arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۲۶۲۵
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۱ - ۲۶ فروردين ۱۴۰۲

نخستین گوزن زرد ایرانی در ارسنجان زاده شد

نخستین گوساله زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان متولد شد؛ تولید این گوزن زرد ایرانی در پهنه نگهداری این گونه حیات وحش، نویدبخش شرایط مناسب برای زیست گوزن زرد در این شهرستان است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: نخستین گوساله زرد ایرانی در سال ۱۴۰۲ در سایت پرورش و نگهداری گوزن زرد شهرستان ارسنجان متولد شد؛ تولید این گوزن زرد ایرانی در پهنه نگهداری این گونه حیات وحش، نویدبخش شرایط مناسب برای زیست گوزن زرد در این شهرستان است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان شنبه با اعلام این خبر گفت: همه تمهیدات لازم برای فراهم شدن شرایط امن و ایمن زیست گوزن زرد ایرانی در سایت ارسنجان پیش بینی شده است.

حسن ابراهیمی با اشاره به اینکه سایت احیاء و تکثیر گوزن زرد ایرانی در ارسنجان این روزها زیستگاهی مناسب برای این دسته از حیوانات و حیات وحش است افزود: سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن زرد به مساحت حدود ۳۰۰ هکتار در هشت کیلومتری شرق شهر ارسنجان در جنگل خلیل بیگ واقع شده و زیستگاهی مناسب برای پرورش گونه گوزن زرد است.

وی اضافه کرد : گوزن زرد ایرانی از نظر حفاظتی از سوی سازمان بین المللی حیات وحش جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض اعلام شده و در سالهای گذشته با ایجاد شرایط امن و ایمن در پهنه زیست محیطی نگهداری گوزن زرد در این شرایط جمعیت این گونه کمیاب رو به فزونی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ارسنجان خاطر نشان کرد: تعداد گوزن زرد در این سایت به دلیل نبود تعارضات از جمله گونه پلنگ، فراهم شدن امنیت، تغذیه و توزیع علوفه در فصول خشک سال، پایش و گشت و کنترل و مدیریت بهینه، رشد نسبتا مطلوب و خوبی داشته است.

به گفته ابراهیمی ، سایت احیا، تکثیر و پرورش گوزن از سال ۹۰ با تعداد هفت راس گوزن زرد فعالیت خود را شروع کرد و اکنون یکی از سایت های موفق کشور در زادآوری این گونه منحصر بفرد است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست ارسنجان گفت: امنیت و پویایی یکی از شاخصه های منحصر بفرد این سایت در بین سایر سایت های احیا و پرورش کشور و به عنوان سایت مولد در نظر گرفته شده است.

ارسنجان در فاصله ۱۳۱ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد.

نظرات بینندگان