کد خبر: ۷۳۰۱۰۵
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۰ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۲

العربیه: کمیته ایرانی - مصری برای احیای روابط تشکیل شد

شبکه سعودی «العربیه»، عصر امروز (جمعه)، نوشت که ایران و مصر با تشکیل کمیته‌ای برای بازگشت روابط دوجانبه موافقت کرده‌اند. العربیه به نقل از منابع خود در این باره نوشت: «با تشکیل یک کمیته ایرانی-مصری برای بازگردانی روابط [دو کشور]و هماهنگی‌های امنیتی موافقت اولیه صورت گرفته است.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: شبکه سعودی «العربیه»، عصر امروز (جمعه)، نوشت که ایران و مصر با تشکیل کمیته‌ای برای بازگشت روابط دوجانبه موافقت کرده‌اند.

العربیه به نقل از منابع خود در این باره نوشت: «با تشکیل یک کمیته ایرانی-مصری برای بازگردانی روابط [دو کشور] و هماهنگی‌های امنیتی موافقت اولیه صورت گرفته است.»

«محمدحسین سلطانی‌فر» رئیس دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر، دیروز (پنجشنبه) درباره تاثیر همگرایی ایران و مصر بر ایجاد معادلات جدید منطقه‌ای و جهانی گفت که در تلاشیم سطح روابط سیاسی ایران و مصر به سفارت ارتقاء یابد.

وی اظهار داشت: «اگر بخواهیم به موقعیت و جایگاه ایران و مصر نگاه کوتاهی داشته باشیم و  تاثیرگذاری که دو کشور در همین شرایط نیز در تحولات منطقه دارند را بررسی کنیم، بی تردید به این نتیجه خواهیم رسید که چنانچه این همگرایی شکل بگیرد و روابط دو کشور ارتقاء یابد، شاهد تاثیر بسیار مثبت و مهمی در درجه اول در رابطه ایرانی، عربی و در درجه دوم بر تحولات منطقه به ویژه فلسطین خواهیم بود.»

روابط بین مصر و ایران اغلب در دهه‌های اخیر پرتنش بوده است، اگرچه دو کشور تماس های دیپلماتیک خود را حفظ کرده‌اند. 

 ۲ منبع عراقی، ۱۵ اردیبهشت ماه، به روزنامه «العربی الجدید» خبر داده بودند که نمایندگانی از ایران و مصر یک ماه قبل‌تر در بغداد با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

در این نشست نمایندگانی از طرف «محمد السودانی» نخست‌وزیر، «فؤاد حسین» وزیر خارجه و «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق نیز حضور داشتند.

نظرات بینندگان