arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۰۳ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۱

شب طلایی ایران در المپیک لندن: دو طلا و دو نقره

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کاروان ورزشی ایران در المپیک لندن عصر سه‌شنبه (۷ اوت/ ۱۷ مرداد) دو طلا و دو نقره تصاحب کرد. غلامرضا رضایی و بهداد سلیمی طلا رفتند. سجاد انوشیروانی و احسان حدادی به دو مدال نقره دست یافتند.

قاسم غلامرضا رضایی، فرنگی‌کار ایران در وزن ۹۶ کیلوگرم عصر سه‌شنبه (۷ اوت/ ۱۷ مرداد) با شکست حریف روس خود به مدال طلا دست یافت. این سومین طلای کشتی فرنگی ایران در المپیک لندن است.

قاسم غلامرضا رضایی کشتی‌گیر مازندرانی در فینال رقابت‌های المپیک در وزن ۹۶ کیلوگرم مقابل رستم توترف از روسیه قرار گرفت و حریف خود را در دو وقت با نتیجه ۲ بر صفر و ۱ بر صفر مغلوب کرد.

رضایی در مسیر خود تا فینال المپیک لندن ابتدا جنک ایلدم ترک‌تبار را ۳ بر یک از پیش رو برداشت؛ در یک‌چهارم نهایی آرتور الکساندریان ارمنی را ۳ بر صفر شکست داد و در نیمه‌نهایی با همین نتیجه بر یونیور فالکن استرادا از کوبا فائق آمد.


روز سه‌شنبه (۷ اوت/ ۱۷ مرداد) و همزمان با مسابقات رضایی، سعید مراد عبدولی نیز به روی تشک می‌رفت. فرنگی‌کار وزن ۶۶ کیلوگرم کاروان ورزشی ایران پس از پیروزی بر آتاکان یوکسل ترک‌تبار، در یک‌چهارم نهایی در مقابل استیو گنو از فرانسه متوقف شد. تیم ایران به نحوه‌ی داوری در این دیدار به شدت اعتراض کرد.

با توجه به این‌که فرنگی‌کار فرانسوی در نیمه‌نهایی در مقابل حریفی از کره‌ی جنوبی متوقف شد و به فینال راه نیافت، بخت عبدولی برای کسب مدال برنز هم از دست رفت.

با پیروزی رضایی، فرنگی‌کاران ایران در سه وزن موفق به کسب عنوان قهرمانی و مدال طلا شدند. حمید سوریان و امید نوروزی در اوزان ۵۵ و ۶۰ کیلوگرم کشتی فرنگی مدال طلا کسب کرده بودند. نواب نصیر شلال، وزنه‌بردار ۱۰۵ کیلوگرم، و کیانوش رستمی، وزنه‌بردار دسته‌ی ۸۵ کیلوگرم، نیز نقره و برنز گرفته بودند.

وزنه‌برداری ایران نیز صاحب طلا و نقره شد

چهارمین طلای ایران را بهداد سلیمی، وزنه‌بردار فوق‌سنگین کسب کرد. بهداد سلیمی در یک‌ضرب ۲۰۸ کیلوگرم را به راحتی بالا برد.

در حرکت دو ضرب سلیمی کارش را با وزنه ۲۴۷ کیلوگرم آغاز کرد و با همین وزنه به عنوان قوی‌ترین مرد جهان صاحب طلا شد. بهداد سلیمی در رقابت‌های جهانی سال ۲۰۱۱ در پاریس نیز قرمان جهان شده بود.

در این وزن هم‌چنین سجاد انوشیروانی با بلند کردن مجموع ۴۴۹ کیلوگرم در جایگاه دوم قرار گرفت و مدال نقره دریافت کرد.

نقره برای احسان حدادی در پرتاب دیسک

در پرتاپ دیسک نیز احسان حدادی به مدال نقره المپیک لندن دست یافت. احسان حدادی قهرمان و رکورددار پرتاب دیسک آسیا است.

حدادی در رقابت‌های فینال المپیک لندن در نخستین پرتاب به رکود ۶۸ متر و ۱۸ سانتی‌متر رسید. اما روبرت هارتینگ، پرتابگر آلمانی با پرتاب ۶۸ متر و ۲۸ سانتی متر از حدادی جلو افتاد.

کاروان ورزشی ایران تا پایان روز سه‌شنبه با کسب چهار مدال طلا، ۳ نقره و یک برنز در جایگاه ۱۲ جدول رده‌بندی المپیک لندن قرار گرفت.

نظرات بینندگان