arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۲۳۴۶
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۷ - ۲۳ فروردين ۱۴۰۲

ایتالیا به دلیل هجوم چشمگیر مهاجران وضعیت اضطراری اعلام کرد

دولت ایتالیا به دلیل افزایش چشمگیر هجوم مهاجران به جزایر این کشور وضعیت اضطراری در سراسر کشور اعلام کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: دولت ایتالیا به دلیل افزایش چشمگیر هجوم مهاجران به جزایر این کشور وضعیت اضطراری در سراسر کشور اعلام کرده است.

به گزارش "ان تی وی" آلمان، دولت ایتالیا به دلیل تعداد بالای مهاجرت اخیر از مسیر دریای مدیترانه، وضعیت اضطراری در سراسر کشور را اعلام کرده است. به گزارش خبرگزاری آنسا، این وضعیت برای شش ماه اعتبار دارد و در ابتدا باید پنج میلیون یورو در اختیار مناطق به ویژه آسیب دیده در جنوب قرار گیرد. دفتر جورجیا ملونی، نخست وزیر این کشور این گزارش ها را تایید کرد . بنابراین، با این وضعیت اضطراری، ایجاد مراکز پذیرش جدید برای پناهندگان باید آسان تر باشد.

تنها در آخر هفته عید پاک، صدها مهاجر جرأت کردند از گذرگاه بسیار خطرناک از دریای مدیترانه عبور کنند. به گزارش خبرگزاری آنسا، در مجموع حدود 2000 مهاجر با قایق از جمعه تا دوشنبه به جزیره لامپدوزا در دریای مدیترانه ایتالیا رسیدند که کودکان زیادی در بین آن ها بودند.

بر اساس اظهارات خودی ها گارد ساحلی ایتالیا عصر دوشنبه دو عملیات انجام داد. یک قایق ماهیگیری بیش از حد شلوغ با حدود 800 سرنشین توسط خدمات اورژانس در سواحل سیسیل توقیف شد و اکنون به سمت بندر کاتانیا در حرکت است. گزارش شده است که یک قایق پر ازدحام دیگر با حدود 400 سرنشین دیگر پیدا شده است.

مدتی است که بحث ورود هزاران مهاجر در ایتالیا مطرح شده است. جورجیا ملونی دست راستی در ماه اکتبر وظایف نخست وزیری را در ایتالیا به عهده گرفت. او هدف خود را کاهش چشمگیر تعداد قایق‌های مهاجرانی که به ایتالیا می‌رسند تعیین کرد.

به گفته وزارت کشور ایتالیا، بیش از 14000 مهاجر از ابتدای سال جاری وارد ایتالیا شده‌اند در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته حدود 5300 نفر بوده است.

ده ها پناهجو بارها و بارها در طول سفر خطرناک در دریای مدیترانه در قایق های شلوغ جان خود را از دست داده‌اند.

ایتالیا اخیرا سیاست‌های بسیار سختگیرانه‌ای را در قبال پناهندگان در دستور کار قرار داده است. ایتالیا با تغییرات قانونی موانع زیادی را برای نجات پناهجویان توسط سازمان‌های امدادی در دریای مدیترانه ایجاد کرده است.

چندی پیش بعد از صدور فرمان جدیدی از سوی دولت ایتالیا، کشتی‌های نجات سازمان‌های امدادی مجبور به هدف قرار دادن بنادر شمال ایتالیا می‌شوند و حتی در آب و هوای بد هم هیچ استثنایی وجود ندارد.

دولت ناسیونالیست دست راستی در رم انتقاد از شیوه جدید برخورد با کشتی‌های نجات را رد می‌کند. "ماتئو پیانتدوسی"، وزیر کشور ایتالیا در این باره گفته است : ایتالیا از قوانین بین المللی دریایی تبعیت می‌کند.

دولت ایتالیا اخیرا فرمانی را به تصویب رسانده است که قصد دارد به طور قابل توجهی استقرار امدادگران دریایی غیرنظامی در دریای مدیترانه را محدود کند. امدادگران بین المللی با خشم به این ابتکار دولت جناح راست نخست وزیر جورجیا ملونی واکنش نشان دادند. از جمله در این فرمان مقرر شده است که کشتی‌های سازمان‌های امدادی باید پس از نجات اولیه، بدون اینکه بتوانند به سایر قایق‌های حادثه‌دیده کمک کنند، بلافاصله عازم بندر تعیین‌ شده شوند. معمولاً کشتی‌ها در هر مأموریت، چندین نفر را در قایق‌های کوچک نجات می‌دهند. علاوه بر این، مهاجران و پناهندگان باید در حالی که در کشتی حضور دارند بگویند که آیا و بخصوص در کدام کشور اتحادیه اروپا می‌خواهند درخواست پناهندگی بدهند و سپس درخواست ها را پر کنند.

در صورت نقض مقررات جدید، دولت ایتالیا ناخدای کشتی‌های غیرنظامی را به جریمه‌های بالا تا 50 هزار یورو تهدید می‌کند. علاوه بر این، کشتی‌ها می‌توانند توسط نهادهای مربوطه مصادره و در بنادر ایتالیا توقیف شوند.

البته تحمیل قوانین جدید بر امدادگران خصوصی دریایی بخشی از برنامه اقدامی است که کمیسیون اتحادیه اروپا هم اخیرا برای کاهش تعداد پناهجویانی که از طریق مسیر مدیترانه مرکزی به اروپا می آیند ارائه کرده است.

با وجود تعدادی از حوادث فاجعه بار کشتی‌های حامل پناهندگان در دریای مدیترانه اما بسیاری از مهاجران همچنان جرات عبور از دریای مدیترانه به سمت ایتالیا را دارند.

نظرات بینندگان