arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۴۱۱
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۱۷ مرداد ۱۳۹۱

نقش یک زن در ربودن 48 ایرانی وسط دمشق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در حالی که دو روز از ربایش 48 ایرانی در دمشق می گذرد و دیروز شبکه العربیه فیلمی را نیز از آنان به نمایش گذاشت، خبرنگار «بازتاب» به جزئیاتی از این حادثه دست یافته است.

بنابر این گزارش، این افراد در حالی ربوده شدند که پس از تحرکات ده روز قبل اپوزیسیون اسد در دمشق، اکثر مناطق این شهر از مخالفان مسلح باز پس گرفته شده بود که همین امر چگونگی ربایش این افراد را با ابهام مواجه کرده بود.

 کلیه این افراد، داخل یک دستگاه اتوبوس در حال عزیمت به فرودگاه بودند که ظاهرا زنی به نام سمیر، از کارکنان فرودگاه دمشق که با مخالفان مرتبط بوده، برنامه سفر تعدادی از زائران ایرانی به تهران را به آنان گزارش داده است.

وقتی این زن که ظاهرا برخی اعضای خانواده اش در ناآرامی های سوریه کشته شده بودند، پرواز یک جمع ایرانی را اطلاع می دهد، با هماهنگی اپوزیسیون، راننده ای از طیف آنها جهت انتقال زائران ایرانی فرستاده می شود که وی مسیر اتوبوس را منحرف کرده و اتوبوس را به سمت محل استقرار نظامیان مخالف اسد منحرف کرده است.

امروز نیز مقامات امنیتی سوریه اعلام کردند در جریان ربوده شدن 48 زائر ایرانی در حلب سوریه، راننده اتوبوس زائران ایرانی که وابسته به گروه‌های مخالف حکومت سوریه بوده و حضور آنها را به گروه های مسلح اطلاع داده است.

این راننده که از ایرانی بودن مسافران اطلاع یافته بود، تغییر مسیر داده و زائران را به مخالفان مسلح که در انتظار وی بودند، تحویل داده است.

در فیلم پخش شده، فرمانده گروهی که اتباع ایرانی را بازداشت کرده است تاکید کرد پس از دریافت اطلاعاتی در مورد این افراد، اتوبوس حامل تعدادی از آنها شناسایی شد و این افراد "بازداشت"! شدند.

او تاکید کرد به همراه 48 تبعه ایرانی یک مترجم افغان نیز "بازداشت شده است."

احتمال می رود همانند حدود ده مهندس ربوده شده، برای آزادسازی این افراد نیز با میانجیگری ترکیه اقداماتی انجام شود.

نظرات بینندگان