arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۹۹۵۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۰۸ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

 رئیسی وارد کوبا شد

در آخرین مقصد از سفر به کشورهای حوزه آمریکای لاتین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به منظور رایزنی برای توسعه و تعمیق مناسبات با استقبال وزیر خارجه کوبا وارد هاوانا شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: در آخرین مقصد از سفر به کشورهای حوزه آمریکای لاتین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به منظور رایزنی برای توسعه و تعمیق مناسبات با استقبال وزیر خارجه کوبا وارد هاوانا شد.

سید ابراهیم رئیسی که به دعوت رسمی آقای «میگل دیاز کانل» به کوبا سفر کرده است، صبح پنجشنبه به وقت تهران وارد کوبا سرزمین فیدل کاسترو و چه گوارا شد و در بدو ورود به فرودگاه بین المللی این کشور مورد استقبال مقامات این کشور قرار گرفت.

قرار است تا ساعتی دیگر آیت‌الله رئیسی مورد استقبال رسمی «میگل دیاز کانل» نوزدهمین رئیس‌جمهور کوبا قرار گیرد. رئیس جمهور کنونی کوبا فروردین ماه امسال از سوی مجلس ملی این کشور برای دومین دوره پنج ساله در سمت خود ابقا شد. او پیش تر در آوریل ۲۰۱۸ به عنوان رئیس‌جمهور منتخب و جانشین رائول برادر فیدل کاسترو شد.

رئیس‌ جمهور اسلامی‌ ایران بامداد دوشنبه ۲۲ خردادماه و در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی و در راستای تقویت روابط با کشورهای دوست و همسو، عازم کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا در آمریکای لاتین شد که کاراکاس اولین مقصد سفر پنج روزه آیت‌الله رئیسی بود.

رئیس جمهور در سفر دو روزه به این کشور علاوه بر دیدار با نیکلاس مادورو همتای ونزوئلایی خود، هیأت‌های عالی‌رتبه، رئیس مجلس و جمعی از رؤسای کمیسیون‌های مجلس ملی این کشور از نمایشگاه علم و فناوری دستاوردهای ایرانی و آغاز به کار خط تولید دو شرکت خودروساز بزرگ ایران بازدید کرد و با امضا ۲۶سند همکاری و سخنرانی در جمع جوانان و نخبگان ونزوئلایی به برنامه‌های خود در ونزوئلا پایان داد.

نیکاراگوئه چهاردهمین مقصد دپیلماتیکی رئیس جمهور بود که روز گذشته وارد «ماناگوا» شد. نیکاراگوئه نخستین کشوری که منشور سازمان ملل را تأیید کرد.

رئیسی در سومین روز از سفر به این منطقه با دانیل اورتگا همتایش، رئیس و نمایندگان مجلس ملی دیدار کرد و در جمع دانشجویان دانشگاه ماناگوا حضور یافت. همچنین ۳ اسنادهمکاری بین تهران و ماناگوا امضا شد.

اینک کوبا مقصد پانزدهم سفر رئیس جمهور و پایان بخش نخستین سفر دوره‌ای به منطقه آمریکای لاتین است.

حسین امیرعبداللهیان وزیرامور خارجه، جواد اوجی وزیر نفت، محمدرضا قرایی آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور از همراهان رئیس جمهور در این سفر هستند.

در این سیر تعاملات دیپلماسی خارجی و فعال سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران در ۲۱ ماه اخیر از حضور در ۱۴ کشور آسیایی و منطقه‌ای و فرامنطقه ای برای شرکت در اجلاس‌های مختلف و دعوت‌های رسمی تا به امروز به امضا بیش از ۱۲۶ سند، یادداشت تفاهم در زمینه‌های اقتصادی - تجاری، سیاسی، فرهنگی، گردشگری، نفتی و پتروشیمی منجر شده است که در نوع خود کم سابقه بوده است.

از مجموع ۱۴ سفر خارجی رئیس جمهور تاکنون چهار سفر در سال ۱۴۰۰ به تاجیکستان، ترکمنستان، روسیه و قطر، ۶ سفر در ۱۴۰۱ به عمان، ترکمنستان، ازبکستان، سازمان ملل، قزاقستان و چین و چهار سفر به سوریه، اندونزی، ونزوئلا، نیکاراگوئه در ۱۴۰۲ داشته است.

نظرات بینندگان