arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۸۰۷
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۲۰ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۱

واکنش آمریکا به نشست مشورتی تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سازمان ملل اعلام کرد شمار شهروندان سوری که از بیم درگیری‌ها به یکی از چهار کشور همسایه این کشور گریخته‌اند٬ به حدود یکصد و پنجاه هزار تن رسیده است.

آدرین ادواردز، سخنگوی آژانس پناهدگان سازمان ملل، روز جمعه در نشستی خبری در ژنو گفت که فقط ظرف یک هفته‌ی اخیر٬ شش هزار آواره‌ی سوری وارد ترکیه شدند و شمار شهروندان سوری در آن کشور از مرز پنجاه هزار نفر گذشت.

بنابر همین گزارش، حدود چهل و شش هزار آواره‌ی سوری در اردن، حدود سی و هفت هزار نفر در لبنان و نزدیک به چهارده هزار نفر در عراق ثبت شده‌اند.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید ، به برپایی نشست مشورتی تهران درباره سوریه واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه: جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز پنج‌شنبه در پاسخ به خبرنگاران، درباره اعتبار نشست تهران درباره سوریه و اثربخشی این نشست در سخنانی اتهام امیز ادعا کرد: «نشانه‌های فراوانی وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران، از حملات رژیم بشار اسد به مردم پشتیبانی می‌کند».

از سوی دیگر، علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، در نشست خبری پس از کنفرانس تهران، از آمادگی برخی از معارضان سوری برای حضور در نشستی در تهران خبر داد، اما برپایه گزارش خبرگزاری فرانسه، در نشست مشورتی تهران، نه نماینده‌ای از سوی دولت سوریه حضور داشت و نه از مخالفان حکومت سوریه سخنی دال بر تایید گفته‌های وزیر خارجه ایران شنیده شده است.

نشست مشورتی تهران درباره سوریه، روز پنج‌شنبه با حضور کشورهای دوست ایران، مانند چین، روسیه، کوبا و ونزوئلا برگزار شد، اما کشورهای متحد آمریکا، همچون کشورهای اروپایی، ترکیه، عربستان سعودی و قطر در این نشست شرکت نداشتند.

نظرات بینندگان