arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۰۲۲۰
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۷ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
امیرحسین‌خالقی، اقتصاددان در گفت و گو با «انتخاب»:

تورم فعلی مادر رکود بعدی است

امیرحسین‌خالقی، اقتصاددان، درباره ی ایجاد فضای رکود پس از کاهش تورم توسط دولت گفت: واقعیت این است که با توجه به تجربه ی ادوار گذشته، معمولا تورم فعلی مادر رکود بعدی است. معمولا به محض اینکه نقدینگی بالا می‌رود، بعد از آن باید انتظار رکود را داشت تا پس از آن اقتصاد به تعادل برگردد. دولت ها به این علت که در بازار مداخله می کنند، این ماجرا همواره ادامه پیدا می کند. مشکل این سیستم پولی همین است که همواره درگیر چرخه ی رکود می‌شود. البته شدت رکود پساتورمی به نسبت ادوار، متفاوت است. ما گاها رکود تورمی داریم، یعنی رشد اقتصادی منفی است و در کنار آن شاهد رکود هم هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تلاش دولت برای کنترل تورم به سمتی می‌رود که به باور کارشناسان پس از این دوره شاهد رکود قابل توجهی در سطح بازارهای مختلف خواهیم بود. این وضعیت نه تنها به جامعه کمکی نخواهد کرد بلکه منجر به مشکلات بعدی خواهد شد و اقتصاد کشور را در یک سیکل تکراری تورم-رکود گرفتار می‌کند.

امیرحسین‌خالقی، اقتصاددان، در آغاز درباره ی ایجاد فضای رکود پس از کاهش تورم توسط دولت به «انتخاب» گفت: واقعیت این است که با توجه به تجربه ی ادوار گذشته، معمولا تورم فعلی مادر رکود بعدی است. معمولا به محض اینکه نقدینگی بالا می‌رود، بعد از آن باید انتظار رکود را داشت تا پس از آن اقتصاد به تعادل برگردد. دولت ها به این علت که در بازار مداخله می کنند، این ماجرا همواره ادامه پیدا می کند. مشکل این سیستم پولی همین است که همواره درگیر چرخه ی رکود می‌شود. البته شدت رکود پساتورمی به نسبت ادوار، متفاوت است. ما گاها رکود تورمی داریم، یعنی رشد اقتصادی منفی است و در کنار آن شاهد رکود هم هستیم.

وی در ادامه نسبت به ادامه روند فعلی در تورم و رکود افزود: صحبت های زیادی بابت تاثیر تورم بر فروپاشی اقتصادی مطرح می‌شود اما فروپاشی که برخی پیش بینی می‌کنند بیشتر از آنکه یک واقعیت عینی باشد در سطح زیرین و غیررسمی و کف جامعه رخ می‌دهد. تورم بنیان‌های اخلاقی و اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما الزاما تغییری در سیاست‌ها به وجود نمی‌آورد. نظام سیاسی تا وقتی که اراده‌ی حکمرانی دارد علی رغم تمام مشکلات اقتصادی می‌تواند برتری سیاسی را حفظ کند حتی اگر همه چیز بهم بریزد. این ماجرا می‌تواند تا بدترین شرایط اقتصادی هم ادامه پیدا کند.

خالقی در پایان درباره ی ابزارهای دولت برای مقابله با تورم گفت: سیاست های انقباضی که الان توسط دولت دنبال می شود طبیعتا در بحث های اقتصادی متعارف معمول است، منتهی نکته این است که ما محدودیتی در بحث عرضه و رشد اقتصادی داریم و اقتصاد در بخش واقعی خود را تکان نمی دهد. این موضوع بستگی به ثبات سیاست ها و روابط با خارج دارد. در بخش واقعی اقتصاد یعنی آن چه در روی زمین تولید می‌شود باید اقتصاد را بگرداند. می توان یک مثلث را برای کنترل تورم در نظر گرفت. نخست بحث پولی مربوط به بانک مرکزی است، دوم بحث هزینه های دولت مربوط به سازمان برنامه است و در آخر بحث نگاه واقعی به اقتصاد است که ریسک های سیاسی بر آن حاکم است. در این سه حوزه که با یکدیگر ارتباط دارند اگر توجه و اصلاح صورت بگیرد در بلند مدت شاهد تغییراتی خواهیم بود.

نظرات بینندگان