arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۰۰۳۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۸ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۲

رئیس سازمان محیط‌زیست: آفرود سواران قانونمند می‌شوند

علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اکنون هیچ آیین نامه‌ای بر آفرودسواران یا همان بیراهه سواران حاکم نیست که تهیه آیین نامه فعالیت آنها در طبیعت در دستور سازمان محیط‌زیست قرار گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: معاون رییس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اکنون هیچ آیین نامه‌ای بر آفرودسواران یا همان بیراهه سواران حاکم نیست که تهیه آیین نامه فعالیت آنها در طبیعت در دستور سازمان محیط‌زیست قرار گرفته است.

علی سلاجقه در حاشیه مانور آفرود سواران در تهران افزود: آفرود سواران در طبیعت آشفتگی ایجاد می کنند هم از لحاظ صوتی و هم آواره کردن زیستمندان مناطقی که از آن عبور می کنند.

وی اظهارداشت: چون هیچ قانونی بر فعالیت آنها حاکم نیست از این رو موجب تخریب محیط زیست می شوند و چرخ خودروهایشان خاک مسیر را می کوبد و منطقه را برای بروز گرد و غبار آماده می کنند.

وی ادامه داد: اما امروز در این مانوری که آفرود سواران برگزار کردند نشان دادند که یک محیط بان هستند و مشتاقند تا آموزش های لازم را در این زمینه ببینند ما هم باید با هم به یک گفتمان مشترک برسیم تا بدون آسیب به طبیعت از آن استفاده کنند.

سلاجقه تاکید کرد: نکته ای که ما از این افراد می خواهیم این است که طبیعت را آشفته و مغشوش نکنند طبیعت نظم خودش را دارد اگر به هر دلیلی به هم بخورد به ضرر انسان خواهد بود.

وی اظهارداشت: ما هم به عنوان سازمان حفاظت محیط‌زیست در راستای شعارهایی که دولت مردمی برای مردمی سازی محیط‌زیست می دهد پیش می رویم.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: میثاق نامه ای که امروز آفرود سواران امضا کردند نشان داد که عاشق طبیعت هستند و ما هم مکلفیم آیین نامه های خاص آفرود را تهیه و در اختیارشان قرار دهیم در این صورت هر آفرود سواری به عنوان راهنما وارد طبیعت می شود و طبق آن آیین نامه مسیر خودرو و لوازمی که می توانند با خود به طبیعت ببرند، مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: فرهنگ سازی و آموزش محیط زیست جزو برنامه های سازمان محیط‌زیست است و ما باید حتما محتوای آموزشی را تهیه و تدوین کنیم چون دیگر فرهنگ مردم ارتقاء یافته و همه دنبال این هستند که حافظ طبیعت باشند.

مانور آفرود سواران با شعار «من یک محیط بانم» امروز پنجشنبه همزمان با هفته محیط زیست با حضور ٧٠ نفر از آفرودر از ورزشگاه تختی تا پارک پردیسان برگزار شد.

ورزش اتومبیل رانی بیابانی یا ماشین سواری آفرود یا خارج از جاده، چند سالی است در کشور رونق گرفته و بیشتر با هدف گردشگری ورزشی انجام می‌شود اما به دلیل عدم آگاهی و آموزش تخصصی، این گروه در مواجه با طبیعت و محیط زیست، همواره آسیب های جبران ناپذیری را برای محیط زیست در پی دارد.

آفرودسواری غیر مسوولانه و نا آگاهانه موجب کاهش پوشش گیاهی مناطق، تخریب پوشش سطحی خاک و تپه های شنی و به حرکت در آمدن تپه ها می شود.

آموزش، تغییر نگرش، ایجاد حساسیت و سپردن مسوولیت در حفظ محیط زیست می تواند نقش به سزایی را در کاهش تخریب و یاری رسانی در حفظ محیط زیست و کمک به محیط بانان کشور با توجه به پتانسیل عظیمی که در این گروه وجود دارد، ایفا کند.

سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به منظور برقراری تعامل و ارتباط موثر با آفرود سوران ضمن هماهنگی با هیات اتومبیل رانی به عنوان اولین قدم در شروع تحول و تغییرات در نحوه عمل این گروه، برنامه مانور آفرود سواران با شعار من یک محیط بانم را همزمان با هفته محیط زیست از ورزشگاه تختی تا پارک طبیعت پردیسان برگزار کرد.

نظرات بینندگان