arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۷۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۷ - ۰۲ خرداد ۱۴۰۲
محمدعلی سبحانی، دیپلمات سابق در گفت‌وگو با «انتخاب»:

بازگشت سوریه به اتحادیه عرب؟ منافع ما در این است که اتحادیه از ادعا‌های ابلهانه خود در مورد جزایر ایران دست بردارد که دست برنداشته

محمدعلی سبحانی، دیپلمات سابق درباره ارزیابی خود از توافق ایران و عربستان پس از دو ماه گفت: نظر من کماکان مثبت است و برقراری ارتباط ایران و عربستان یک اقدام مثبت در جهت تصحیح روند سیاست خارجی کشور است. من فکر می‌کنم که به زودی سفرا هم مشغول به کار می‌شوند و روابط جدی‌تر برقرار باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برنده اول توافق ایران و عربستان، چین است / ۸ سال مشکل و درگیری را به سرعت نمی‌توان حل کرد / اگر توافق تهران و ریاض در همین مرحله باقی بماند، برای حل مشکلات مردم کار زیادی انجام نمی‌دهد/ چه سوریه به اتحادیه عرب برگردد و چه برنگردد، منافع ما در این است که اتحادیه از ادعا‌های ابلهانه خود در مورد جزایر ایران دست بردارد که دست برنداشته

محمدعلی سبحانی، دیپلمات سابق درباره ارزیابی خود از توافق ایران و عربستان پس از دو ماه گفت: نظر من کماکان مثبت است و برقراری ارتباط ایران و عربستان یک اقدام مثبت در جهت تصحیح روند سیاست خارجی کشور است. من فکر می‌کنم که به زودی سفرا هم مشغول به کار می‌شوند و روابط جدی‌تر برقرار باشد.

سبحانی در گفت و گو با خبرنار «انتخاب» درباره سود و زیان طرفین از این توافق گفت: طبیعتا هر یک از طرفین، یک سودی از این توافق برده اند. اگر بخواهیم جزئی نگاه کنیم طبیعتا چینی‌ها هستند که با ابتکار خودشان و با به ثمر رساندن توافقات با سعودی‌ها سود اول را کردند چراکه صحبت از ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف عربستان سعودی مطرح است و علاوه بر آن در سایر کشور‌ها نیز رقم‌های قابل توجهی سرمایه گذاری پیش شده است.

او افزود: نقش چین در خیلج فارس و انرژی در منطقه افزایش یافت و نقش آن برجسته می‌شود که ورود جدی برای چین است. طبیعتا ایران فقط روابط را برقرار کرده و زمینه سازی صورت گرفته است. این اقدام مثبتی است که اگر ادامه پیدا کند بقیه مشکلات سیاست خارجی حل خواهد شد، اما اگر ادامه پیدا نکند صرفا یک موفقیت محدود خواهد بود.

سبحانی ادامه داد: من امیدوارم که موفقیت، محدود نماند و همکاری و روابط با تمامی جهان بهبود پیدا کند چرا که فقط رابطه ایران و عربستان مشکل مردم ایران را حل نمی‌کند و در صورتیکه بتوانیم در حل مشکل تحریم‌ها به هرشکلی که هست فعالیت کنیم به حل چالش‌های مردم کمک می‌کند که در وضعیت اقتصادی خوبی نیستند و تجارت خارجی ایران قفل است.

او افزود: عربستان طبیعتا در شرایط خوبی این توافق را انجام داد و پشت چک توافق را هم چینی‌ها امضا کرده اند و چین هم روابط خوبی با ایران دارد  که در هر صورت وقتی پشت روابط ایران و عربستان قرار می‌گیرد ضمانت اجرایی این روابط قابل اطمینان‌تر خواهد بود. این قرارداد اگر همین مرحله باقی بماند برای حل مشکلات مردم کار زیادی انجام نمی‌دهد؛ ما باید تاکید داشته باشیم که همین روند در سایه مشکلاتی که با مردم داریم پیگیری شود تا انشالله بر کاهش مشکلات را شاهد باشیم.

سبحانی درباره تداوم کار رسانه های منتسب به عربستان با همان شیوه سابق، گفت: تحلیل‌ها مختلف است، آنچه که مهم است این است که بنظر می‌آید یک ثبات در توافق و زمان بندی توافق وجود دارد. روابط ایران و عربستان و سایر کشور‌ها به سرعت حل نمی‌شود و به مرور باید بگذاریم مشکلات حل شوند. هشت سال مشکلات و درگیری را به سرعت نمی‌توان حل کرد. مهم این است که عربستان و ایران در مسیر بهبود روابط هستند. ایران هم می‌تواند برنده باشد و در روند کاری خود با عربستان از این توافق استفاده کند، اما فعلا آنچه که مهم است این است که برنده اول چین است.

سبحانی درباره بازگشت دولت بشار اسد به اتحادیه عرب و منافع ایران در این بین گفت: اتحادیه عرب یک اتحادیه عربی است و مبنای آن همیشه مبنا منافع کشور‌های عربی بوده است و بود و نبود آن نباید ایران را نگران یا شاد کند. فرض کنید که سوریه برگردد یا برنگردد؛ ما باید منافع خود را پیگیری کنیم. منافع ما این است که اتحادیه از ادعا‌های ابلهانه‌ای که در مورد جزایر ایران دارد دست بردارد که دست برنداشته است. این اتحادیه بر اساس مطالبات عربی شکل گرفته است؛ البته بر علیه اسراییل شکل گرفت، اما امیدوارم اتحادیه عرب درک کند که این اتحادیه برای مقابله با اسراییل شکل گرفت. در هر حال ما هرگونه صحبت درباره جزایر سه گانه را محکوم می‌کنیم.

نظرات بینندگان