arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۱۹۹۵۶
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۹ - ۰۲ فروردين ۱۴۰۲

باقری: حضور بیگانگان در منطقه قفقاز تضمین کننده صلح نیست

علی باقری کنی معاون وزیر خارجه در گفت‌وگو با رسانه‌های ارمنستان گفت که امنیت و ثبات در قفقاز برای ایران حائز اهمیت است و حضور بیگانگان در این منطقه امنیت را تضمین نمی‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صداوسیما: معاون وزیر خارجه در گفت‌وگو با رسانه‌های ارمنستان گفت که امنیت و ثبات در قفقاز برای ایران حائز اهمیت است و حضور بیگانگان در این منطقه امنیت را تضمین نمی‌کند.

علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه در گفتگو با رسانه های ارمنستانی گفت که تاکید ایران بر تحکیم سیاست همسایگی یک اولویت جدی سیاست خارجیش است. هم ارمنستان جایگاه ویژه ای دارد و هم امنیت و ثبات در قفقاز در سیاست همسایگی ایران جایگاه خاصی دارد.

وی افزود: لذا در چارچوب استمرار رایزنی های سیاسی مقام های دو کشور این سفر به دعوت همتای ارمنی من شکل گرفت و ما دیشب و امروز بحث های خیلی خوبی با مقام های ارمنستان به ویژه وزیر امور خارجه ارمنستان و معاون وزیر خارجه داشتیم.

باقری در ادامه گفت: در این ملاقات ها بر سیاست پایدار ایران برای تحکیم ثبات در منطقه تاکید شد و بر این نکته تاکید کردیم که ایران همواره پای ثابت صلح و ثبات در منطقه است و یار اعتماد افرین برای تحکیم صلح و ثبات در منطقه خواهد بود.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: بر این نکته هم تاکید شد که این کشورهای منطقه هستند می توانند صلح و ثبات منطقه را تضمین کنند و هرگونه حضور بیگانگان در واقع نه تنها تضمین کننده صلح نیست بلکه چشم انداز عدم ثبات را حضورشان پدیدار می‌کند.

وی در خصوص اقدامات آذربایجان نیز گفت: خداوند دیپلمات ها را خلق کرده برای اینکه از راه های مسالمت آمیز و گفتگو در جست و جوی صلح و ثبات باشند. تصور من این است که رهبران منطقه آنقدر از عقلانیت راهبردی برخوردار هستند که راه حل گفتگو را بر هر گزینه ی دیگری ترجیح دهند. در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران از تمام ظرفیت های خود برای حل و فصل مسائل و مشکلات منطقه از طریق مسالمت امیز و میز گفتگو استفاده خواهد کرد.

نظرات بینندگان