کد خبر: ۷۲۸۹۵۹
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۱ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

مشخصات «فتاح»، موشک هایپرسونیک سپاه / برد ۱۴۰۰ کیلومتر / سرعت موشک ۱۳ ماخ

موشک هایپرسونیک «فتاح»، به عنوان جدیدترین موشک ایرانی در نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد. برد این موشک ۱۴۰۰ کیلومتر است. سر جنگی این موشک دارای موتور کروی سوخت جامد است و نازل متحرک است که قابلیت مانور در همه جهات و دورانی را داراست. سرعت این موشک ۱۳ ماخ است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: موشک هایپرسونیک «فتاح»، به عنوان جدیدترین موشک ایرانی در نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.

موشک هایپرسونیک «فتاح»، صبح امروز در نیروی هوافضای سپاه پاسداران رونمایی شد.

این موشک با حضور رئیسی رئیس جمهور کشورمان رونمایی شد.

برد این موشک ۱۴۰۰ کیلومتر است.

سر جنگی این موشک دارای موتور کروی سوخت جامد است و نازل متحرک است که قابلیت مانور در همه جهات و دورانی را داراست.

سرعت این موشک ۱۳ ماخ است.

نام این موشک توسط مقام معظم رهبری انتخاب شده است.

سردار حاجی‌زاده در این مراسم ضمن اعلام مشخصات فوق اظهار داشت: فتاح موشکی کم‌نظیر در دنیا است و با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد.

وی با بیان اینکه هیچ ضد موشکی برای فتاح وجود ندارد، گفت: در کل سپر موشکی‌ای که موفقیت زیادی داشته باشد، وجود ندارد و از طرفی برای انهدام یک موشک، باید سه موشک پدافندی شلیک شود و این در حالی است که تقریباً قیمت یک ضد موشک ۲۰ برابر موشکِ هدف است.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: همکاری‌های سپاه با دولت تاکنون در هیچ دولتی به اندازه دولت فعلی نبوده و از همکاری‌های وزارت دفاع نهایت سپاسگزاری را داریم.

آبان سال ۱۴۰۱ بود که سردار حاجی‌زاده در حاشیه مراسم سالگرد شهادت سردار طهرانی‌مقدم در ستاد نیروی هوافضای سپاه از ساخت یک موشک بالستیک هایپرسونیک خبر داد و گفت: این موشک سرعت بالایی دارد و در جو و خارج از جو می‌تواند مانور دهد.

وی خاطرنشان کرد: این موشک جدید از همه سامانه‌های سپر موشکی عبور می‌کند و فکر نمی‌کنم تا ده‌ها سال بعد هم فناوری پیدا شود که بتوان با آن مقابله کند. این موشک سامانه‌های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می‌دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.

نظرات بینندگان