arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۹۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۰۹ - ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

هشدار مدیریت بحران مازندران: مسافران از اسکان در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند

حسینعلی محمدی شیرکلایی مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران علاوه بر تاکید بر آمادگی دستگاه‌های اجرایی به منظور انجام اقدام‌های پیشگیرانه، از شهروندان نیز خواست که در طی این مدت علاوه بر رعایت جوانب احتیاط در ترددها، از اسکان در کنار رودخانه‌ها و تردد‌های غیرضروری و همچنین از توقف جاده‌ای بویژه در محور‌های کوهستانی استان نیز خودداری کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران نسبت به احتمال جاری شدن روان‌آب و وقوع سیلاب‌های نقطه‌ای و محلی از اواخر وقت روز دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه هشدار داد و از مسافران و گردشگران نوروزی خواست که در طی این مدت از توقف در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.

حسینعلی محمدی شیرکلایی با استناد به هشدار سطح نارنجی هواشناسی مبنی بر استقرار سامانه جدید بارشی از اواخر وقت روز دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه که مناطق مختلف مازندران را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت که با توجه به احتمال جاری شدن روان‌آب و سیلاب‌های محلی و نقطه‌ای در طی این مدت، مسافران و گردشگران نوروزی از توقف و اسکان در کنار رودخانه‌ها خوددادری کنند.

وی اظهار داشت: با فعال شدن این سامانه که با کاهش دما، مه آلود و وزش باد نسبتا شدید نیز همراه است، آسمان استان در شهر‌های ساحلی و جلگه‌ای بارانی و در مناطق کوهستانی نیز با احتمال بارش تگرگ و برف همراه خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران خاطرنشان کرد: علاوه بر جاری شدن روان‌آب و سیلاب‌های محلی و نقطه‌ای، پرآب شدن رودخانه ها، کاهش دید، لغزندگی سطح جاده‌ها و احتمال بارش تگرگ و ریزش سنگ نیز در محور‌های کوهستانی در طی این مدت دور از انتظار نیست.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران علاوه بر تاکید بر آمادگی دستگاه‌های اجرایی به منظور انجام اقدام‌های پیشگیرانه، از شهروندان نیز خواست که در طی این مدت علاوه بر رعایت جوانب احتیاط در ترددها، از اسکان در کنار رودخانه‌ها و تردد‌های غیرضروری و همچنین از توقف جاده‌ای بویژه در محور‌های کوهستانی استان نیز خودداری کنند.

محمدی شیرکلایی با اشاره به هشدار سطح نارنجی هواشناسی مازندران، ضمن توصیه به کوهنوردان برای خودداری از صعود به ارتفاعات، به دامداران نیز هشدار داد در این مدت از چرای دام در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.

باران و سرما در راه مازندران

طبق پیش‌بینی هواشناسی، شرایط جوی مازندران از اواخر وقت روز دوشنبه تا اواخر وقت روز چهارشنبه بارانی و سرد خواهد بود و شهروندان نخستین روز سال جدید را با وزش باد و باران، کاهش محسوس دما و بارش برف در مناطق ییلاقی جشن می‌گیرند و این وضعیت به طور متناوب تا پایان روز چهارشنبه نیز تداوم خواهد داشت.

هواشناسی شرایط جوی روز گذشته مازندران را براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه‌های پیـش یابـی هواشناسـی در مناطق ساحلی و جلگه‌ای را نیمه ابری گاهی ابری و مه آلود و در ارتفاعات صاف تا نیمه ابری و از اواخر وقت با افزایش ابر و امروز را نیز نیمه ابری تا ابری بویژه در مناطق غربی با احتمال بارش پراکنده باران و وزش باد پیش‌بینی کرد.

شرایط جوی مازندران در روز سه‌شنبه نخستین روز عید سعید باستانی ابری با بارش پراکنده باران و کاهش دما و بتدریج از سمت غرب استان با بارندگی، در مناطق کوهستانی مه آلود با بارش برف، وزش باد و احتمال رعد و برق و در دومین روز تعطیلات نوروزی در روز چهارشنبه را نیز ابری با بارش باران، در ارتفاعات مه آلود با بارش برف و وزش باد پیش‌بینی شده است.

آسمان مازندران در روز پنجشنبه سومین روز عید مصادف با روز جهانی هواشناسی با بارش پراکنده باران و بتدریج با کاهش ابر و در روز جمعه چهارمین روز تعطیلات نوروزی نیز صاف تا نیمه ابری با افزایش نسبی دما در مناطق ساحلی با احتمال مه صبحگاهی و در اواخر وقت با افزایش ابر و در مناطق غربی استان نیز با رگبار پراکنده باران پیش‌بینی شده است.

شرایط جوی مازندران در روز‌های شنبه و یکشنبه آینده صاف تا نیمه ابری، گاهی با افزایش ابر بویژه در ارتفاعات با بارش پراکنده باران پیش‌بینی شده است.

داده‌های دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که پل سفید با ثبت دمای ۲۰.۲ و بلده با ۱۳.۲ درجه سانتی‌گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و سردترین شهر‌های مازندران در طی ۲۴ ساعت گذشته بودند.

دمای هوای شهر ساری مرکز مازندران نیز امروز در گرم‌ترین ساعت به ۱۹ درجه سانتی‌گراد بالای صفر می‌رسد که این میزان در مقایسه با روز گذشته تغییر محسوسی نخواهد داشت.

وضعیت دریای خزر در روز جاری نیز با موج کوتاه پیش‌بینی شده است.

نظرات بینندگان