arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۹۷۳۰
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۴ - ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

وزارت بهداشت: از روبوسی کردن و دست دادن در میهمانی‌ها بپرهیزید

وزارت بهداشت به مردم توصیه کرد که در تعطیلات نوروزی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته، از روبوسی کردن و دست دادن در مهمانی‌ها بپرهیزند، در مکان‌های شلوغ و سربسته ماسک بزنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت بهداشت به مردم توصیه کرد که در تعطیلات نوروزی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته، از روبوسی کردن و دست دادن در مهمانی‌ها بپرهیزند، در مکان‌های شلوغ و سربسته ماسک بزنند.

به گزارش وبدا، وزارت بهداشت اعلام کرد: میانگین میزان رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی استان‌های کشور در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۶.۷۲ درصد بوده است. در این شاخص بیشترین میزان رعایت در استان یزد با ۸۰.۸۸ درصد و کمترین میزان رعایت هم در استان گیلان با ۳۲.۷۳ درصد بوده است.

همچنین میانگین رعایت بهداشت فردی در اماکن عمومی کشور از ۱۰ تا ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۴۶.۷۲ درصد بوده است که استادیوم‌ها با ۹۵.۴۵ درصد بیشترین میزان رعایت و کارگاه‌ها و صنایع کوچک با ۴۳.۰۵ درصد کمترین میزان رعایت را در این شاخص داشته‌ است.

میانگین استفاده از ماسک در شاغلان و خدمت‌گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۷ تا ۲۴ اسفند، ۱۵.۵۵ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در استان هرمزگان با ۳۲.۹۶ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به همدان با ۴.۰۲۹ درصد رعایت بوده همچنین میانگین استفاده از ماسک در شاغلین و خدمت گیرندگان به تفکیک اماکن عمومی کشور نیز از ۱۰ تا ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۱۵.۵۵ درصد بوده است که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی مربوط به فرودگاه‌ها با ۷۸.۷۹ درصد و کمترین میزان استفاده از ماسک مربوط به مراکز تفریحی با ۱۱.۱۱ درصد است.

میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۷ تا ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۲۸.۶۶ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت مربوط به یزد با ۵۰.۴۱ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به همدان با ۱۲.۳۷ درصد بوده همچنین میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله‌گذاری در اماکن عمومی کشور از ۱۰ تا ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، ۲۸.۶۶ درصد بوده که فرودگاه‌ها با ۸۱.۸۲ درصد بیشترین درصد رعایت و پایانه‌های مسافربری برون‌شهری با ۲۳.۵۰ درصد کمترین میزان رعایت را داشته‌ است.

میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استان‌های کشور از ۱۷ تا ۲۴ اسفند ماه جاری، ۴۵.۲۲ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت مربوط به استان یزد با ۷۰.۹۱ درصد و کمترین میزان رعایت مربوط به اصفهان با ۳۰.۳۳ درصد بوده همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی کشور از ۱۰ تا ۲۴ اسفند ماه امسال، ۴۵.۲۲ درصد بوده است. فرودگاه‌ها با ۸۷.۸۸ درصد رعایت تهویه مناسب، در بالاترین حد رعایت بوده‌اند و مدارس با ۴۴.۲۲ درصد در قعر رعایت این پروتکل قرار دارند.

بر همین اساس وزارت بهداشت اکیدا به مردم توصیه می‌کنند که در تعطیلات نوروزی ۱۴۰۲، رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی گرفته، از روبوسی کردن و دست دادن در مهمانی‌ها بپرهیزند، در مکان‌های شلوغ و سربسته ماسک بزنند و اگر علائمی مانند تب، سرفه، گلودرد، بدن درد، آبریزش بینی و... دارند، تا زمان رفع علائم در منزل بمانند.

طبق آخرین نقشه رنگ‌بندی کرونایی کشور نیز در حال حاضر ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۳۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۹۸ شهر در وضعیت زرد و ۲۰۷ شهر در وضعیت آبی قرار دارند که این موضوع نشان دهنده افزایش آمار بیماران بستری است. بنابراین باید همچنان دستورالعمل‌های بهداشتی ضد کرونایی را رعایت کرد تا نوروز با درد کرونا و بیماری همراه نشود.

نظرات بینندگان