arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۸۹۰۲
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۲۱ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

قبل از چهارشنبه‌سوری این هشدارها را جدی بگیرید / آسیب‌های پنهان انفجار موادمحترقه

مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر در آستانه چهارشنبه‌سوری توصیه‌ها و هشدارهایی را به مردم و خصوصا جوانان، نوجوانان و خانواده‌های آنان ارائه کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر در آستانه چهارشنبه‌سوری توصیه‌ها و هشدارهایی را به مردم و خصوصا جوانان، نوجوانان و خانواده‌های آنان ارائه کرد.

نواب شمسی‌پور با اشاره به نزدیک بودن چهارشنبه‌سوری گفت:‌ متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم که حوادث چهارشنبه‌سوری موجب مرگ برخی از افراد شده و چندین برابر این افراد را با آسیب‌های همیشگی نظیر نابینایی، ناشنوایی، قطع عضو و ... درگیر می‌کند. این درحالی است که با رعایت نکات ایمنی و پرهیز از انجام برخی از اقدامات می‌توان از حوادث این شب جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه باید به فرهنگ‌های اصیل چهارشنبه‌سوری توجه داشته باشیم، گفت:‌آنچه با انفجار ترقه و بمب دست‌ساز و روشن کردن آتش‌های حجیم و ... رخ می‌دهد، ارتباطی با فرهنگ و آئین کهن چهارشنبه‌سوری ندارد و تنها موجب آسیب دیدن مردم می‌شود. بدتر آنکه برخی از این بمب‌ها و ترقه‌های دست‌ساز حتی موجب آسیب رسیدن به افرادی می‌شود که ممکن است هیچ نقشی هم در این میان نداشته باشند، سالمندان، بیماران، کودکان و زنان باردار از جمله این گروه‌های حساس هستند که انفجارهای چهارشنبه‌سوری می‌تواند آسیب‌هایی را به آنان وارد کند.

مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر با بیان اینکه بمب‌ها و ترقه‌های دست ساز همه ساله بیشترین آسیب را به چشم و دست‌ها وارد می‌کند، گفت:‌ آمارها نشان می‌دهد که نوجوانان و کودکان بیشترین آسیب را از حوادث چهارشنبه‌سوری دیده‌اند، این موضوع نشان می‌دهد که خانواده‌ها نقش بسیار مهمی در کاهش این حوادث و آسیب‌ها برعهده دارند و لازم است در این ایام نظارت بیشتری بر فرزندان خود داشته باشند.

آسیب‌های پنهان انفجار موادمحترقه و چهارشنبه سوری
شمسی‌پور ادامه داد:‌ همچنین متأسفانه بسیاری از عابران پیاده که هیچ تقصیری نداشته و بمب‌های دست ساز به سمت آنها پرتاب شده نیز از جمله دیگر افراد متاثر از حوادث چهارشنبه‌سوری هستند که بدون آنکه بخواهند دچار نقص عضو، نابینایی و ... شده‌اند. انفجار مواد محترقه می‌تواند سبب ایست قلبی سالمندان و بیماران شده و موجب زایمان پیش از موعد زنان باردار نیز بشود که همه این‌ها جزو آسیب‌های دیده نشده چهارشنبه‌سوری است که آمار دقیقی هم نمی‌توان از آن به دست آورد.

وی نگهداری از مواد محترقه در جیب و کوله‌پشتی را هم عامل بسیار خطرناکی برشمرد و گفت:‌ برخی افراد مواد محترقه را در جیب نگه می‌دارند درصورتیکه احتمال انفجار این مواد بر اثر گرما چندین برابر می‌شود و می‌تواند منجر به قطع عضو در افراد یا حتی مرگ آنان شود.

شمسی پور با بیان اینکه برخی از نوجوانان و جوانان موادمحترقه دست ساز را در در پارکینگ‌ها، صندوق عقب خودروها و ... نگهداری می‌کنند، گفت: قدرت انفجار برخی از این مواد به قدری است که می‌تواند ساختمانی را تخریب کند.

مراقب بالن آرزوها باشید
مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر درباره بالن آرزوها نیز گفت:‌ این بالن‌ها چند سالی است که رواج یافته اما درجای درستی باید از آن استفاده شود، استفاده از بالن آرزوها در مناطق پردرخت، مجاور ساختمان‌های بلند و حتی مناطق دارای باد زیاد، می‌تواند منجر به آتش‌سوزی‌ منازل، خودروهای سواری و حتی منابع طبیعی شود. پس استفاده از آن در محیط‌های شهری چندان توصیه نمی‌شود.

وی همچنین درباره آسیب‌های چهارشنبه‌سوری به محیط زیست نیز گفت: آتش گرفتن گیاهان و درختان از جمله مواردی است که به محیط زیست خسارت وارد می‌کند، همچنین انفجار موادمحترقه می‌تواند سبب ترس حیوانات نظیر گربه‌ها، پرندگان و ... شده و به مرگ آنان منجر شود.

شمسی پور با تاکید بر اینکه نباید از روی آتش‌های حجیم پرید، گفت: این یک رسم نمادین است و نباید برای پریدن از روی آتش جان خود را خطر بیاندازیم. همچنین شهروندان توجه کنند که نباید از روی آتش‌هایی خود روشن نکرده‌اند بپرند، چرا که ممکن است از قبل مواد قابل انفجاری در آتش انداخته شده باشد که از وجود آن بی‌خبرند.

مدیرکل آموزش همگانی جمعیت هلال احمر در پایان به مردم توصیه کرد که چهارشنبه‌سوری را با حضور در کنار اعضای خانواده و جمع‌های دوستانه سپری کرده و از انجام اقداماتی که شروع سال جدید را برای آنان و دیگر شهروندان با سختی و چالش مواجه کند، پرهیز کنند.

نظرات بینندگان