arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۷۴۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۰۲ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۱

استقبال از پیشنهاد ایران برای توقف سه ماهه درگیری ها در سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهر نوشت: شرکت کنندگان در اجلاس مشورتی سوریه که در تهران برگزار شده است، از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر درخواست از طرف های درگیر برای توقف درگیری ها و خشونت ها در سوریه به مدت سه ماه به منظور پیگیری گفتگو و راهکارهای مسالمت آمیز به مناسبت عید فطر استقبال کردند.

در پایان نشست مشورتی سوریه که عصر امروز پنجشنبه در هتل آزادی تهران و با حضور 30 کشور از مناطق مختلف جهان برگزار شد، بیانیه ای به امضای شرکت کنندگان رسید که در آن بر توقف درگیری ها در سوریه تاکید شده است.

نشست مشورتی تهران پیرامون سوریه با هدف تقویت تلاش های فرامنطقه ای و بین المللی به منظور کمک به مردم سوریه جهت خروج از بحران کنونی و ایجاد بستر مناسب گفتگوی ملی برگزار شد که وزرای خارجه و هیئت هایی از کشورهای افغانستان، الجزایر، ارمنستان، بلاروس، بنین، چین، کوبا، اکوادور، گرجستان، هند، اندونزی، عراق، قرقیزستان، قزاقستان، مالدیو، نیکاراگوئه، عمان، پاکستان، روسیه، سریلانکا، سودان، تاجیکستان، تونس، ترکمنستان، ونزوئلا، زیمباوه و سازمان ملل متحد شرکت داشتند.

در بیانیه پایانی این اجلاس از تداوم درگیری ها و نقض حقوق بشر و تلفات جانی و خسارات مالی گسترده ابراز نگرانی شدید شده و با بازماندگان و قربانیان درگیری ها و حوادث تروریستی اعلام همدردی شده است.

در این بیانیه بر ضرورت پیگیری راهکارهای سیاسی مبتنی بر گفتگوی ملی به عنوان تنها راه حل بحران کنونی سوریه با محوریت توقف خشونت ها از جانب طرفین درگیر و تشویق دو طرف برای ایجاد بستر مناسب جهت تحقق گفتگوی ملی تاکید و از مطالبات مشروع مردم سوریه برای اجرای اصلاحات سیاسی و تربیت دموکراسی و مشارکت فراگیر احزاب و گروه های مخالف در اداره کشور و پیگیری این مطالبات از راه مسالمت آمیز و بدون دخالت خارجی تاکید شده است.

در بیانیه همچنین از تلاش های سازمان ملل و کوفی عنان به عنوان نماینده ویژه وی و تداوم فعالیت های ناظران بین المللی در سوریه حمایت شده است.

در بیانیه پایانی این اجلاس همچنین بر عدم مداخله در امور داخلی کشورها و خاتمه دادن به هر گونه کمک تسلیحاتی به گروه های مسلح و تلاش جهت توقف خشونت ها از جانب طرفین تاکید شده است.

در این بیانیه همچنین ضمن تاکید بر ارائه کمک های انسان دوستانه به مردم سوریه بر ضرورت تشکیل گروه تماس از میان کشورهای شرکت کننده در نشست تهران با هدف توقف خشونت ها و آغاز گفتگوهای فراگیر بین دولت سوریه و مخالفان تاکید شده است.

ابراز نگرانی شدید از ورود گروه ها و فرقه های شناخته شده تروریستی به درگیری های داخلی سوریه و هشدار جدی نسبت به گسترش تروریست و تبعات آن در صلح و امنیت منطقه از دیگر توافقات اجلاس تهران است. همچنین شرکت کنندگان از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی از درخواست از طرف‌های درگیر برای توقف درگیری ها و خشونت ها برای مدت سه ماه به منظور پیگیری گفتگو و راهکارهای مسالمت آمیز به مناسبت عید فطر به عنوان یکی از اعیاد مسلمین استقبال کرده اند.

در پایان این بیانیه از ابتکار جمهوری اسلامی ایران در برگزاری این نشست تقدیر شده است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
حسین
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۰
1
88
به نظرشما این کشورها بغیرازچین وروسیه که دراین نشست شرکت کرده وبقیه معلوم نیست درچه سطحی شرکت کرده اند حرفشان تا چقدر مورد تایید دوطرف درگیردرسوریه هست ؟!!!!!!!!!!!!! وبدون قصد بی احترامی مخصوصا کشورهایی مثل بنین ومالدیو وسریلانکا که اصلا معلوم نیست تا چه حد تو این مسئله میتوانند تاثیرگذارباشند!!!!! حال نقش کشورهایی مثل قطروترکیه وعربستان که یکی ازطرفهای موثردراین درگیرها هست کجاست وچرا اینها دراین کنفرانس شرکت نداشته اند جای سوال دیگری است ؟!!
رحمان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۵/۲۰
1
109
افغانستان، الجزایر، ارمنستان، بلاروس، بنین، چین، کوبا، اکوادور، گرجستان، هند، اندونزی، عراق، قرقیزستان، قزاقستان، مالدیو، نیکاراگوئه، عمان، پاکستان، روسیه، سریلانکا، سودان، تاجیکستان، تونس، ترکمنستان، ونزوئلا، زیمباوه ... اكثر اين كشورها كه به استثناي سه كشور درحد سفير شركت كرده بودند هيچ تاثيري درمعادلات منطقه وندارند وخنثي هستند ازطرف ديگر عدم حضور سوريه ومخالفان بشار مشورتي بودن كنفرانس را زير سئوال مي برد!!!
نظرات بینندگان