arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۱۷۸۸
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۲۱ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲

معاون اول قوه قضائیه: تذکر به افرادی که حجاب درستی ندارند، وظیفه آحاد مردم است

مصدق، معاون اول قوه قضاییه درباره حجاب گفت: این حوزه نیازمند فرهنگ سازی است. بسیاری از افرادی که حجاب درستی ندارند، غافل هستند. اگر این افراد بدانند که پشت برداشتن حجاب ها چه سرویس هایی وجود دارند، حتما این کار را نمی کنند. اساسا تذکر به افرادی که حجاب درستی ندارند، وظیفه آحاد مردم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: معاون اول قوه قضائیه گفت: اختلاف افکنان مرکز وکلا و کانون‌های وکلا خائن‌ هستند.

حجت‌الاسلام محمد مصدق، معاون اول قوه قضاییه در مراسم سالروز تاسیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه "روز پاسداشت حقوق عامه" که عصر امروز در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: قدمت تشکیل این مرکز بیش از ۲۰ سال است که در این مدت خدمات شایانی ارائه شده است. از تمامی روسای اسبق و سابق این مرکز تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه زحمات زیادی تا کنون در مرکز وکلای قوه قضاییه کشیده شده است که امروز انتظارات بیشتری از این مرکز وجود دارد، ادامه داد: وکیل کلمه مقدسی است که همه موظف پاسداشت قداست آن هستیم. این کلمه در تمامی نظام های حقوقی دنیا مقدس است که آن در نظام جمهوری اسلامی ایران باید از قداست ویژه ای برخوردار باشد.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در اصل ۳۵ قانون اساسی به حق دسترسی به وکیل اشاره شده و همچنین در مصوبه تشخیص مصلحت نظام مصوب ۱۳۷۰ به قداست کلمه وکیل تاکید شده است. وکلا باید احترام خود را داشته باشند. قاضی و وکیل در جامعه باید به نوعی رفتار کنند که آحاد جامعه متوجه تفاوت و قداست آن ها شوند. متاسفانه گاهی برخی از رفتارها منجر به کاهش قداست وکلا و قضات شده است.

حجت‌الاسلام مصدق خاطرنشان کرد: در نظام های حقوقی دنیا دو نوع رویکرد نسبت به وکالت وجود دارد، یک رویکرد سیستم رسیدگی به جرم که در این سیستم محدودیت‌هایی برای حضور وکیل ایجاد می‌کنند اما در سیستم دوم، رویکرد دادرسی عادلانه است که بیشتر رویکرد سیستم کشور ما است، در این رویکرد احقاق حق مطرح است. برخورداری از وکیل به عنوان یک حق دفاعی است که باید آن را پاس بداریم.

وی با اشاره فلسفه وکالت دادگستری افزود: وکیل دادگستری با وکیل مدنی متفاوت است. وکیل دادگستری یک وطیفه فراتر از دفاع از شخص دارد که آن شامل دفاع از حقوق مردم و حقوق عامه می‌شود. امروز جامعه ما نیازمند وکیل در تراز انقلاب اسلامی است. امروز جامعه از وکلای دادگستری انتظاراتی دارند.

این مقام قضائی تصریح کرد: گاهی مطالبی در خصوص مرکز وکلا مطرح می شود که من شرم دارم آن ها را بیان کنم. کسانی که بخواهند بین مرکز وکلا و کانون های وکلا اختلافی ایجاد کنند، آن ها خائن هستند.

معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: ادبیات‌ بد و نامناسب از سوی برخی افراد در مرکز وکلا درست نیست، برخی از آنان می‌گویند که وکلای کانون دادگستری با نظام زاویه دارند، این حرف نادرستی است. دوستانی که حرف های بی موردی را مطرح می کنند، باید تجدید نظر کنند.

حجت‌الاسلام مصدق خاطرنشان ‌کرد: ما امروز نیازمند وکیل در تراز انقلاب اسلامی هستیم. یکی از ویژگی‌های وکیل در تراز انقلاب اسلامی، دفاع از مظلوم و کسی است که حق او ضایع شده است.

وی ادامه داد: ده ها سال است که حقوق مسلمانان فلسطین ضایع می شود، جامعه انقلابی انتظار دارند که جامعه وکلا در این موضوع بصیرت افزایی کنند‌. یکی از موضوعاتی که جامعه ما مبتلا است، موضوع حجاب است‌.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره حجاب ادامه داد: این حوزه نیازمند فرهنگ سازی است. بسیاری از افرادی که حجاب درستی ندارند، غافل هستند. اگر این افراد بدانند که پشت برداشتن حجاب ها چه سرویس هایی وجود دارند، حتما این کار را نمی کنند. اساسا تذکر به افرادی که حجاب درستی ندارند، وظیفه آحاد مردم است.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: جسارت و شهامت در اظهار نظر در فرآیند رسیدگی از ویژگی های وکیل در تراز انقلاب اسلامی است. وکلا باید در ارائه طرح برای سرمایه گذاری در ایران کمک کنند‌. به عنوان معاون اول قوه قضاییه اعلام میکنم که ایرانیان خارج از کشور میخواهند در کشور سرمایه گذاری کنند، امنیت خواهند داشت.

وی گفت: امروز تمامی ما در عرصه امنیت ملی وظایفی بر عهده داریم. در موضوع تیک تاک که توسط مجلس آمریکا دنبال می شود، جناح راست و چپ ندارند، همه یک صدا در برابر او ایستادند. ما باید به امنیت ملی توجه داشته باشیم.

نظرات بینندگان