arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۲۷۴
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۲ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۱

دردسر جدید برای تولیدکنندگان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمدرضا دیانی اظهار داشت:پس از اولویت‌بندی صنایع مختلف برای دریافت ارز دولتی، برخی محصولات و مواد اولیه از شمول دریافت ارز مرجع خارج شدند که این مساله باعث ضرر برخی تولید‌کنندگان شده است.

به گزارش اننخاب به نقل از وطن امروز، نامگذاری امسال به «سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی» درحالی کانون توجهات افکار عمومی را با هوشمندی مقام معظم رهبری به سمت حوزه تولید برده است که هنوز تولیدکنندگان معتقدند باید در حوزه اجرا حمایت‌های جدی‌تری از آنها صورت بگیرد.

درحالی که بیش از نیمی از بازار لوازم خانگی کشور در تسخیر برندهای خارجی است، تولیدکنندگان این حوزه نیز تلاش می‌کنند بتوانند در این سال جایگاه واقعی خود را پیدا کنند.

 در این زمینه عضو شورای هماهنگی انجمن‌های لوازم خانگی از قطع ارز مرجع برای واردات مواد اولیه صنعت لوازم خانگی از یک‌ماه پیش تاکنون خبر داد و نسبت به احتمال افزایش قیمت ارز در بازار آزاد به دلیل بالارفتن تقاضا هشدار داد.

 محمدرضا دیانی اظهار داشت: از یک ‌ماه پیش ردیف‌های مربوط به لوازم خانگی شامل محصولات وارداتی و قطعات و مواد اولیه از دریافت ارز با نرخ مرجع حذف شد. وی تصریح کرد: پس از اولویت‌بندی صنایع مختلف برای دریافت ارز دولتی، برخی محصولات و مواد اولیه از شمول دریافت ارز مرجع خارج شدند که این مساله باعث ضرر برخی تولید‌کنندگان شده است.

 وی توضیح داد: به این‌ ترتیب ورود محصولات لوازم خانگی و همچنین مواد اولیه از دریافت ارز دولتی محروم شدند که البته درباره واردات محصولات ساخته شده حرف قابل قبولی است اما درباره واردات مواد اولیه مانند کمپرسور یخچال که در داخل تولید نمی‌شود یا برخی مواد اولیه برای تولید قطعات پلاستیکی، مشکلات زیادی برای تولید‌کنندگان ایجاد شده است.

 دیانی ادامه داد: این مساله در حالی اتفاق افتاده که سازمان حمایت به تولید‌کنندگان فشار می‌آورد تا قیمت محصولات خود را ثابت نگه دارند و در چنین شرایطی تنها راه‌حل، تعطیلی کارخانه‌ها خواهد بود. وی افزود: در حال حاضر کارخانه‌هایی که با هزینه ثابت 400 تا 500 میلیون تومان فعال هستند، در بلاتکلیفی به سر می‌برند و به سمت تعطیل شدن می‌روند.

وی تصریح کرد: در شرایط فعلی نه تکلیف قیمت‌ها مشخص است و نه تکلیف ارز مرجع و معلوم نیست که کارخانه‌ها با چند صد نفر کارگر چطور قرار است به فعالیت خود ادامه دهند. عضو شورای هماهنگی انجمن‌های صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه تا یک ‌ماه پیش برای واردات مواد اولیه صنایع خانگی از ارز مرجع استفاده می‌کردیم، گفت: مسؤولان وزارت صنعت به ما گفتند که در یک پنجشنبه و جمعه نسبت به اولویت‌بندی محصولات برای دریافت ارز دولتی اقدام کرده‌اند و این در حالی اتفاق افتاده که از کارشناسان دفتر صنایع فلزی وزارت صنعت دعوتی نشده است.

اولویت‌های دریافت ارز دولتی اجرایی نمی‌شود

وی ادامه داد: مسؤولان بخش اقتصادی وزارت صنعت از حدود 4 هفته پیش به ما گفتند که اولویت‌های دریافت نرخ ارز اصلاح شده ولی لیست جدید در یک CD در اختیار وزیر صنعت است.

وی افزود: ما درباره محدودیت دریافت ارز دولتی برای واردات قطعات و مواد اولیه لوازم خانگی با وزیر صنعت مذاکره کردیم و غضنفری نیز عنوان کرد که حق با ما است و برای حل این مشکل به معاون صنایع خود دستور ویژه داد ولی تا الان مشکل برطرف نشده است.

دیانی اظهار داشت: مسؤولان بخش اقتصادی وزارت صنعت به ما می‌گویند که CD اولویت‌های اصلاح شده دریافت ارز در اختیار وزیر است اما وزیر می‌گوید فعلا صبر کنید. وی با بیان اینکه کارخانه‌های صنایع لوازم خانگی فقط تا یک‌ ماه دیگر مواد اولیه خواهند داشت، گفت: اگر قرار باشد تولید‌کنندگان ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند این کار 2 ‌ماه وقت لازم دارد، کارخانه‌ها در این 2 ‌ماه تعطیل خواهند شد و ممکن است بازار لوازم خانگی مانند بازار مرغ با کمبود روبه‌رو شود.

دیانی در ادامه با این هشدار که افزایش تقاضای خرید ارز از بازار آزاد باعث بالا رفتن قیمت آن خواهد شد، گفت: اگر تقاضا برای خرید ارز آزاد مدیریت نشود شاهد افزایش قابل توجه قیمت ارز در بازار خواهیم بود. عضو شورای هماهنگی انجمن‌های صنایع لوازم خانگی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم ایجاد اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: هنوز اقدام اساسی در جهت عملی شدن این موضوع اتفاق نیفتاده و در حال حاضر شاهد واردات بسیاری از محصولات لوکس و غیرضروری با صرف مقدار زیادی ارز به کشور هستیم.
نظرات بینندگان