arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۰۰۳۴
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۵ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۲

وزیر اقتصاد: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم / به بالاترین سطح صادرات نفت خود در ۲ سال گذشته دست یافته ایم

احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با بیان "مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم" گفت: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: وزیر اقتصاد با بیان "مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم" گفت: علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا، ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

سید احسان خاندوزی گفت: صادرات غیرنفتی ۵۳ میلیارد دلاری در ۱۱ ماهه امسال ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، واردات هم در همین بازه زمانی ۶۰ میلیارد دلار بوده است که نشان می‌دهد «اقتصاد ایران را نمی‌توان منزوی کرد».

وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به اینکه ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است، گفت: روسیه در سال مالی اخیر، ۲.۷۶ میلیارد دلار در پروژه‌های صنعتی، معدنی و حمل‌ونقل ایران سرمایه‌گذاری کرده است.

خاندوزی تأکید کرد: ما روابط خود با روسیه را استراتژیک تعریف می‌کنیم و در بسیاری از جنبه‌ها به‌ویژه روابط اقتصادی با یکدیگر همکاری می‌کنیم. چین و روسیه دو شریک اصلی اقتصادی ما هستند و ایران با اجرای توافقات راهبردی روابط خود را با آن‌ها گسترش خواهد داد.

خاندوزی همچنین گفت که مناقشه اوکراین "تأسف‌بار" است. "روسیه و برخی از کشور‌های دیگر علاقه‌مند به استفاده از مکانیسم‌هایی مانند قرارداد‌های پولی متقابل یا سواپ‌های تجارت‌محور هستند. "

خاندوزی دراین‌باره گفت: ما نه‌تن‌ها با روسیه بلکه با چین و دیگر شرکا از جمله ترکیه در این زمینه مذاکره کرده‌ایم.
از نظر فنی، این شبکه مالی بین ایران و روسیه وضعیت بهتری نسبت به شبکه‌های دیگر دارد.
خاندوزی گفت که ایران در ماه گذشته، علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، به بالاترین سطح صادرات نفت خود در حداقل دو سال گذشته دست یافته است و از رکورد قبلی یعنی ۱.۳ میلیون بشکه در روز پیشی گرفته است.

خاندوزی از کارنامه دولت دفاع کرد و گفت که دولت در نظر دارد بانک مرکزی را اصلاح کند که "برای دستیابی به اهداف تورمی پاسخگو خواهد بود. "، همچنین «اختیار لازم برای کنترل رویه‌هایی که عرضه پول را ایجاد می‌کنند» داده می‌شود.

خاندوزی افزود: "توانستیم نرخ رشد عرضه پول را که در سال گذشته ۳۹ درصد بود، کاهش دهیم؛ و تا پایان سال مالی (۱۴۰۱) این عدد به ۳۰ درصد برسد، ما مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم.

خاندوزی یادآور شد: دولت برای افزایش درآمد‌های غیرنفتی، وصول مالیات را از طریق مبارزه با فرار‌های مالیاتی افزایش داده و در عین حال مالیات شرکت‌ها را ۵ درصد کاهش داده است.

خاندوزی خاطرنشان کرد: زمانی که کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند قطعاً مسئولان بیش از گذشته تلاش می‌کنند و وقت بیشتری را برای خدمت به مردم می‌گذارند.

نظرات بینندگان