسیده است. تهران همه طرف‌ها را به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و امنیت و ثبات سوریه و منطقه دعوت می‌کند.

وی گفت: ما به حمایت‌ها و کمک‌های خود برای اسکان زلزله‌زدگان در سوریه و کمک‌های بشردوستانه پزشکی و درمانی ادامه خواهیم داد.

وزیر امورخارجه کشورمان درباره اولویت‌های ایران برای مسائل سوریه، گفت: گفتگوهای ما ناظر بر ثبات و امنیت پایدار در سوریه و منطقه است و در این خصوص دیدگاه‌هایی را در چارچوب فرمت چهارگانه تهران، دمشق، آنکارا و مسکو دنبال می‌کنیم.

امیرعبداللهیان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران پیشنهاد مشخصی برای برگزاری نشست چهارجانبه دارد، گفت: در خصوص نشست‌های چهارجانبه اولا گفتگوها با مقامات عالی سوریه و وزیر خارجه سوریه جریان دارد، ایده‌های مطروحه جمهوری اسلامی ایران را با دوستان‌مان در ترکیه و برادرانمان در سوریه در میان گذاشتیم، مشورت‌هایی هم با روسیه جریان دارد. مهم آن است که که سوریه تصمیم بگیرد و ایران، ترکیه و روسیه از این تصمیم حمایت کنند.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران برنامه‌ای برای تقویت پدافند هوایی سوریه برای مقابله با حملات گاه و بیگاه رژیم صهیونیستی، گفت: روزهای سختی در انتظار رژیم صهیونیستی خواهد بود و منتظر روزهای پشیمان‌کننده باشند.

نظرات بینندگان