arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۹۱۳۴
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۶ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

اطلاعیه استاندری فارس درباره حواشی حافظیه شیراز/ فیلم منتشر شده منطبق با فرهنگ ما نبود

فیلم منتشر شده نه منطبق با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی ما بود و نه در شرایط کنونی جامعه امری عادی بود. تلاش هنجارشکنان برای تغییر فضای دل انگیز، عرفانی و آرام حافظیه که در مناسبت های ملی و مذهبی پذیرای اقشار مختلف مردم با هر فکر و عقیده ای در کنار هم است، بر کسی پوشیده نیست و تمرکز رسانه های بیگانه و حرکت های مختلف برخی افراد معلوم الحال؛ حوادث قبح شکنی و عفت زدایی جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله و تکرار جهت زمینه سازی آن را به ذهن متبادر می سازد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس با توجه به مباحث پیش آمده درباره مسئله حافظیه شیراز برای تنویر افکار عمومی و رفع شبهات متنی به شرح زیر منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: پیرو اتفاقات اخیر ایجاد شده در خصوص مسئله حافظیه شیراز و مطالب منتشر شده، در راستای پاسخگویی به سوالات مخاطبین، موارد ذیل به منظور تنویر افکار عمومی و رفع شبهات منتشر و به استحضار مردم شریف می رسد:

۱_ شیراز دارالعلم فارس و مهد تمدن کهن ایرانی و پایتخت بزرگ ایران در دوره های مختلف تاریخی، دارای فرهنگی اصیل، مردمانی نجیب و سومین حرم اهل بیت علیهم السلام در ایران اسلامی است که ضرورت دارد وجوه مختلف تمدنی، تاریخی، مذهبی و فرهنگی این شهر و استان حفظ و مورد احترام میهمانان قرار گیرد و مسئولان در حفظ و تکریم شئون استان اهتمام داشته باشند.

۲- فیلم منتشر شده نه منطبق با فرهنگ اصیل ایرانی ـ اسلامی ما بود و نه در شرایط کنونی جامعه امری عادی بود. تلاش هنجارشکنان برای تغییر فضای دل انگیز، عرفانی و آرام حافظیه که در مناسبت های ملی و مذهبی پذیرای اقشار مختلف مردم با هر فکر و عقیده ای در کنار هم است، بر کسی پوشیده نیست و تمرکز رسانه های بیگانه و حرکت های مختلف برخی افراد معلوم الحال؛ حوادث قبح شکنی و عفت زدایی جریان جشن های ۲۵۰۰ ساله و تکرار جهت زمینه سازی آن را به ذهن متبادر می سازد.

۳- همواره امنیت روحی ـ روانی و اخلاقی و توجه به شرایط فرهنگی هر منطقه و بوم گردشگری، عامل جذب توریست و گردشگر می باشد؛ لذا انتظار ایجاد فضایی منضبط، امن، آرام و فرهنگی ضرورتی است که مورد مطالبه اکثریت مراجعین به حافظیه و دیگر اماکن تاریخی است. استفاده از محیط زیبای اماکن تاریخی و بهره مندی از آثار آن در همه جای دنیا اصول مشخصی دارد و هیچگاه این محل ها، محل التقاط فرهنگی نمی شود و وظیفه متولی و حاکمیت حفظ شرایط مناسب و عمل به مقررات کشور است.

۴_ در کشور جمهوری اسلامی دستگاه قضایی دارای استقلال در تصمیم و اجرای حکم است و بر همگان تمکین از احکام قضایی فرض است؛ در ماجرای حافظیه اصرار مدیریت ارشد استان عدم بازداشت مدیرکل محترم میراث فرهنگی و گردشگری فارس و حفظ حرمت ایشان بود که مورد قبول دستگاه محترم قضایی نیز قرار گرفت و هر صاحب کمترین اطلاعی از قوانین کشور می داند که اصولاً قوه مجریه و مدیریت اجرایی ارشد استان نمی تواند حکم بازداشت احدی یا ممنوع الکار شدن فردی را صادر کند.

۵_ ساعاتی پس از آغاز تحقیقات در مورد حواشی موضوع حافظیه، برخی رسانه ها اخباری مبنی بر دستگیری مدیرکل میراث فرهنگی استان را منتشر ساختند که این برخلاف واقعیت بود. استاندار فارس در مصاحبه ای تنها خبر رسیدگی قضایی به پرونده و متن ابلاغیه قضایی را به عنوان روایت اول، اعلام نمود تا امکان سوء استفاده و خبرسازی های دیگری که سناریو پردازان، آن را آغاز نموده بودند، فراهم نگردد.

۶- اگرچه عملکرد اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس و سایردستگاهها همواره تحت نظارت و ارزیابی استانداری و دستگاههای حاکمیتی است و با هرگونه اختلال یا کم کاری و قصور و تقصیر به صورت قانونی برخورد می شود؛ اما شیوه عملکرد تیم مدیریتی استان، حفظ حرمت افراد، توجه به سوابق و عملکرد قبل و حاضرو حمایت از مدیران توانمند و کوشاست و در این گونه موارد، هیچ نوع رفتار خلاف شرع و اخلاق اسلامی انجام نمی گیرد.

۷- لازم است علاقه مندان و اصحاب محترم رسانه که همواره آبادانی و آرامش استان، آرمان آنان است، با روایت دقیق و منصفانه حوادث و تحقیق در مورد مسائل مطرح شده؛ اطلاعات خود را از منابع اصلی و رسمی دریافت نمایند تا ضمن قرار گرفتن در جریان صحیح و دقیق اطلاعات، با نگاه منصفانه و نقادانه خود عامل پیشرفت استان باشند.

۸_ همگان اطمینان داشته باشند مدیریت استان فارس به تأسی از فرمایش رهبر حکیم انقلاب اسلامی خود را متعهد به رفع مشکلات اقتصادی استان می داند و تلاش در جهت توسعه و آبادانی و اشتغال را اولویت اصلی خود قرار داده است. همچنین دفاع از امنیت اعتقادی و اخلاقی جامعه مسلمان ایرانی نیز از وظائف غیر قابل انکار خود قلمداد می نماید.

نظرات بینندگان