arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۶۷۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۱ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۱

"روزه‌داران پس از افطار 8 تا 12 ليوان آب بنوشند"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو مركز تحقيقات بيوشيمي و تغذيه دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: روزه‌داران به منظور تامين نياز بدن به مايعات به ويژه در فصل تابستان و پيشگيري از يبوست و رفع آن، نوشيدن آب فراوان به ميزان 8 تا 12 ليوان در كنار مصرف مواد غذايي پرفيبر را در برنامه غذايي خود در نظر بگيرند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دكتر مجيد غيور مبرهن افزود: ساده بودن غذاي مصرفي و نداشتن تفاوت زياد با غذاي روزمره فرد روزه‌دار، استفاده از سه وعده غذايي شامل سحري، ‌افطار و شام، ‌لزوم استفاده از پنج گروه مواد غذايي شامل نان، غلات، گوشت و تخم‌ مرغ، شير، لبنيات، ميوه‌ها و سبزيجات از جمله اصول تغذيه صحيح در ماه رمضان است.
وي با اشاره به اينكه در ماه رمضان بدن به انرژي كمتري نسبت به روزهاي ديگر سال نياز دارد و بهتر است هر فرد 10 درصد از انرژي مورد نياز خود را كاهش دهد، افزود: روزه‌داران بهتر است روزه خود را با غذاهاي سبك همچون نان و پنير، شير و خرما، سوپ‌هاي ولرم و سبك، آب يا چاي ولرم همراه با خرما افطار كنند تا ازاين طريق از ولع خوردن غذاي زياد و بروز آسيب به دستگاه گوارش و اضافه وزن پيشگيري شود.
دانشيار گروه بيوشيمي و تغذيه كاربردي دانشگاه علوم پزشكي مشهد اظهار داشت: بهترين زمان براي خوردن شام 30 تا 45 دقيقه پس از افطار و خوردن غذاهاي سبك است كه در اين وعده مي‌توان از غذاهاي مشابه وعده ناهار در روزهاي عادي اما به مقدار كمتر مصرف كرد.
وي افزود: همچنين از زمان شام تا وعده سحر خوردن پنج واحد ميوه براي تامين ويتامينها و املاح معدني مورد نياز بدن ضروري است.
عضو مركز تحقيقات بيوشيمي و تغذيه دانشگاه علوم پزشكي مشهد گفت: روزه‌داران بايد از مصرف مواد قندي مصنوعي در وعده سحري بكاهند زيرا در صورت مصرف زياد باعث ايجاد احساس كسالت، سردرد و نبود تمركز مي‌شود و به جاي آن از مواد غذايي حاوي پروتئين و داراي فيبر همچون حبوبات و برنج‌هاي مخلوط به دليل آزاد كردن تدريجي انرژي و قند و حفظ مطلوب مايعات مصرف كنند.
به گفته وي مصرف غذاهاي چرب و شيرين در ماه رمضان موجب نوسان شديد قند خون مي‌شود
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۹
0
3
می ترکیم که !!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۵/۱۹
0
3
کجا جابدن؟اینهمه آب رو
نظرات بینندگان