arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۲۹۹۶۲
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۰۹ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

اردوغان دوباره با پیوستن سوئد به ناتو مخالفت کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می‌گوید تا زمانی که تروریست‌ها در استکهلم تظاهرات می‌کنند، آنکارا نمی‌تواند به درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو جواب مثبت دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: رئیس جمهور ترکیه می‌گوید تا زمانی که تروریست‌ها در استکهلم تظاهرات می‌کنند، آنکارا نمی‌تواند به درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو جواب مثبت دهد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شامگاه چهارشنبه گفت که سوئد نباید در نشست ماه آینده ناتو منتظر چراغ سبز آنکارا برای عضویت در این ائتلاف باشد، مگر اینکه مانع برگزاری تجمعات ضد ترکیه‌ای در استکهلم شود.

اردوغان در گفتگو با خبرنگاران حین پرواز بازگشت از جمهوری آذربایجان، توضیح داد که ترکیه نمی‌تواند همزمان که تروریست‌ها در استکهلم تظاهرات می‌کنند، به درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو جواب مثبت دهد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی در ادامه گفت: «این فقط مربوط به اصلاح قانون یا تغییر قانون اساسی [سوئد] نیست. پس پلیس در آنجا چه کار می‌کند؟ آنها حقوق قانونی و اساسی دارند، باید از حقوق خود استفاده کنند. پلیس باید از آن [تجمعات و تظاهرات] جلوگیری کند».

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه در جریان دیدار او با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در اوایل ماه جاری تظاهرات مشابهی در استکهلم برگزار شد، افزود که به استولتنبرگ نیز گفته که باید از چنین اقداماتی جلوگیری کند تا رضایت ترکیه برای عضویت سوئد در ناتو را جلب نماید.

این اظهارات اردوغان در حالی است که مقامات ترکیه، سوئد، فنلاند و ناتو روز چهارشنبه در آنکارا برای مذاکره درباره مخالفت‌های ترکیه با عضویت سوئد در ناتو، دیدار کردند.

به نوشته رویترز، «اسکار استنستروم» مذاکره‌کننده ارشد سوئد در این نشست گفت که مذاکرات با مقامات ترکیه خوب بوده و گفت‌وگوها با هدف غلبه بر مخالفت‌های آنکارا ادامه خواهد یافت، هرچند هنوز تاریخ جدیدی تعیین نشده است.

در ماه مارس، ترکیه درخواست فنلاند برای عضویت در ناتو را تایید کرد، اما همچنان با پیوستن سوئد به این ائتلاف نظامی مخالف است. مجارستان نیز دیگر کشور عضو ناتو است که با این درخواست سوئد مخالفت می‌کند.

دولت ترکیه در توجیه مخالفت خود با عضویت سوئد در ناتو، استکهلم را به پناه دادن به اعضای گروهک تروریستی «پ.ک.ک» متهم کرده است.

نظرات بینندگان