arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۷۵۴۵
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۴ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۲

پوتین: گرچه اوکراین ما را متجاوز می‌نامد، اما از انتقال گاز روسیه سود می‌برد

رئیس‌جمهوری روسیه که کشورش درگیر جنگ با اوکراین است، گفت علی‌رغم اینکه اوکراین، مسکو را «متجاوز» می‌خواند، کی‌یف از ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین سود می‌برد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس‌جمهوری روسیه که کشورش درگیر جنگ با اوکراین است، گفت علی‌رغم اینکه اوکراین، مسکو را «متجاوز» می‌خواند، کی‌یف از ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین سود می‌برد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه چهارشنبه در جریان سخنرانی در نشست عمومی دومین مجمع اقتصادی اوراسیا در مسکو گفت: «دو خط از خط لوله‌های گاز از طریق اوکراین می‌گذرد و اوکراین یکی از آنها را مسدود کرده است. ما این کار را نکردیم! به هر حال، ما از طریق خط دوم به اروپا گاز می‌دهیم، در حالی که اوکراین با خیال راحت پول نقد را بابت ترانزیت جمع‌ می‌کند، با وجود این ما را "متجاوز" می‌خواند.»

او با اشاره به اینکه روسیه تمام تعهدات خود در زمینه تامین انرژی را به طور کامل انجام می‌دهد، گفت که قیمت انرژی در اروپا به سطوح توجیه اقتصادی نزدیک می‌شود و علت بحران انرژی در این قاره را زیر سوال برد.

پوتین افزود: «چه کسی مقصر این اتفاق است؟ نورد استریم ۱ منفجر شد؛ نورد استریم ۲ باز نشد. مسیر گاز یامال-اروپا از طریق لهستان بسته شد. آیا ما آن را بستیم؟ آنها آن را بستند.»

در ۱۰ مه، اوکراین محموله‌های گازی را در ایستگاه توزیع سوخرانوفکا متوقف کرد. از طریق این ایستگاه یک سوم گاز طبیعی روسیه به مقصد اروپا عبور می‌کند و اوکراین ایستگاه پمپاژ گاز «سودژا» (Sudzha) را به عنوان تنها مسیر انتقال به سمت اروپا برای عرضه گاز روسیه باقی گذاشت.

پس از تصمیم غول انرژی روسیه موسوم به گازپروم مبنی بر عدم عرضه گاز از طریق خطوط لوله یامال-اروپا و نورد استریم، خط ترانزیت از طریق اوکراین تنها مسیر تامین گاز روسیه به کشورهای غرب و مرکز اروپاست.

پوتین گفت که ایالات متحده با سیاست اقتصادی خود «تنها به پای خود شلیک می‌کند» و خودش را به دردسر می‌اندازد و روندی را تقویت می‌کند که در نهایت توسعه خود آن را تضعیف خواهد کرد.

در همین راستا، رئیس‌جمهوری روسیه گفت مسکو و شرکای آن در اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) علاقه‌مند به همکاری صادقانه، سازنده و عملی هستند و اشاره کرد که هر کسی در غیر این صورت اقدام کند «به اقتصاد جهانی آسیب می‌زند.»

پوتین سپس استدلال کرد که اقتصاد جهانی تنها از شکل‌گیری یک سیستم مالی بین‌المللی غیرمتمرکز سود می‌برد و هماهنگ کردن تلاش‌ها برای تشکیل چنین سیستم جهانی‌ مهم است.

او همچنین کشورهای غربی را متهم کرد که «با اقناع، وعده‌های مختلف و باج‌گیری تلاش می‌کنند تا بسیاری از شرکای ما را وادار به کاهش همکاری‌های سودمند با روسیه کنند، در حالی که برای آنها اصلا اهمیتی ندارد که این امر چه ضرر و زیان‌هایی را برای کشورهای مربوطه و ملت‌های آنها در پی خواهد داشت.»

ولادیمیر پوتین همچنین گفت که روسیه روی گنجاندن جمهوری آذربایجان در توافقنامه‌های روسیه و ایران در زمینه همکاری در توسعه زیرساخت‌های ریلی و حمل و نقل بار در مسیر مواصلاتی شمال به جنوب در سریع‌ترین زمان ممکن حساب می‌کند.

نظرات بینندگان