arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۰۱۸۵
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۱ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۲

ورود ۵ میلیون مسافر به خراسان رضوی، از ۱۵ اسفند تا ۳ فروردین ۱۴۰۲

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی از ورود بیش از پنج میلیون زائر و مسافر به استان خراسان رضوی و شهر مشهد خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی از ورود بیش از پنج میلیون زائر و مسافر به استان خراسان رضوی و شهر مشهد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی خراسان رضوی، حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد در پنجمین نشست خبری قرارگاه عملیاتی مرکزی زائران خراسان رضوی که در بیمارستان قائم مشهد به میزبانی کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفر استان برگزار شد، با بیان این مطلب اظهارداشت: از 15 اسفند ماه تا پایان روز سوم فروردین ماه سال جاری، پنچ میلیون و 270 هزار و 110 نفر وارد استان و مشهد شده‌اند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی ادامه داد: چهار میلیون و 180 هزار و 529 نفر آنان از مجموع اقامتگاه‌های رسمی، موقت و اضطراری استفاده کرده‌اند.

گنابادی نژاد تصریح کرد: شب گذشته ضریب اشغال واحدهای اقامتی در بخش رسمی 85 درصد، اسکان موقت 75 درصد و اسکان اضطراری 35 درصد بوده است.

جانشین رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان رضوی تصریح کرد: از آبان ماه سال گذشته جلسات هماهنگی را برگزار کردیم ونیازمندی‌ها را در سطح استان، مسیر و جاده‌های منتهی به حرم مطهر و سطح شهر مشهد احصا کردیم و در مصوبات ستاد سفر استان، قرارگاه عملیاتی مرکزی زائران استان و کارگروه ملی زیارت موضوع بهداشت و درمان مورد اهتمام قرار گرفت که جا دارد از وزیر بهداشت و درمان و همکاران فعال استان در این زمینه تشکر و حق‌شناسی کنم.

وی ادامه داد: در حوزه‌های بیمارستان‌ها، اورژانس، داروخانه‌ها تجهیزات و تامین دارو که یکی از نگرانی‌ها بود دانشگاه عهده‌دار مسئولیت بود که تاکنون نقصی در کارشان نبوده و عملکرد خوبی داشته‌اند، امیدواریم این روند تا پایان ایام نوروز ادامه داشته باشد. ‌

 سید جواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز درباره آمار ورود زائران و گردشگران خارجی اظهارداشت: تاکنون حدود 63 هزار زائر از کشورهای دیگر وارد استان شده‌اند که 12 هزار و 660 نفر عراقی، چهار هزار و 902 نفر افغانستانی و 45 هزار و 907 نفر تبعه سایر کشورها بوده‌اند.

بیش از 23 هزار مراجعه پزشکی در سه روز ابتدایی سال

 محمد علی کیانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با اشاره به اقدامات و خدمات ارائه شده از ابتدای سال جاری گفت: 23 هزار و 117 مورد به درمانگاه‌های عمومی و تخصصی مراجعه داشته‌اند، هم‌چنین در مجموع 1850 عمل جراحی و 841 عمل جراحی اورژانسی و 496 مورد بستری انجام شده است.

وی با اشاره به 1828 مورد نظارت بر اماکن عمومی طی این مدت، تصریح کرد: 76 مورد منجر به اقدام قانونی شد و همچنین 245 مورد بازدید از مهمانسراها که 18 مورد نقص داشتند و 792 واحد صنفی بازدید شد که 266 مورد منجر به اقدام قانونی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص خدمات فوریت های پزشکی گفت: 2399 مورد ماموریت اورژانسی در مشهد انجام که 819 مورد تصادفی و 1580 مورد فوریت پزشکی غیر تصادفی بوده است.

وی ادامه داد: از این اقدامات 71 مورد منجر به اعزام به بیمارستان بوده و 1068 مورد در محل خدمات ارائه شده است . کیانی در خصوص آمار استانی خدمات اورژانسی گفت: 3651 خدمت اورژانسی ارائه شد که 1249 مورد در جاده ها بوده است و بر اثر این حوادث در مجموع 68 نفر فوت کرده اند.

کمبود داروی بیماران پیوندی در مشهد همچنان در حال پیگیری!

وی همچنین در خصوص کمبود داروهای خاص برای بیماران گفت: با هماهنگی که وزیر بهداشت در مشهد انجام داد و اقدامات قبلی صورت گرفته مشکل خاصی برای کمبود دارو چه از نظر آنتی بیوتیک، سرم و اسپری‌ها نداشتیم و فقط برای بیماران پیوندی دچار کمبود شدیم که برای این داروها در حال پیگیری هستیم.

مراجعه 220 هزار نفر به درمانگاه‌ها

سیدجواد حسینی، دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط ‌زیست ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان‌رضوی هم گفت: از 15 اسفند تا 3 فروردین ماه جاری 220 هزار نفر به درمانگاه ها مراجعه کردند و 40 هزار و 486 عملیات جاده ای اورژانس که 12 هزار و 682 اعزام به بیمارستان شدند و 3900 مورد عمل جراحی اورژانسی و 1700 زایمان طبیعی در این مدت انجام شد.

وی ادامه داد: 8 هزار و 840 مورد بازرسی داشتیم که 642 هتل، 470 بازدید از پایانه های مسافربری و فروش بلیط، 6709 موردکارگاه تولیدی و صنفی بازدید انجام شد.

دبیر کمیته بهداشت، سلامت و محیط ‌زیست ستاد اجرایی خدمات سفر استان خراسان‌رضوی گفت: پنج پایگاه مراقبت مرزی در استان فعال بوده که در این مدت 7500 مورد واکسیناسیون رایگان در این پایگاه‌ها دریافت کرده‌اند.

حسینی با بیان اینکه بیش از 8800 مورد اهدای خون در استان انجام شده، گفت:6587 نفر برای اهدا مراجعه کرده‌اند و خوشبختانه در استان از نظر فراورده‌های خونی مشکلی نداریم.

وی در خصوص نظارت بر کشتار دام در استان نیز گفت: نظارت مستقیم بر کشتار بیش از 10 هزار و 30 کیلوگرم دام سبک و سنگین ‌انجام شده است.

افزایش بیش از 19 درصدی تصادفات در مشهد

 علی یزدانی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز از افزایش 19.5 درصدی ماموریت تصادفی در مشهد خبر داد و گفت: 15 درصد ماموریت غیر تصادفی و 16 درصد تماس‌های تلفنی و مشاوره های پزشکی به اورژانس 115 افزایش داشته است که می‌طلبد ما نیز ظرفیت خود را افزایش دهیم.

43 واحد متخلف در اطراف حرم پلمپ شد

علی غلامپور، رئیس مرکز بهداشت ثامن و مسئول کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان مشهد در این نشست گفت: 28 هزار و 873 بازدید از مراکز تولید مواد غذایی، واحدهای صنفی و هتل‌ها، فرودگاه، پایانه مسافربری و راه ‌آهن انجام شده است و 2985 مورد اقدام قانونی شامل اخطار و جریمه نقدی انجام شده و 43 واحد متخلف نیز پلمپ شده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین در این مدت 6500 کیلوگرم مواد غذایی فاسد جمع‌آوری و معدوم شده است و نظارت شدیدتری از قنادی‌ها با توجه به عید و ایام ماه رمضان انجام شد که بیشتر واحدهای قنادی از رنگ غیرمجاز برای تهیه زولبیا و بامیه استفاده می‌کردند.

غلامپور تصریح کرد: 689 مورد شکایت بهداشتی که از طریق سامانه 190، 191 و شماره تلفن قرارگاه خدمات رسانی به زائران مشهد با شماره 37045 -051 دریافت و رسیدگی شده است. خدمات رایگان به 5250 نفر او به ارائه خدمات رایگان در ایستگاه‌های سلامت در اطراف حرم مطهر رضوی اشاره کرد و گفت: همکاران پزشک، مراقب سلامت و پرستاران در این ایستگاه‌ها مستقر شده و از 15 اسفند تاکنون به 5250 نفر خدمات ارائه رایگان ارائه کرده‌اند.

نظرات بینندگان