arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۹۷۸۴
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۲۳ - ۲۹ اسفند ۱۴۰۱

عراقچی: آمریکایی ها قادر به دادن تضمین در برجام نیستند

سید عباس عراقچی مشکل اصلی بازگشت به برجام را ارایه تضمین از سوی آمریکا دانست و بیان داشت: آمریکایی ها قادر به دادن تضمین در برجام نیستند و برای ما امکان ندارد که دوباره وارد توافقی شویم که آمریکا بخواهد بازهم از آن خارج شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کمال خرازی و عباس عراقچی امروز در مراسم سخنرانی و پرسش و پاسخی که با حضور شخصیت های سیاسی، علمی و اساتید دانشگاههای سوریه و خبرنگاران رسانه های مختلف در محل دفتر "الاسد" در شهر دمشق که توسط موسسه دیپلماتیک وزارت خارجه سوریه و با همکاری وزارت فرهنگ این کشور و دفتر الاسد برگزار شده بود، شرکت کردند.

ایرنا نوشته است: سید عباس عراقچی معاون سابق وزیرخارجه ایران طی سخنانی در این نشست در خصوص برجام گفت: وقتی که بایدن به ریاست جمهوری آمریکا رسید رغبت خود را برای اجرای توافق هسته ای نشان داد، توافقی که ۶ سال در دوران قبل زمان برد.

وی مشکل اصلی بازگشت به برجام را ارایه تضمین از سوی آمریکا دانست و بیان داشت: آمریکایی ها قادر به دادن تضمین در برجام نیستند و برای ما امکان ندارد که دوباره وارد توافقی شویم که آمریکا بخواهد بازهم از آن خارج شود.

عراقچی مشکل دوم در این خصوص را اسناد ادعایی ارایه شده از سوی رژیم صهیونیستی به آژانس انرژی اتمی دانست و گفت: از نظر ما این کاررژیم تل آویو یک بازی صهیونیستی و بی ارزش است.

وی ادامه داد: این ۲ مشکل حل نشده بود که در سپتامبر گذشته آمریکایی ها مشغول انتخابات کنگره شدند و پس از انتخابات کنگره آمریکایی ها دوباره شروع به فشار بر ایران کردند که نمونه آن حمایت واشنگتن از اغتشاشگران در ایران بود.

وی با اشاره به سفر اخیر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به ایران نیز گفت: در سفر اخیر گروسی به ایران مشکلات میان آژانس با ایران مطرح و راه حل هایی برای آن ها ترسیم شد.

عراقچی در خاتمه رژیم صهیونیستی را دشمن اصلی توافق هسته ای ایران با غرب دانست و تصریح کرد: تل آویو سعی می کند ایران را به عنوان تهدید معرفی کند تا مذاکرات برجام دوباره شروع نشود، اما مطمئنا این نقشه صهیونیست ها نیز به ثمر نخواهد نشست.

نظرات بینندگان