arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۸۹۹۵
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۴ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

کرملین: انفجار سد کاخوفکا کار اوکراین است

سخنگوی کرملین امروز (سه‌شنبه) صراحتا اعلام کرد که نابودی و تخریب سد نیروگاه برق‌آبی "کاخوفکا" کار اوکراین بوده و این کشور چنین اقدامی را با هدف ایجاد مشکلات کمبود آب در کریمه انجام داده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سخنگوی کرملین امروز (سه‌شنبه) صراحتا اعلام کرد که نابودی و تخریب سد نیروگاه برق‌آبی "کاخوفکا" کار اوکراین بوده و این کشور چنین اقدامی را با هدف ایجاد مشکلات کمبود آب در کریمه انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: واضح است که این خرابکاری با اهدافی نظیر محرومیت کریمه از آب انجام شده است. سطح آب در مخازن این سد کاهش پیدا کرده و درنتیجه انتقال آب به کانال به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.

وی افزود: این خرابکاری احتمالا پیامدهای بسیار وخیمی برای ده‌ها هزار تن از ساکنان این منطقه و همچنین پیامدهای زیست محیطی به دنبال دارد. البته، مسکو بیانیه‌هایی را از جانب کارشناسانی مبنی بر اینکه هیچ خطری نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را تهدید نمی‌کند، شنیده است اما برقراری ارتباط با متخصصان جهت کسب اطلاعات رسمی ضروری است.

پسکوف در ادامه تصریح کرد: روسیه چنین اتهاماتی را که مسکو خود عامل این انفجار بوده، به شدت رد می‌کند و در عین حال معتقد است که مقامات اوکراینی تماما مسئول این حادثه هستند.

او خاطر نشان کرد: ما چنین اتهاماتی را قویا رد می‌کنیم، ما آن‌ها را قطعا رد می‌کنیم و ما چنین چیزی را رسما اظهار می‌کنیم. ما بی‌شک از خرابکاری‌های اوکراین صحبت می‌کنیم که توسط رژیم اوکراین انجام شده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گزارش‌های وزارت دفاع و سرویس‌های مربوطه را دریافت کرده است.

سخنگوی کرملین با اشاره به وضعیت بلگورود و اعلام حکومت نظامی در این منطقه عنوان داشت: من در جریان این موضوع و احتمال آن نیستم. سرویس‌های ویژه‌ای در کشور هستند که در رابطه با این موضوع کار می‌کنند. اقداماتی در حال انجام است تا نظم را به منطقه بازگردانند.

طبق اطلاعیه نیروهای اوکراین و روسیه، امروز (سه‌شنبه) یک سد مربوط به دوران شوروی به نام "سد کاخوفکا" در بخش تحت کنترل روسیه در جنوب اوکراین منفجر شده و باعث جاری شدن سیل در این منطقه جنگی شده است.

نظرات بینندگان