arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۸۵۷۵
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۲۰ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۱
معاون شهردار مشهد خبر داد:

چند و چون استقبال از بهار ۱۴۰۲ در حوزه آذین‌بندی فضا‌های شهری

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس به تشریح جزئیات و چند و چون استقبال از بهار 1402 در حوزه آذین‌بندی و نصب المان‌های بهاری پرداخت. وی بیان کرد: سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس، ویژه ایام نوروز در 3 بخش، آذین‌بندی و شهرآرایی، ساماندهی معضلات اجتماعی و کودکان کار و متکدیان و همچنین اسکان اضطراری، خدمات ویژه‌ای را به شهروندان و زائران رضوی تقدیم می‌کند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس به تشریح جزئیات و چند و چون استقبال از بهار 1402 در حوزه آذین‌بندی و نصب المان‌های بهاری پرداخت.

حسین باغگلی، در گفتگویی با بیان اینکه سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس، ویژه ایام نوروز در 3 بخش، آذین‌بندی و شهرآرایی، ساماندهی معضلات اجتماعی و کودکان کار و متکدیان و همچنین اسکان اضطراری، خدمات ویژه‌ای را به شهروندان و زائران رضوی تقدیم می‌کند، اظهارکرد: همانطور که شهروندان مشهدی و همچنین زائران بارگاه منور رضوی به خاطر دارند، موضوع شهرآرایی و آذین‌بندی و المان‌های شهری فعالیتی گسترده است که سبقه‌ای 15 ساله دارد.

وی گفت: در این حوزه، همه‌ساله و پیش از سال نو، اقدامات ویژه‌ای صورت می‌گیرد که به اذعان زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی، مشهد مقدس در ایام نوروز، جلوه بسیار متفاوت و جذابی دارد.

باغگلی با بیان اینکه به دنبال ایجاد فضای بانشاط نوروزی برای زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی در ایام نوروز هستیم، گفت: برهمین اساس، 15 سال پیش، استقبال از بهار، با مشارکت هنرمندان در دستورکار مدیریت شهری مشهد مقدس قرار گرفت؛ اقدامی ابتکاری که با شکل و شمایل پیش آمده و هنرنمایی هنرمندان، در شهرهای دیگر هم اجرایی شد.

وی با بیان اینکه استقبال از بهار، به غیر از گل‌آرایی و فضاآرایی و عمران، شامل بخش‌های دیگری نیز می‌شود، افزود: از جمله این بخش‌ها می‌توان به طراحی و جانمایی و نصب المان، نقاشی دیواری، نمایش‌های خیابانی، سرود، فضاآرایی و پارچه‌‎آرایی معابر و ... اشاره داشت که برآیند آنها به دنبال فراهم آوردن جلوه متفاوتی از شهر است.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: از جمله ویژگی‌های برنامه‌ استقبال از بهار، ایجاد اتصال بدنه مردم و جامعه هنرمندان به خدمات عمومی است؛ خوشبختانه در جشنواره استقبال از بهار 1402، مشارکت خوب هنرمندان را داشته‌ایم و اتفاقات ویژه‌ای برای نخستین بار اجرایی و پیش‌بینی شده است.

باغگلی با بیان اینکه مشهد مقدس یکی از شهرهای پیشتاز کشور در حوزه تئاتر است، گفت: برهمین اساس، یکی از بخش‌های ویژه استقبال از بهار 1402، نمایش‌های خیابانی است؛ آثار ارائه شده در این حوزه توسط داوران و اساتید پیشکسوت، ارزیابی شد و 15 گروه انتخاب شدند که از این تعداد، 5 گروه از استان‌های دیگر کشور هستند که در ایام نوروز، به اجرای نمایش‌های خیابانی می‌پردازند.

وی در ادامه از تاثیر جدی رویداد استقبال از بهار بر اقتصاد حوزه هنر و هنرمندان سخن گفت و افزود: در رویداد استقبال از بهار 1402، مشارکت 526 هنرمند را داشتیم که بیش از 2 هزار اثر و ایده را در بخش‌های مختلف ارائه کردند.

باغگلی با بیان اینکه استقبال از بهار، فرآیندی 8 ماهه است که از تیرماه شروع می‌شود تا در اسفندماه، شهری پویا داشته باشیم، اظهارکرد: فرآیند انتخاب محورها، طرحی گرافیکی، انتشار فراخوان، فرآیند داوری و تحلیل آثار از تیرماه شروع شده؛ در کنار گل‌آرایی، المان‌های گل داریم که با طراحی هنرمندان پیش‌بینی شده است.

وی گفت: در این حوزه 600 اثر داوری شده و با توجه به تقارن اعیاد شعبانیه و ماه مبارک رمضان و نوروز، رویدادهای ویژه‌ای درنظر گرفته‌ایم.

معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس با بیان اینکه در بخش المان‌های آذین‌بندی به سمت ساخت المان‌های کوچکتر رفتیم و از سوی دیگر، تعداد آثار را افزایش دادیم تا عدالت توزیعی بیشتری داشته باشیم، افزود: جداره‌های اتوبوس، پل‌ها، نقاط پرتردد شهری و ... همگی در نوروز مدنظر و مورد توجه بوده تا حال و هوای عید در سراسر شهر ملموس باشد.

باغگلی اظهارکرد: 450 نقطه در بخش آذین‌های شهری پیش‌بینی شده و طراحی‌ها به نحوی است که مردم در کنار این المان‌ها حضور پیدا کنند و با آنها تعامل برقرار کنند.

وی از پیش‌بینی پهنه‌های مختلف در سطح شهر خبرداد و گفت: یکی از این پهنه‌ها، ویژه کودکان است که با موضوع ایران و توجه به جانوران و گونه‌های گیاهی درحال انقراض و آگاهی‌بخشی در این خصوص با روش‌های جذاب درنظر گرفته شده؛ این مکان‌رویداد در میدان جانباز جانمایی شده و دربرگیرنده 22 المان است.

باغگلی با بیان اینکه از مکان‌رویداد ویژه دیگری نیز مختص نوجوانان در رودپارک پیش‌بینی شده، افزود: در این مجموعه، آثار نجوم و صور و فلکی و المان‌های علمی داریم که کاربردی بوده و بازدیدکنندگان می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به تقارن ایام سال نو با ماه مبارک رمضان، تصریح کرد: با توجه به اینکه حضور مردم در ساعات بعد افطار، در سطح شهر پررنگ‌تر می‌شود، جشنواره نور بی‌نظیری را در محدوده 3 هکتاری در بوستان کوهسنگی درنظر گرفته‌ایم؛ جشنواره نوری شامل المان‌های نور، همراه با رویدادهای فرهنگی از جمله پخش داستان‌هایی در حوزه نمایش و تئاتر با جلوه‌های ویژه و خلاقانه است.

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد مقدس گفت: رویکرد و نگاه ما توجه تمام سطح شهر و پیاده‌سازی عدالت توزیعی و توجه به مناطق کم‌برخوردار بوده تا کمبود سال‌های گذشته جبران شود.

باغگلی با بیان اینکه سعی ما بر این است که فضای شهری را با استفاده از هنرمندان، پررنگ و نشاط‌آور کنیم، افزود: در نظر داریم نمادهای فضای شهری را به آثار هنری و فضای رنگی آغشته کنیم و مشارکت مردم را هم در داوری‌ آثار به کمک گرفتیم.

وی گفت: عموم علاقه‌مندان می‌توانند از طریق ارتباط پیامکی، لینک آثار را دریافت و در نظرسنجی پیش‌بینی شده مشارکت داشته باشند.

باغگلی با بیان اینکه در کنار نظرسنجی‌های عمومی، به منظور بلوغ بیشتر اقدامات، ارتباط با بدنه دانشگاهی نیز در دستورکار قرار گرفته است، تصریح کرد: با توجه به پیش‌بینی حضور زائران و مسافران نوروزی، پیش از آغاز سال نو، نصب و جانمایی المان‌های نوروزی از 12 اسفندماه شروع شده و درصدد هستیم تا 3 روز آینده، تمام المان‌ها نصب شود.

نظرات بینندگان