arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۶۶۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۱

آشفته بازار پیاز در مشهد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قدس  - هر چند خاصیت پیاز، اشک درآوردن است که بیشتر لطف آن شامل حال بانوانی می‌شود که در آشپزخانه برای تهیه غذا از آن استفاده می‌کنند.

 

اما این بار جناب پیاز اشک برخی آقایان را هم درآورده است، البته نه به این دلیل که آنان زحمت پوست کندن پیاز را به جای خانم‌ها متقبل شده‌اند، بلکه به این دلیل که «قیمت» این محصول کشاورزی چند هفته‌ای است پرواز صعودی را آغاز کرده و گویا قرار هم نیست به نرخ‌های اولیه یک ماه پیش برگردد.
این روزها پیاز در بازار مشهد به قیمت بیش از هزار تومان عرضه می‌شود. قیمت این محصول که پای ثابت بیشتر غذاها می‌باشد تا 2 هزار تومان هم پیش رفت و اکنون در برخی سبزی فروشی‌ها با قیمتهای متفاوت 1200 تا 1800 تومان به فروش می‌رسد.

ساک خالی از پیاز
پیرمرد و پیرزنی که برای خرید مایحتاج روزانه به یکی از سبزی فروشی‌های سطح شهر مراجعه کرده‌اند، با احتیاط قیمت هر کیلو پیاز را از فروشنده می‌پرسند که بلند پاسخ می‌شنوند، از یک کنار 1500، اما دست چین 1800 تومان.
پیرمرد در حالی که عینکش را جا به جا می‌کند، به همسرش نگاه کرد تا با تأیید او بفهمد اشتباه نشنیده است.
غرولندکنان می‌گوید: چه خبر است؟ چرا اینقدر گران؛ یعنی پیاز را هم از سبد غذایی حذف کنیم که فروشنده باخنده می‌گوید: تازه ارزان شده تا چندی پیش قیمت آن به 2 هزار تومان هم رسید.
آن دو، ساک خریدشان را بدون پیاز با خرید چند بسته سبزی پر می‌کنند و آهسته آهسته دور می‌شوند.

400 تومان اختلاف قیمت در یک نوع پیاز
در میوه فروشی بعدی قیمت پیاز درشت هر کیلو 1200 تومان بود که نوع ریز و دست چین آن 1600 تومان؛ در حالی که تا یکماه پیش همین پیاز به قیمت هر کیلو 600 تا 700 تومان به فروش می‌رسید.
از یکی از فروشنده‌ها که پیاز را به هزار و 700 تومان می‌فروخت، دلیل گرانی آن را می‌پرسم که پاسخ می‌دهد: ما پیاز را گران از میدان بار می‌خریم و گران هم می‌فروشیم.

افزایش 40 درصدی
او در حالی که بسته‌های سبزی را جا به جا می‌کند، می‌گوید: طی هفته‌های اخیر قیمت پیاز بیش از 40 درصد گران شده که البته چند روزی است افزایش قیمت آن کاهش یافته، ولی هنوز به قیمتهای یک ماه قبل برنگشته است.

گرانی 50 درصدی
رئیس اتحادیه سبزی و میوه فروشان مشهد می‌گوید: از دو هفته قبل قیمت پیاز در میادین بار سبزی و میوه 40 تا 50 درصد گران شده، به طوری که به صورت عمده فروشی به قیمت هر کیلو هزار و 100 تومان به فروش رسیده است.
مصدق در گفت و گو با خبرنگار ما می‌افزاید: این در حالی است که قیمت این محصول کشاورزی تا پیش از آن به قیمت هر کیلو 800 تومان در میدان بار به صورت عمده فروشی عرضه می‌شود.

وقفه در تأمین پیاز، عامل گرانی این محصول
وی درباره دلیل این افزایش 50 درصدی قیمت پیاز یادآور شد: پیاز مصرفی مورد نیاز مشهد عموماً از بجنورد، اصفهان و خود شهرستان مشهد تأمین می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: از آنجا که پیاز اصفهان طی دو هفته اخیر تمام شد تا ورود پیاز جدید یک وقفه‌ای در بازار ایجاد گردید که همین مسأله به افزایش قیمت این محصول منجر شد.
وی در خصوص وضعیت فعلی بازار پیاز اضافه می‌کند: قیمت این محصول در بازار به صورت عمده فروشی هر کیلو 700 تومان بود که باید در سطح خرده فروشی به قیمت هزار تومان عرضه شود.
مصدق در این باره که چنین رقمی در کمتر سبزی فروشی شهر مشهد رعایت می‌شود، می‌گوید: احتمالاً پیازهای این سبزی فروشی‌ها مربوط به خرید دوره قبل و در زمان گرانی است.

سود 35 درصدی
وی در این باره که در سطح خرده فروشی لحاظ چه میزان سود طبیعی است، می‌گوید: خرده فروشان یا همان سبزی فروشی‌های سطح شهر پیاز را با لحاظ 35 درصد سود به اضافه قیمت خرید از میدان بار باید به فروش برسانند. البته هر چه میزان ضایعات کمتر و محصول یکدست‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر می‌باشد.
وی درباره اینکه چرا تفاوت قیمت پیاز از 1200 تا 1800 تومان در سبزی فروشی‌هاست، می‌گوید: نباید چنین مسأله‌ای باشد، شاید کیفیت پیاز در این سبزی‌فروشی‌ها متفاوت است به عنوان مثال پیاز بجنورد به دلیل کیفیت بهتر و نداشتن ضایعات گران‌تر است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
اكبر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۹
0
2
حتي با اين قيمت نيز به كشاورزان صرف نمي كند
نظرات بینندگان