arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۱۴۷۵
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۱ - ۱۷ فروردين ۱۴۰۲

سخنگوی وزارت خارجه: امروز روابط رسمی بین ایران و عربستان فعال شد

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح توافقات صورت گرفته در دیدار امروز وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن و با بیان اینکه گفت‌وگوی خوب و مثبتی صورت گرفت، گفت: امروز روابط رسمی بین ایران و عربستان فعال شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: سخنگوی وزارت امور خارجه با تشریح توافقات صورت گرفته در دیدار امروز وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن و با بیان اینکه گفت‌وگوی خوب و مثبتی صورت گرفت، گفت: امروز روابط رسمی بین ایران و عربستان فعال شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه را در سفر به پکن همراهی می‌کند، امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران و در تشریح رایزنی‌های امروز بین وزرای خارجه ایران و عربستان و بیانیه مشترکی که به امضا رسید، گفت: در چارچوب مذاکراتی که امروز بین دو وزیر خارجه در دو دور گفت‌وگوهای خصوصی و عمومی انجام شد، طرفین بر اهمیت ثبات و امنیت در منطقه و همچنین درون زا بودن امنیت در منطقه تأکید کرده و بر این موضوع اتفاق نظر داشتند.

وی افزود: در چارچوب اراده سیاسی دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها بر آمادگی مشترک برای اجرایی کردن موافقتنامه‌های پایه‌ای و مبنایی موجود بین دو کشور از جمله موافقتنامه جامع همکاری‌های دوجانبه و موافقتنامه امنیتی تأکید کردند و بر همین مبنا قرار شد گام‌های لازم به تدریج برداشته شود.

سخنگوی وزارت خارجه از جمله موضوعات مورد تأکید دیگر در مذاکرات امروز را ضرورت تلاش و توافق برای گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی در دو بخش دولتی و خصوصی برشمرد و افزود: تأکید شد موافقتنامه‌های موجود بین دو کشور زمینه‌ قانونی و حقوقی موجود را برای آغاز و تقویت اینگونه فعالیت‌ها فراهم کرده است.

کنعانی بیان کرد: مقرر شد هیأت‌های دولتی و خصوصی دو کشور در این زمینه با هم دیدار و زمینه‌های گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی و همکاری در زمینه سرمایه گذاری مشترک را فراهم کنند.

وی گفت: به منظور تسهیل آمد و رفت بین دو کشور توافق کردند با دیدار هیأت‌های فنی دو کشور خطوط هوایی بین دو کشور برقرار شود و آمد و رفت بین دو کشور را تسهیل کنند. بر تسهیل صدور روادید و خدمات روادیدی برای اتباع دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری و تسهیل صدور روادید عمره تأکید شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: امروز شاهد گفت‌وگوهای خوب و مثبتی بین دو کشور بودیم و می‌توانیم بگوییم امروز روابط رسمی بین دو کشور فعال شده است و در همین زمینه به تدریج شاهد تبادل هیأت‌های مختلف در سطوح دولتی و خصوصی بین دو کشور خواهیم بود.

نظرات بینندگان