arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۸۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۲ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۱

توصیه‌های ایمنی در آستانه چهارشنبه‌سوری

مدیر کل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر در آستانه چهارشنبه سوری با طرح نکات ایمنی گفت: برای پیشگیری از حوادث احتمالی باید از اکنون نکات ایمنی را رعایت کرد تا مراسم چهارشنبه سوری بدون حادثه برگزار و تبدیل به چهارشنبه‌سوزی نشود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر کل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر در آستانه چهارشنبه سوری با طرح نکات ایمنی گفت: برای پیشگیری از حوادث احتمالی باید از اکنون نکات ایمنی را رعایت کرد تا مراسم چهارشنبه سوری بدون حادثه برگزار و تبدیل به چهارشنبه‌سوزی نشود.
 
 نواب شمس‌پور قبل از طرح نکات ایمنی برای برگزاری چهارشنبه سوری بدون حادثه گفت: در سامانه آنلاین آموزش‌های همگانی جمعیت هلال احمر(خادم)، دوره آموزشی آنلاین «ایمنی در مراسم چهارشنبه‌سوری» در همه ساعات شبانه‌روز در دسترس است و شرکت کنندگان می‌توانند از همان سامانه گواهینامه معتبر دریافت کنند.
 
وی  گفت: در این روزها که چند روزی تا چهارشنبه‌سوری باقی مانده باید مواد سریع‌الاشتعال را از پشت‌بام و یا زیرزمین خارج کرد و در صورتی که وسایل آتش‌بازی تهیه کردید؛ آن‌ها را در جعبه قرار داده و به جای خنک و دور از تابش مستقیم آفتاب ببرید.
 
شمس‌پور گفت: در شب چهارشنبه‌سوری از روشن کردن آتش در کنار سیم‌های برق، خودروها، محیط‌های مسقف، پارکینگ‌ها و معابر کم‌عرض خودداری کرده و بهتر است آتش را در سطوح هموار خاکی یا بتنی روشن کنید. اگر قصد روشن کردن آتش در کوچه را دارید برای خراب نشدن آسفالت قبل از افروختن آتش، مقداری خاک بریزید تا خاک بین آتش و آسفالت قرار بگیرد.
 
او افزود: برای افروختن آتش از موادی چون الکل یا بنزین استفاده نکنید و هنگام پریدن از روی آتش از مانتوی بلند، چادر، شال بلند، لباس خیلی گشاد و عینک استفاده نکنید.
 
شمس‌پور ادامه داد: از پرتاب وسایل تحت فشار مثل اسپری، کپسول، حشره‌کش و امثال این‌ها و همچنین وسایل شیشه‌ای مثل شیشه آمپول خودداری کرده و لاستیک خودرو را در آتش نیندازید؛ چون علاوه بر ایجاد آلودگی هوا، خطرات مختلفی را به همراه دارد.
 
او توصیه کرد: در صورت امکان یک خاموش‌کننده متصل به آب را به نزدیکی محل آتش برسانید.
 
مدیر کل آموزش‌های همگانی هلال احمر گفت: بیش از همه مراقب افراد سالمند، کودکان، بیماران قلبی و زنان باردار باشید. خود و آن‌ها را از افرادی و گروه‌هایی که رفتار پرخطر و ناایمن دارند؛ دور کنید.
 
براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ او در پایان گفت: پس از اتمام مراسم، دقایقی در کنار آتش خاموش شده بمانید و پس از خنک شدن باقی‌ماندها، پسماند آن را در یک سطل آب ریخته و دفع کنید.
نظرات بینندگان