arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۷۵۷۲
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۶ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۲

روسیه کنسولگریِ سوئد را تعطیل و ۵ دیپلمات را اخراج کرد

وزارت خارجه روسیه ضمن اعلام ۵ دیپلمات سوئدی به‌عنوان «عنصر نامطلوب»، دستور داد تا کنسولگری سوئد در سن‌پترزبورگ در تاریخ یکم سپتامبر تعطیل شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: وزارت خارجه روسیه ضمن اعلام ۵ دیپلمات سوئدی به‌عنوان «عنصر نامطلوب»، دستور داد تا کنسولگری سوئد در سن‌پترزبورگ در تاریخ یکم سپتامبر تعطیل شود.

در ادامه تنش‌های دیپلماتیک بین روسیه و سوئد در پی آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین و درخواست استکهلم برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو، مسکو تعدادی از دیپلمات‌های این کشور را اخراج کرد.

اوایل اردیبهشت ماه بود که دولت سوئد به بهانه فعالیت‌های خارج از عرف ۵ دیپلمات روس و متهم کردن آنها به اقدامات علیه امنیت ملی استکهلم، آنها را عنصر نامطلوب کرده و دستور داد هرچه سریعتر خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در آن زمان هشدار داده بود که در صورت پیشبرد این اقدام سوئد، مسکو نیز مقابله به مثل انجام خواهد داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که این کشور از ابتدای ماه میلادی سپتامبر فعالیت سرکنسولگری خود در گوتنبرگ را متوقف خواهد کرد.

در بیانیه این وزارتخانه ضمن اشاره به لزوم تعطیلی کنسولگری سوئد در سن‌پترزبورگ در تاریخ یکم سپتامبر، آمده است که ۵ دیپلمات سوئدی به عنوان عنصر نامطولب اعلام و از روسیه اخراج شدند.

پیش از این نیز وزارت خارجه روسیه ۱۰ دیپلمات نروژی را در واکنش به اقدام این کشور در اخراج ۱۵ کارمند سفارتخانه مسکو در اسلو، اخراج کرده و دفتر وابسته نظامی این کشور در روسیه را نیز تعطیل کرد.

بعد از آن، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه اخراج دیپلمات‌های روس از کشورهای اتحادیه اروپا باعث تخریب روابط متقابل می‌شود، تاکید کرد این اقدام اروپایی‌ها بی‌پاسخ باقی نمی‌ماند.

نظرات بینندگان