arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۹۰۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۲ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

وزیر ورزش: تصمیم فدراسیون فوتبال برای تعیین سقف بودجه برای باشگاه درست است

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه برقراری تناسب بین بودجه باشگاه ها در سطح دنیا امری رایج است، تاکید کرد: در دنیا نیز راهکارهایی برای ایجاد تناسب بین بودجه باشگاه‌ها پیش بینی شده و تصمیم فدراسیون فوتبال برای تعیین سقف بودجه ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی برای باشگاه‌ها یک تصمیم درست و روبه جلو است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه برقراری تناسب بین بودجه باشگاه ها در سطح دنیا امری رایج است، تاکید کرد: در دنیا نیز راهکارهایی برای ایجاد تناسب بین بودجه باشگاه‌ها پیش بینی شده و تصمیم فدراسیون فوتبال برای تعیین سقف بودجه ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی برای باشگاه‌ها یک تصمیم درست و روبه جلو است.

 سید حمید سجادی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که ممنوعیت قرارداد با مربیان و بازی کنان خارجی بر مبنای دلار و یورو به کجا رسید؟ بیان کرد: این موضوع قابلیت اجرا دارد. فدراسیون فوتبال تصمیماتی برای کنترل فضای مالی و مادی فوتبال کشور گرفته است. سقف بودجه باشگاه ها ۲۵۰ میلیارد تومان تعیین شده است. یک عده از مربیان این موضوع را نقد کردند و گفتند چرا اینگونه تصمیم گیری شده است و این تصمیم را زیر سوال برده اند. عده‌ای از کارشناسان نیز همین طور اما در نهایت این تصمیم را فدراسیون فوتبال گرفته است. از نظر ما نیز درست است.

وی در ادامه اظهار کرد: در همه جای دنیا یکی از راه‌های کنترلی مالی آنها همین است. یک سقف تعیین می کنند تا فاصله خیلی زیادی ایجاد نشود. یک اصطلاحی به نام fairplay مالی وجود دارد که می گوید بین باشگاه های ورزشی اختلاف مالی نباید سنگین باشد. بنابراین یکسری راه های کنترلی باید وجود داشته باشد. در لیگی که پشت سر گذاشتیم یک باشگاه در لیگ برتر داشتیم با بودجه ۲۷ میلیارد تومان و یک باشگاه نزدیک ۵۰۰ میلیارد تومان داشتیم. این به معنای عدم رعایت fairplay مالی است. طبیعتا تیمی که ۲۷ میلیارد هزینه می کند با تیمی که ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه می کند، تفاوت دارد. در کنار این مبلغ این باشگاه هتل و هواپیما و پاداش و دستمزد برای سایر کارکنان دارند. شاید این بودجه به ۵۵۰ میلیارد تومان نیز برسد.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه تصریح کرد: حتی قهرمان نیز نشدند. این بودجه ای که عرض می کنم برای یک تیم خارج از تهران بوده است. این ۲۷ میلیارد هم برای تیم خارج از تهران است. در دنیا راهکارها و ساز و کارهایی را گذاشتند که بین این اعداد و ارقام تناسب وجود داشته باشد و اختلاف از زمین تا آسمان نباشد. در هر صورت تصمیمی که فدراسیون فوتبال گرفته است روبه جلو درست است.

نظرات بینندگان