arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۵۹۷۹
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۰۸ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲

دفاع اردوغان از پوتین در برابر اتهامات مداخله در انتخابات ترکیه

روز پنج‌شنبه، کمال قلیچداراوغلو، برجسته‌ترین نامزد اپوزیسیون، برخی فعالان ناشناس روس را به انتشار محتوای «جعلی عمیق» و سایر اطلاعات گمراه‌کننده با هدف تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات یکشنبه متهم کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که نمی‌تواند به مخالفان اجازه حمله به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و کشور روسیه را بدهد. اردوغان گفت:‌«کمال به روسیه و پوتین حمله می‌کند، اگر فقط به پوتین حمله شده بود من با آن مشکلی نداشتم.» رئیس جمهوری ترکیه افزود: اهمیت روابط ما با روسیه کمتر از روابط با آمریکا نیست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: رئیس‌جمهوری ترکیه روز جمعه از ولادیمیر پوتین همتای روس خود در برابر اتهامات رقیب اصلی خود مبنی بر دخالت در انتخابات سرنوشت‌ساز ترکیه که قرار است آخر هفته برگزار شود، دفاع کرد.

به نوشته روزنامه رای الیوم، روز پنج‌شنبه، کمال قلیچداراوغلو، برجسته‌ترین نامزد اپوزیسیون، برخی فعالان ناشناس روس را به انتشار محتوای «جعلی عمیق» و سایر اطلاعات گمراه‌کننده با هدف تأثیرگذاری بر نتیجه انتخابات یکشنبه متهم کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که نمی‌تواند به مخالفان اجازه حمله به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و کشور روسیه را بدهد.

ریاست جمهوری روسیه «به شدت» این اتهام را رد کرد و اردوغان روز جمعه در جریان یک برنامه تلویزیونی در کمپین انتخاباتی از پوتین دفاع کرد.

اردوغان گفت:‌«کمال به روسیه و پوتین حمله می‌کند، اگر فقط به پوتین حمله شده بود من با آن مشکلی نداشتم.»

رئیس جمهوری ترکیه افزود: اهمیت روابط ما با روسیه کمتر از روابط با آمریکا نیست.

اردوغان از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین روابط کاری خوبی با پوتین داشته است.

ترکیه از تخفیفات واردات انرژی روسیه سود برد و از شرکت در تحریم‌های غرب علیه مسکو خودداری کرد.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که اردوغان در حال نبرد سختی با رقیب سکولار مخالف خود است.

اظهارات قلیچداراوغلو در بحبوحه یک کمپین هدفمند فزاینده بیان شد.

این کمپین روز پنج‌شنبه شاهد انصراف کاندیدای حزب ثالث، محرم اینجه بود. این نامزد پس از اینکه مورد هدف یک کمپین آنلاین قرار گرفت که که شامل تصاویر جعلی از او بود که او را در حال ملاقات با زنان و تردد با خودروهای لوکس نشان می‌داد، تصمیم خود برای انصراف را اعلام کرد.

نظرات بینندگان