arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۲۰۱۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۲ - ۲۱ فروردين ۱۴۰۲

مکرون: اکنون زمان مناسبی برای مذاکرات صلح اوکراین نیست

رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای مدعی شد، در وضعیت فعلی که هنوز شرایط نظامی در اوکراین برقرار است، زمان برگزاری مذاکرات برای پایان دادن به جنگ این کشور فرا نرسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای مدعی شد، در وضعیت فعلی که هنوز شرایط نظامی در اوکراین برقرار است، زمان برگزاری مذاکرات برای پایان دادن به جنگ این کشور فرا نرسیده است.

به گزاش پایگاه اوکراینسکا پراودا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه فرانسوی "لِزِکو" گفت: "من فکر می‌کنم که چین هم همان نتیجه‌ای را که ما گرفتیم گرفته است؛ این که امروز شرایط نظامی برقرار است. اوکراینی‌ها در حال مقاومت کردن هستند و ما داریم به آنها کمک می‌کنیم. اکنون حتی با وجود اینکه ما خودمان را برای مذاکرات آماده کرده و باید نقاط عطف را تعیین کنیم، هنوز زمان مذاکرات فرا نرسیده است."

ماکرون خاطر نشان کرد، هدف مذاکراتش با چین تقویت برخی رویکردها نسبت به جنگ بود.

ماکرون توضیح داد: "در درجه اول رویکرد حمایت از اصول منشور سازمان ملل. در درجه دوم یادآوری روشن مساله قدرت هسته‌ای؛ اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه چند روز بعد از پذیرفتن مسئولیت عدم استقرار تسلیحات هسته‌ای اقدام به استقرار این تسلیحات در بلاروس کرده و این چین است که باید از روی این حقیقت نتیجه‌گیری کند. در وهله سوم، یادآوری بسیار آشکار درباره حقوق انسانی و حفاظت از کودکان. و در درجه چهار، تلاش برای دستیابی به یک صلح پایدار و قابل حصول از طریق مذاکرات."

او تاکید کرد، شی جینپینگ، همتای چینی او به صحبت درباره معماری امنیت اروپا پرداخت.

ماکرون ادامه داد: "اما تا زمان برقراری صلح در کشورهایی که مورد حمله قرار گرفته‌اند و یا تا زمانی که درگیری‌های منجمد در اروپا هستند، معماری امنیتی اروپا نمی‌تواند موجودیت پیدا کند. بنا بر این شما در کلیت این موارد یک سری نتایج بنیادین مشترک را می‌بینید. آیا اوکراین یک اولویت برای دیپلماسی چین است؟ شاید نه. اما این مذاکرات فرصتی داد تا تفسیرها درباره موضع چین نسبت به روسیه تلطیف شود."

روسای جمهور فرانسه و چین در پی مذاکراتشان در شهر گوانگژو، یک بیانیه مشترک را منتشر و در آن تشدید تنش هسته‌ای را محکوم کرده و خواستار بازیابی صلح در اوکراین شدند.

از سوی دیگر وزارت دفاع فرانسه محتوای یک سری اسناد منتسب به پنتاگون را که اخیرا در رسانه‌های اجتماعی روسیه افشا شده و از حضور سربازان فرانسوی در جنگ اوکراین خبر داد، تکذیب کرد.

سخنگوی وزیر دفاع فرانسه اظهار کرد: هیچ نیروی فرانسوی‌ای در عملیات‌های اوکراین وجود ندارد. این اسنادی که مورد استناد قرار گرفتند به ارتش فرانسه تعلق ندارند. ما درباره اسنادی که منشا آنها نامشخص است اظهار نظر نمی‌کنیم.

چند روز پیش در راستای جنجال مربوط به افشای اسناد پنتاگون در اینترنت، یک سری اسناد محرمانه نظامی آمریکا حاوی نمودارها و جزئیات محموله‌های تسلیحاتی، بزرگی یگان‌ها و دیگر اطلاعات حساس مربوط به اوکراین در رسانه‌های اجتماعی توئیتر و تلگرام انتشار پیدا کرد.

در یکی از اسلایدهای افشا شده بیان شد، در اوکراین هم‌اکنون یک واحد کوچک از نیروهای ویژه فرانسه، آمریکا، انگلیس و لتونی متشکل از کمتر از ۱۰۰ سرباز متعلق به این کشورهای عضو ناتو حضور دارد.

طبق اعلام تحلیلگران نظامی، برخی بخش‌های این اسناد مورد دستکاری قرار گرفته و برآوردهای آمریکا درباره خسارات نظامی اوکراین با اغراق همراه شده و در سمت دیگر میزان تلفات نظامی روسیه کمتر از حد واقعی هستند.

نظرات بینندگان