arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۲۳۹۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۰۸ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۲

مکرون: اتحاد با آمریکا به معنای رعیت بودن نیست

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر اظهارات قبلی خود مبنی بر لزوم استقلال اروپا از واشنگتن گفت که متحد آمریکا بودن به معنای رعیت بودن نیست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با تاکید بر اظهارات قبلی خود مبنی بر لزوم استقلال اروپا از واشنگتن گفت که متحد آمریکا بودن به معنای رعیت بودن نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مکرون چهارشنبه شب در آمستردام در کنفرانسی خبری با حضور مارک روته نخست وزیر هلند گفت: متحد بودن به معنای رعیت بودن نیست؛ به معنای این نیست که حق نداریم خودمان فکر کنیم.

مکرون اخیرا در مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه اروپا باید وابستگی خود را به آمریکا کاهش دهد، افزود: بدترین چیز این است که فکر کنیم ما اروپایی‌ها باید در این مساله (تایوان) دنباله‌رو بوده و خود را با ضرب‌آهنگ آمریکا یا واکنش شدید چین وفق دهیم.

این اظهارات باعث انتقادات زیادی از مکرون شد. وی چهارشنبه شب با بیان اینکه مواضع فرانسه و اروپا در قبال تایوان تغییر نکرده است، افزود: فرانسه خواهان حفظ وضع موجود در تایوان است و پاریس از سیاست چین واحد و تلاش برای حل وضعیت مسالمت‌آمیز در این باره حمایت می‌کند.

به گزارش رویترز، نخست وزیر هلند در این کنفرانس خبری با اظهارات مکرون مخالفتی نکرد و بر حفظ اتحاد غربی‌ها تاکید کرد.

وی افزود: روابط قوی ما در دو سوی اقیانوس اطلس به قوت خود باقی است و آمریکایی یکی از شرکای ما در آزادی و امنیت است.

روته اظهار کرد: در عین حال، ما توافق داریم که یک اروپای آزاد و مستقل از نظر راهبردی، باید بتواند همین نوع روابط را با سایر کشورهای دنیا نیز برقرار کند. ما باید بازیگر باشیم، نه میدان بازی.

نظرات بینندگان