arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۲۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۴ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۱

ابزار خودکشی فقط ۵۰۰ تومان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قیمت جان آدمی ارزان شده است. کافی است نگاهی به صفحه حوادث روزنامه‌ها بیندازید آن وقت متوجه می‌شوید که با پرداخت ۵۰۰ تومان و گرفتن یک عدد قرص برنج می‌توان در زمره اموات قرار گرفت و به دنیای دیگر کوچ کرد.

به گزارش سلامت نیوز،خودکشی این روزها در دسترس‌ترین راه برای رسیدن به مرگی خودخواسته است. سازمان پزشکی قانونی در آخرین آمار خود از مرگ 116 نفر در 4 استان کشور خبر داده که بلعیدن قرص برنج را به عنوان راهکاری برای خلاص شدن از شر مشکلات‌شان انتخاب کرده بودند. بر اساس آمار این سازمان در 4 ماهه نخست امسال استانهای تهران، مازندران، گیلان و لرستان بیشترین رشد مرگ را نسبت به سال گذشته داشته‌اند.

طی این مدت 17 نفر در مازندران،‌19 نفر در لرستان،33 نفر درگیلان و 47 نفر در تهران جان خود را بر اثر استفاده از قرص برنج از دست داده ا ند. این در حالی است که در مدت مشابه در سال گذشته در استان‌های مازندان 5 نفر، در لرستان 6 نفر، در گیلان 21 نفر و در تهران 66 نفر با قرص برنج خودکشی کرده بودند. اما نکته مهم این است که به رغم تمام محدودیت‌هایی که برای عرضه اقلامی چون قرص برنج در کشور ایجاد شده این مواد به راحتی‌در استانهای شمالی در دسترس بوده و با پرداخت 500 تومان می‌توان در کمتر از یک دقیقه صاحب یکی از این قرص‌ها شد. اما دسترسی به قرص برنج که به عنوان یکی از کشنده‌ترین مواد از آن نام برده می‌شود در شهری مثل تهران مشکل‌تر و گران‌تر است. خیابان ناصر خسرو به داروهای قاچاق و تاریخ مصرف گذشته معروف است اما با کمی جست‌وجو در این خیابان می‌توان اقلام مربوط به خودکشی را پیدا کرد. کافی است فروشنده به خریدار اطمینان دهد آن وقت است که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را با گران‌ترین قیمت و با قسم خوردن به جان زن و بچه‌ای که ندارد به تو قالب می‌کند و در کمتر ا ز چند ثانیه ناپدید می‌شود.

به گونه‌ای که شک می‌کنی تا چند لحظه گذشته فروشنده‌ای که برای فروش دست از سرت بر نمی‌داشت اصلا وجود خارجی داشته یانه. اما دستیابی به بهترین نوع قرص برای خودکشی هم دردسرهایی دارد. یک فروشنده ادعا می‌کند که قرص سیانوری که در اختیاردارد از بهترین نوع دربازار است و به هیچ عنوان راضی نمی‌شود از قیمت 80 هزار تومان پایین بیاید و می‌گوید قرص را به«شرط»می‌فروشم. به شرطی که هیچ ناخالصی نداشته باشد و با کمترین درد از دنیا راحت شوی، اما وقتی متوجه می‌شود این مقدار پول در دست و بالم ندارم راهش را می‌کشد و می‌رود. فروشنده بعدی اما کمی خوش انصاف‌تر است، قرص با کمی«ناخالصی»را به قیمت 45 هزار تومان برای فروش گذاشته و خیالم را راحت می‌کند که این درصد ناخالصی به اندازه‌ای نیست که باعث شود نمیرم. این نکته را هم متذکر می‌شود که براساس تجربیاتی که دارد! بهترین زمان مصرف این قرص میان وعده‌های غذایی است چرا که قرص با غذا مخلوط شده و احتمال زنده ماندن را ضعیف می‌کند. مرد میانسالی که کمی دورتر ایستاده و مدام زیر نظرمان دارد وقتی مطمئن می‌شود قرص را نخریده‌ام، اشاره می‌کند تا به طرفش بروم. وقتی از نیتم برای خریدن قرص باخبر می‌شود سر نصیحت را باز می‌کند. مرد که حالا می‌دانم نامش احسان است ژستی پدرانه به خود می‌گیرد و نصیحتم می‌کند که به‌جای خودکشی به فکر زندگی باشم و به روزهای خوشی فکر کنم که در آینده در انتظارم است.

بعد سری به تاسف تکان می‌دهد و می‌گوید سال‌های اولی که به فروش دارو در این خیابان روی آورده بوده، سیانور و قرص‌های والیوم مهم‌ترین وسیله برای خودکشی بوده اما این سال‌ها کمتر کسی برای خرید قرص والیوم مراجعه می‌کند و سیانور به همراه قرص برنج بعد از خرید طناب برای دار زدن، به یک مد برای خودکشی تبدیل شده است. مرد از عذاب وجدانی می‌گوید که از سال‌های قبل و بعد از فروش قرص‌های سیانور رهایش نکرده و هنوز ادامه دارد و تاکید می‌کند که اگر چه سالهاست چیزی برای خودکشی به خریداران عرضه نمی‌کند اما مدام از کابوس‌هایی رنج می‌برد که فکر می‌کند بی‌ارتباط به افرادی نیست که از او سیانور خریده‌اند و از سرنوشت شان بی‌اطلاع است. اما در عین حال می‌گوید که اگر آشنایی در شمال کشور داشته باشم به راحتی می‌توانم هر تعداد قرص برنج که بخواهم بدون کوچک‌ترین مشکلی تهیه کنم.

افزایش خودکشی در کشور

دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به این نکته که تعداد خودکشی در کشور افزایش داشته است، به تهران امروز می‌گوید:‌ «آمار خودکشی در جامعه ما بنا بر دلایل مختلف رو به افزایش است و خودکشی زنان 3 برابر مردان است اما خودکشی موفق در مردان دو برابر زنان است.» وی با اشاره به این نکته که در بسیاری از موارد خانواده‌ها به خاطر شرایط فرهنگی و اجتماعی از بیان علت خودکشی خودداری می‌کنند، می‌گوید: «‌به این دلیل نمی‌توان آمار درستی از میزان خودکشی در کشور ارائه کرد ضمن اینکه در استان‌های محروم معمولا دلیل مرگ افرادی که خودکشی کرده‌اند در برگه فوت عنوان نمی‌شود و پزشک تنها علت فوت را ایست قلبی عنوان و جواز دفن را صادر می‌کند و در استان‌های برخوردار نیز پزشکی قانونی و اقرار خانواده به خودکشی فرد دلیل قرار گرفتن فوت این فرد در آمار خودکشی‌ها عنوان می‌شود.» وی تاکید می‌کند: «از نگاه رفتار شناسی انتخاب نوع خودکشی نشان‌دهنده وضعیت روحی و روانی فرد در هنگام تصمیم‌گیری است

هر چه ابزار خودکشی خشن‌تر باشد، فرد دارای روحیه پریشانتر و افسرده‌تر است به ترتیب می‌توان گفت خودکشی توسط حلق آویز کردن، پرتاب از بلندی، خودکشی با اسلحه، معمولی‌ترین و متداول‌ترین روش‌های خودکشی خشونت‌آمیز بوده و خودکشی از طریق خوردن داروهای شیمیایی و مسموم در گروه دوم خودکشی قرار می‌گیرد که استفاده از این داروها برای خودکشی نشانه افسردگی عمیق و تصمیم قطعی برای خودکشی است.» این آسیب‌شناس اجتماعی در خصوص دلایل اقدام به خودکشی می‌گوید:«خودکشی ممکن است با نیت تهدید و ترساندن آنها ‌یا گرفتن امتیازات مختلف باشد‌یا آنکه خودکشی به قصد پایان دادن به زندگی اتفاق بیفتد. بالارفتن آمار افسردگی، بیکاری، اعتیاد، شکست‌های عاطفی و احساس سرخوردگی اجتماعی از دلایل اصلی رفتار شناختی برای خودکشی است.» وی تصریح می‌کند: «محدودیت در نشاط اجتماعی، فاصله گرفتن از ارزش‌های دینی و کمرنگ شدن مبانی اخلاقی در جامعه باعث افزایش آمار خودکشی شده و در عین حال ناامیدی نسبت به آینده باعث شده آمار خودکشی در میان افراد تحصیلکرده رشد چشمگیری پیدا کند.»

مسمویت عمدی شایع‌ترین علت خودکشی در کشور

جعفر بوالهری، رئیس انستیتو روانپزشکی تهران نیز با اشاره به این نکته که شایع‌ترین وسیله خودکشی در ایران قرص و مسمومیت‌های عمدی است، می‌گوید: «سالانه 6 در هر صدهزار نفر در ایران به علت خودکشی جان خود را از دست می‌دهند و این آمار در کشورهای دیگر دنیا متفاوت است و این میزان به طور متوسط در دنیا بیش از 10 در هر صدهزار نفر است.» وی تصریح می‌کند: «بسیاری از عوامل در کنار هم باید جمع شود تا یک فرد تصمیم به خودکشی بگیرد و باید توجه داشت که افکار مربوط به خودکشی به تدریج در ذهن فرد ایجاد می‌شود. عواملی مانند عوامل زیستی، فرهنگی‌،‌ اقتصادی،‌ تاریخی،‌ معنوی و خانوادگی در ایجاد خودکشی بسیار موثر است.» بوالهری با اشاره به راه‌های پیشگیری از خودکشی خاطرنشان می‌کند: «آموزش مهارت‌های زندگی مانند مدیریت خشم، مهارت حل مسئله و مدیریت استرس برای همه افراد خانواده می‌تواند تا حد زیادی از میزان خودکشی بکاهد. همچنین قبح مسئله صحبت کردن درباره خودکشی نیز باید شکسته شود.»
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۵
53
13
حالا لزومی دارد که ابراز خودکشی به این شکل معرفی و قیمت‌گذاری شود؟
نظرات بینندگان