arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۳۱۱
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۳ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۱

قاچاق مرغ جرمی جدید و دردسری تازه برای پلیس!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
این روزها یکی از ماموریتهای مشترک پلیس و سازمان تعزیرات برخورد با قاچاق و عرضه خارج از شبکه مرغ است. درحالی وقوع این جرم جدید در برخی استانها زیاد شده که تنها در 15 روز 60 هزار کیلوگرم مرغ قاچاق در کشور کشف و ضبط شد.

شاید هیچکس فکرش را هم نمی کرد که علاوه بر کالاهای لوکس و آرایشی بهداشتی، لوازم صوتی و تصوریری ، پوشاک و ...  مرغ هم در زمره کالاهای قاچاق قرار بگیرد. مرغی که پس از رشد 100 درصدی قیمتش به کالایی کم یاب تبدیل شد و سودجویان را به فکر قاچاق و عرضه خارج از بازار انداخت. فعالیتی که می تواند تا 50 درصد سود بیشتری را نصیب افراد سودجو کرده و چرخه فعالیت مرغداری ها و تنظیم بازار را با تهدید روبه رو کند.

اولین بار ماموران شهرستان آستارا قبل از خروج سه تن مرغ موفق شدند آن را در تاریخ نوزدهم تیرماه امسال کشف و تحویل کشتارگاه شهر دهند. البته پس از آن کشف های سریالی مرغ های قاچاق و عرضه شده خارج از آغاز شده و ماموران هر روز چندین تن مرغ زنده یا کشتار قاچاق را کشف و تحویل مراجع مسئول می دهند.

پس از کشف اولین محموله بلافاصله هر روز کشف های دیگری نیز توسط ماموران پلیس و تعزیرات حکومتی انجام شد که کشف 23 تن مرغ زنده قاچاق در دره شهر ایلام،کشف چهارهزار کیلوگرم مرغ قاچاق در رشت، دو هزار قطعه مرغ سرقتی در قم،6 تن مرغ زنده فاقد مجوز در شهرستان های استان یزد،7 تن در استان کهگیلویه و بوید احمد،سه هزار و 500 کیلوگرم در رضوانشهر گیلان و 1100 قطعه در اردکان یزد مهمترین کشفیات روزهای اخیر است.

از کشف 23 تن مرغ زنده قاچاق تا سرقت دو هزار مرغ

شاید مهمترین کشفیات اخیر در خصوص مرغ قاچاق کشف 23هزار کیلوگرم مرغ زنده در دره شهر ایلام باشد. ماموران پلیس ایلام موفق شدند دوم مردادماه 23 هزار کیلوگرم مرغ قاچاق که توسط چهار کامیون و دو دستگاه وانت در حال خروج از استان بود راشناسایی و کشف کنند. البته مرغ های کشف شده تحویل کشتارگاه شده و پرونده نیز در اختیار سازمان تعزیرات قرار گرفت.

کشف 7 تن مرغ زنده نیز در کهکلویه و بویر احمد نیز از دیگر از کشفیات مهم در هفته های اخیر بود. ماموران پلیس شهرستان بویر احمدتوانستند این میزان مرغ قاچاق را نهم مرداد از سه دستگاه کامیون کشف کنند.

البته تب افزایش قیمت مرغ به اینجا ختم نشد و در پرونده ای دیگر یکی از اتباع خارجی که کارگر مرغداری در قم بود از اعتماد صاحب مرغداری سوء استفاده کرده و دو هزار مرغ را به جای مالک به خریداران مرغداری فروخته بود. البته این فرد قبل از اینکه بتواند پولها را خارج کند شناسایی و دستگیر شد.

برخورد با عرضه کنندگان خارج از شبکه

البته حسینی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان یزد که یکی از سه استان اول کشف مرغ قاچاق است با رد اطلاق قاچاق برای مرغ های کشف شده به مهر گفت: این موضوع جزو مصادیق قاچاق محسوب نمی شود و از نظر تعزیرات عرضه خارج از شبکه است. اگرچه پلیس این کشفیات را قاچاق می داند اما ما با خاطیان برابر مقررات عرضه خارج از شبکه برخورد می کنیم.
وی ادامه داد:مجازات افرادی که اقدام به خارج کردن مرغ از استان یاعرضه خارج از شبکه کنند به پرداخت دوبرابر قیمت جنس مجازات محکوم می شوند.

خرید مرغ با چک پول جعلی

در اتفاقی دیگر ماموران پلیس بوئین زهرا موفق شدند فردی را که با چک پول تقلبی اقدام به خرید مرغ کرده بود شناسایی و دستگیر کنند. این فرد با دادن چک پول 50 هزار تومانی اقدام به خرید مرغ کرده بود که فروشنده متوجه تقلبی بودن چک پول شده و ماموران را خبر کرده است. البته راننده پژو بلافاصله از محل متواری شده اما ماموران با طرح مهار راننده را دستگیر و از او 9 چک پول دیگر نیز کشف و ضبط کردند.

مرغ قاچاق بازار را خرابتر می کند

یکی از فروشندگان مرغ در میدان الغدیر در شمال شرق تهران با بیان اینکه هم اکنون می توان به راحتی مرغ قاچاق تهیه کرد گفت: مرغ قاچاق در بازار کیلویی 4 هزار تومان است و بین پنج و هشتصد تا هفت هزار تومان به فروش می رسد. این موضوع باعث شده تا بازار مرغ مانند بازار ارز شود و به شکل ساعتی قیمت ها جابه جا شود. اگر جلوی قاچاق یا عرضه خارج از شبکه گرفته نشود بازار مرغ از این هم بدتر می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
نظرات بینندگان