کد خبر: ۷۲۹۶۴۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۵ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۲

وزیر کار: احتمال حذف برخی از مواد ضد کارگری لایحه برنامه توسعه هفتم

وزیر کار گفت: فکر می‌کنم در ویرایش نهایی لایحه برنامه توسعه هفتم مواد ۱۵ و ۱۶ حذف شده و احتمالا این موضوع دیگر در دستور کار نیست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: مرتضوی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، در خصوص مواد ضدکارگری برنامه توسعه هفتم گفت: برنامه هنوز به مجلس تقدیم نشده، اجازه بدهید برنامه را به مجلس بدهیم و بعد اگر مورد نقد بود، آن را مطرح کنید.

وی در خصوص مواد ۱۵ و ۱۶ لایحه برنامه توسعه هفتم و کاهش دستمزد کارگران جوان به مدتِ سه سال گفت: چنین چیزی در مواد ۱۵ و ۱۶ نیامده است‌. بحث این است که اگر در جایی و برخی از نهادهای حمایتی، نیرویی دارند و به دنبال کمک به آن نیرو هستند و یا به دنبال ایجاد اشتغال هستند، چنانچه آن کارگر خود رضایت داشت، با حقوقی کمتر از حداقل دستمزد کار کند. البته این در حد پیشنهاد است که فکر می‌کنم در ویرایش نهایی حذف شده و احتمالا این موضوع دیگر در دستور کار نیست.

مرتضوی گفت: بحث استاد -شاگردی حلقه‌ی مفقوده تربیت نیروی ماهر است. اگر کسی حرفه‌ای بلد نباشد و بخواهد در کارگاهی آموزش ببیند نباید کارفرما را ملزم کنیم که حقوق قانون کار به آن کارگر بدهد.

یعنی به مدتِ سه سال کارگر با حقوق کمتر از حداقل دستمزد کار کند؟! وزیر کار در پاسخ به این سوال گفت: عرض کردم، اول اجازه بدهید از لایحه رونمایی شود و بعد پیرامون آن اظهارنظر کنید.

نظرات بینندگان