کد خبر: ۷۲۸۴۰۰
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۲۲ - ۱۰ خرداد ۱۴۰۲

دمیرتاش، رهبر پرنفوذ کردها و چپگرایان ترکیه از سیاست کناره گرفت

صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار زندانی کُرد و از رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، به دنبال پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات اعلام کرده است که از «سیاست فعال» کناره می‌گیرد. دمیرتاش در عین حال گفته است که «مانند دیگر رفقایم مبارزه را از طریق مقاومت در زندان ادامه می‌دهم.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاستمدار زندانی کُرد و از رهبران سابق حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، به دنبال پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات اعلام کرده است که از «سیاست فعال» کناره می‌گیرد.

دمیرتاش در عین حال گفته است که «مانند دیگر رفقایم مبارزه را از طریق مقاومت در زندان ادامه می‌دهم.»

او گفته به نوبه خود از اینکه جریان آنها نتوانسته در انتخابات اخیر یک برنامه سیاسی «شایسته مردم» ارائه بدهد معذرت می‌خواهد.

با وجود زندانی بودن آقای دمیرتاش مواضع او در توییتر رسمی‌اش منتشر شده است.

این رهبر پرنفوذ چپگرای ترکیه گفته از انتقادها استقبال می‌کند و سعی دارد که از آنها بیاموزد و با اقدامات عملی کمبودهای موجود را برطرف کند.

دمیرتاش در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ از طرف حزب دموکراتیک خلق‌ها نامزد ریاست جمهوری شده بود. حزب دموکراتیک خلق‌ها (ه.د.پ)، که پایگاهی قوی در میان رای‌دهندگان کرد ترکیه دارد، موفق شده بود گروه‌هایی فراتر از کردها را هم جلب کند.

پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶، که نظامیان هوادار فتح‌الله گولن، متحد قدیمی آقای اردوغان پشت آن بودند، ه.د.پ و بسیاری از رهبران و اعضایش با محدودیت‌های فزاینده روبرو شده‌اند و صدها نفر از آنان به زندان افتاده‌اند.

آقای دمیرتاش پیش از بازداشتش به ژیار گل، از بی‌بی‌سی فارسی گفته بود: «اردوغان کودتای ارتش را هدیه‌ای از خدا دانست و از آن به عنوان فرصتی برای سرکوب کسانی استفاده کرد که با او و حزبش موافق نیستند.»

مقام‌های دولت ترکیه ه.د.پ را یک شاخه و بازوی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) تلقی می‌کنند، سازمانی سیاسی که رویارویی‌های مسلحانه دامنه‌داری با دولت ترکیه داشته و از طرف آن یک گروه «تروریستی» تلقی می‌شود.

ه.د.پ اتهام ارتباط با پ.ک.ک را همواره رد کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سخنرانی پیروزی خود در روز یکشنبه گفت که صلاح‌الدین دمیرتاش را از زندان آزاد نخواهد کرد. او گفت در صورت پیروزی کمال قلیچداراوغلو در انتخابات، آقای قلیچداراوغلو آقای دمیرتاش را آزاد می‌کرد.

آقای دمیرتاش، که در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال قبل توانست از زندان ۸ درصد آرا را کسب کند، در انتخابات اخیر از آقای قلیچداراوغلو حمایت کرد.

صلاح‌الدین دمیرتاش در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی ترکی گفته بود اگر آقای اردوغان در این انتخابات پیروز شود «ترکیه به یک دیکتاتوری تبدیل می‌شود، این واضح است.»

در این انتخابات با توجه به نگرانی ه.د.پ از غیرقانونی اعلام شدن، این جریان در قالب حزب چپ سبز (ی.س.پ) در انتخابات پارلمانی حضور داشت و هرچند بخشی از ائتلاف رسمی آقای قلیچداراوغلو نبود، از او حمایت کرد.

نامزدهای حزب چپ سبز ۶۱ کرسی در انتخابات پارلمانی کسب کرده‌اند.

آقای دمیرتاش امروز و ساعاتی پیش از اعلام کناره‌گیری از سیاست در مقاله‌ای که در یکی از روزنامه‌های ترکیه چاپ شده از فقدان استراتژی انتخاباتی روشن ه.د.پ انتقاد کرد.

از نظر او شیوه کار حزبش حرفه‌ای و متناسب با مقتضیات پیروزی در انتخابات یک کشور چند ده میلیونی نبود.

او نوشت که جنبش کردی و جریان سیاسی‌اش «خیلی دیر متوجه شد که آخرین انتخابات‌ها از همه نظر مهم هستند. من تلاش کردم این حرف را در نامه‌ها و پیام‌هایم در پنج سال اخیر بیان کنم اما صدایم می‌پیچید و پژواکش تنها به خودم بازمی‌گشت.»

نظرات بینندگان