arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۹۱۵
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۵ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۱

وزیر اقتصاد: گرانی‌ها در حال درست شدن است؛ نمونه آن مرغ بود که قیمت آن پایین آمد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر امور اقتصادی و دارایی با تشریح جزئیات راه‌اندازی بورس ارز، با بیان این که اقتصاد ایران نه تنها در مقابل این تحریم‌ها تاب آورده است بلکه عمق فعالیت ها را از نظر داخلی سازی تقویت کرده است، گفت: مرغ از جمله اقلامی بود که تبدیل به شاخص اقتصاد ایران شد در حالی که واقعیت چنین چیزی نیست.

سید شمس الدین حسینی درباره اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: تجربه اقتصاد مقاومتی در اقتصاد ایران که مجموع منابع انرژی آن در دنیا اول است و یا موقعیت خاصی دارد می تواند منجر به شکوفایی ظرفیت‌های اقتصاد کشور شود و همانطور که تحریم تکنولوژیکی که علیه ایران وضع شد سبب شد جنبش نرم افزاری در اقتصاد ایران به ثمر برسد و جزو 10 کشور اول منطقه در تولید علم در دنیا شویم همین مسئله باعث شکوفایی ظرفیت های اقتصادی می شود.

وی با اشاره به این که سه دهه از انقلاب ایران می گذرد و طی این مدت اقتصاد ایران تحت تحریم بوده است، گفت: از سال 85 به بعد تحریم‌ها وارد فاز جدیدی شده و در سال 89 با تصویب قطعنامه 1929 شدت گرفته است و به ویژه این تحریم های غیر منصفانه با تحمیل های مستبدانه آمریکا به سایر کشور ها آمیخته شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود:اگر تا به امروز بخواهیم قضاوت کنیم اقتصاد ایران نه تنها در مقابل این تحریم‌ها تاب آورده است بلکه باعث شده که ایران عمق فعالیت ها را از نظر داخلی سازی تقویت کند که این امر باید از این پس شدت بگیرد به عبارت دیگر باید تلاش کنیم که اگر به هر دلیلی در کوتاه مدت و یا میان مدت در اثر تنگناهایی که برخی دولت های خارجی ایجاد می کنند بخش تجارت خارجی ما در تنگنا قرار بگیرد بخش داخلی اقتصاد گسترش پیدا کند.

وی ادامه داد:به عبارتی اگر جذب خارجی اقتصاد با محدودیت مواجه می شود جذب داخلی اقتصاد افزایش یابد که انجام این کار مستلزم آن است که از یک سو از ظرفیت های تولید داخل به نحو احسن استفاده کنیم و از سوی دیگر ذائقه مصرفی مردم بیشتر به سمت مصرف تولیدات داخلی متمایل شود که در واقع حرکتی دوسویه است که باید سامان پیدا کند.

حسینی در ادامه تصریح کرد:در واقع از یک سو تولید کننده داخلی باید کیفیت و بهره وری را افزایش دهد و سلیقه ایرانی را بیش از گذشته مورد توجه قرار دهد و از سوی دیگر مردم هم باید حرکت های هوشمندانه ای را که در دوران جنگ داشتند اکنون در دوران جنگ اقتصادی داشته باشند و با استفاده از تولیدات داخلی باعث افزایش جذب داخلی در اقتصاد شوند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که ما هم در دولت ضمن حمایت از تولید داخلی باید تلاش کنیم که مصارف دولت تا جایی که ممکن است معطوف به محصولات داخلی شود، اضافه کرد:در واقع در چنین چارچوبی می توانیم از این بخش گذر کنیم.

این مقام مسوول همچنین به نقش بخش خصوصی و رسانه‌ها در اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار کرد:اقتصاد مقاومتی رسانه مقاومتی می خواهد.

حسینی درباره عملکرد رسانه ها طی یک سال گذشته افزود: برخی بسیار خوب عمل کرده‌اند و در مقابل برخی مایه رنجش بوده اند.

نمی توانیم اقتصاد ایران را به تلاطمات ارزی بسپاریم

وی همچنین درباره سیاست ها و تصمیمات اخیر در حوزه ارز گفت:همان طور که بارها اعلام کردیم واقعیت امر این است که شکاف زیاد بین نرخ مرجع و نرخ بازار آزاد رانت زا و مفسده ساز است و از سوی دیگر نمی توانیم اقتصاد ایران را به تلاطمات ارزی بسپاریم و لازمه مقابله با این کار یک طراحی جدید است که ضمن به رسمیت شناختن ساز و کار بازار عوامل غیر اقتصادی در بازار را مدیریت کند.

حسینی افزود:نتیجه این بحث ها در جلسات مشترکی که در تیم اقتصادی دولت و با نمایندگان بخش خصوصی داشتیم و حتی در جلسه مشترک دولت و مجلس این موضوع مطرح شد، کارها و مطالعات صورت گرفته و همچنین تجربیات گذشته جمع آوری شد و در جلسه ای که چهارشنبه شب در بانک مرکزی با حضور وزرای کشاورزی،صنعت معدن تجارت، امور اقتصادی و دارایی ، رییس کل بانک مرکزی و معاون برنامه ریزی رییس جمهوری، چند تن ار روسای کمیسیون های مجلس، رییس سازمان بورس برگزار شد راه اندازی معاملات گواهی ارزی به بحث گذاشته شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که شورای عالی بورس این مصوبه را در اختیار داشت و آن را ارائه کرده بود،افزود: این مسئله باید در جمع وسیع تری تصویب می شد که در جلسه چهارشنبه شب مورد توافق قرار گرفت و تصویب شد که در آینده نزدیک معاملات گواهی ارزی را در بورس راه اندازی کنیم.

وی با بیان این که در این راستا کمیته ای مرکب از بانک مرکزی، ساززمان توسعه تجارت به نمایندگی از وزارت صنعت معدن تجارت ،گمرک جمهوری اسلانی ایران به نمایندگی از وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان بورس تشکیل شد تا جزئیات کار را پیش بینی کنند، اظهار کرد: در آینده نزدیک که ان شاءالله مرداد ماه خواهد بود اگر مانع خاصی پیش نیاید معاملات گواهی ارزی راه اندازی می شود.

حسینی در ادامه در تشریح این بازار گفت:کسانی که عرضه کننده ارز هستند یا همان صادرکنندگان غیرنفتی، سرمایه گذاران خارجی و دیگر کسانی که ارز با منشا خارجی در اختیار دارند و حتی بانک مرکزی که مسوولیت این کمیته را به عهده دارد در این بازار با توجه به ساز وکار بورس به عنوان عرضه کننده حاضر می شوند و از طرف دیگر کسانی که ارز برای تجارت نیاز دارند با ثبت سفارش، کسانی که ارز خدماتی نیاز دارند مانند ارز مسافرتی می توانند با توجه به ساز و کار پیش بینی شده در این بازار حضور پیدا کنند در واقع در این روش عرضه و تقاضا یکدیگر را پیدا می کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد:آن بخشی از نیازهای ارزی که امروز در قالب ارز مرجع تامین نمی شود در این بازار پاسخ داده می شود.

وی تاکید کرد:با ایجاد این بازار سعی می کنیم بازار غیر رسمی و موازی را به این سمت هدایت کنیم و راهکارهای لازم برای پیشگیری از سفته بازی ارز پیش بینی شده است.

بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اختلاف نظر وجود ندارد

حسینی همچنین درباره نظر دولت برای سه نرخی شدن ارز گفت:به پیروی از تفاهم سران سه قوه به این نتیجه رسیدیم که تا جایی که ممکن است کارها را به صورت مشترک پیش ببریم و معاملات گواهی ارزی در بورس را در یک رایزنی مشترک با کمیسیون های تخصصی و نمایندگانی که از هیات رییسه مجلس معرفی شده بودند به جمع بندی رسیدیم به عبارت دیگر وزارت اقتصاد،بانک مرکزی و کمیسیون های مجلس طرح مستقلی ندارند همه با مشورت و مرور تجربیات به این جمع بندی رسیدیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: آن چیزی که اقتصاد ایران را رنج می دهد این است که برخی می خواهند بگویند بین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اختلاف نظر وجود دارد در حالی که چنین چیزی نیست و تا زمانی که طرحی تصویب نشده اختلاف نظر طبیعی است و مهم این است که به طرح مشترک برسیم و آنگاه همه از آن حمایت کنیم.

وی تاکید کرد: دامن زدن به مصاحبه و بزرگ کردن نظرات شخصی مسوولان حتی وزیر اقتصاد در زمانی که ساز و کارهای تصمیم گیری تعریف شده است اثر خوبی برای اقتصاد ندارد.

موافق سفته بازی روی دارایی ها نیستیم

حسینی در ادامه درباره ارتباط برخی سیاست‌های دولت با کاهش قیمت مسکن و اجاره بها خاطرنشان کرد:آن چیزی که دولت طی چند سال اخیر با آن مقابله کرده و اکنون در بخش ارز با آن برخورد می کنیم این است که اساسا در دولت موافق نیستیم که سفته بازی روی دارایی ها صورت بگیرد چرا که این امر سبب انحراف تخصیص منابع می شود.

وزیر امور اقتصادی و داریی تاکید کرد: در بازار مسکن تمام تلاش ما این خواهد بود که یک بار دیگر سفته بازی در این بخش از بین برود.

زمان اجرای قانون هدفمندی

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید، زمان اجرای فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها کی خواهد بود؟ اظهار کرد: زمان اجرای این قانون را به موقع آن اعلام می کنم.

گرانی ها در حال درست شدن است

حسینی در ادامه درباره گرانی‌های اخیر افزود: گرانی‌ها در حال درست شدن است که نمونه آن مرغ بود که قیمت آن پایین آمد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در واکنش به این که قیمت مرغ همچنان بالا است، گفت:مرغ از جمله اقلامی بود که تبدیل به شاخص اقتصاد ایران شد در حالی که واقعیت چنین چیزی نیست .

وی ادامه داد:به دلایل مختلف که برخی واقعی و ناشی از گرانی مرغ بود و همچنین برخی در پی تمرکز بیش از حد روی این موضوع بود مسئله تعمیم پیدا کرد اما خوشبختانه با اقداماتی که وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی انجام می دهند قیمت در حال تعدیل شدن است.

حسینی با اشاره به این که آخرین باری که مرغ خریدم زمانی بود که مدیر کل بودم اضافه کرد:به تازگی مرغ نخریدم اما اطلاعاتی که گرفتم قیمت کیلویی 5 هزار و 395 در منطقه یوسف آباد بوده است.

اسامی ائمه مسوولیت‌ها را مضاعف می کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد نامگذاری برخی موسسات اعتباری به نام ائمه اطهار ، تصریح کرد:اصل این فرهنگ دارایی و حتی فرزندانمان را به اسم ائمه متبرک کنیم خوب است اما باید بدانیم که این اسامی مسوولیت ها را مضاعف می کند و باید مراقبت کنیم که مسوولیت چندین برابر است.

تمامي كشتي گيران المپيكي ايران بوی طلا می دهند

حسینی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران با بیان این که در وزن 100 کیلوگرم هم کشتی گرفته ام،درباره کاروان کشتی کشورمان در المپیک گفت:پیش بینی نمی کنم و تعداد مدال را ذکر نمی کنم تا مسوولیت کشتی گیران بیش از این سنگین نشود اما روحیه بسیار خوبی در کاروان کشتی آزاد و فرنگی ما حاکم است و برداشتم این است که قوی ترین تیم کشتی ما با احتساب آزاد و فرنگی در تاریخ کشور مان به رقابت های المپیک اعزام می شوند.

وی با اشاره به این که البته در گذشته تیم های آزاد خوب داشته ایم، افزود: کشتی گیران اعزامي هر کدام بوی طلا می دهند و باید ببینیم در رقابت ها چه اتفاقی می افتد.


منبع: خبرگزاری ایسنا
نظرات بینندگان