arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۰۳۹۴
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۲۳ - ۲۸ خرداد ۱۴۰۲

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته است

مرسدس-بنز با الهام از یکی از مشهورترین ماشین‌هایش در دهه هفتاد میلادی، کانسپتی ساخته تا فن‌آوری مدل‌های آینده اش را نمایش دهد. این کانسپت که نامش «ویژن یک-یازده» (Vision One-Eleven) است، مبنایی برای ساخت اولین مدل اسپرت الکتریکی در زیرمجموعه AMG بنز خواهد بود که قرار است در سال ۲۰۲۵ به بازار بیاید. یک-یازده برداشتی مدرن از کانسپت C۱۱۱ است. C۱۱۱ هم در دهه هفتاد میلادی برای آزمایش مجموعه‌ای از فن‌آوری‌ها ساخته شده بود. با این که C۱۱۱ یک ماشین آزمایشی بود، اما با استقبال بسیار زیادی روبرو شد و یکی از مشهورترین ماشین‌های صنعت خودرو شد. موتور الکتریکی یک-یازده توسط یک شرکت نوپای انگلیسی به نام یاسا (YASA) ساخته شده است. یاسا می‌گوید وزن این موتور تقریبا نصف وزن موتور‌های الکتریکی موجود است، ولی قدرتش تا دو برابر و گشتاورش تا چهاربرابر بیشتر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

این هفته در جهان خودرو: نمایش فن‌آوری‌های محصولات آینده بنز برای ماشینی که با الهام از گذشته طراحی شده، رونمایی ماشین الکتریکی لوکس یک خودروساز نوپای ایتالیایی، ماشین الکتریکی که باتری‌هایش در شش دقیقه شارژ می‌شود و وعده تویوتا برای ساخت باتری‌های بهتر برای ماشین‌های الکتریکی

تلفیق گذشته و آینده بنز

مرسدس-بنز با الهام از یکی از مشهورترین ماشین‌هایش در دهه هفتاد میلادی، کانسپتی ساخته تا فن‌آوری‌ مدل‌های آینده‌‌اش را نمایش دهد. این کانسپت که نامش «ویژن یک-یازده» (Vision One-Eleven) است، مبنایی برای ساخت اولین مدل اسپرت الکتریکی در زیرمجموعه AMG بنز خواهد بود که قرار است در سال ۲۰۲۵ به بازار بیاید.

یک-یازده برداشتی مدرن از کانسپت C111 است. C111 هم در دهه هفتاد میلادی برای آزمایش‌ مجموعه‌ای از فن‌آوری‌ها ساخته شده بود. با این که C111 یک ماشین آزمایشی بود، اما با استقبال بسیار زیادی روبرو شد و یکی از مشهورترین ماشین‌های صنعت خودرو شد.

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استبنز C111 یکی از مشهورترین ماشین‌های دهه هفتاد میلادی بود

موتور الکتریکی یک-یازده توسط یک شرکت نوپای انگلیسی به نام یاسا (YASA) ساخته شده است. یاسا می‌گوید وزن این موتور تقریبا نصف وزن موتورهای الکتریکی موجود است، ولی قدرتش تا دو برابر و گشتاورش تا چهاربرابر بیشتر است. بنز دو سال پیش شرکت یاسا را خرید و می‌خواهد از موتورهایش در مدل‌های آینده AMG استفاده کند.

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استموتورهای کانسپت یک-یازده روی چرخ‌های ماشین سوار شده است

کانسپت بنز چهار موتور الکتریکی دارد که روی چرخ‌ها سوار شده‌اند. قرار گرفتن موتور روی چرخ باعث شده تا طراحان کمترین محدودیت را برای طراحی ماشین داشته باشند.

یک-یازده با اینکه ظاهری مدرن دارد، اما شباهتش با کانسپت دهه هفتاد غیرقابل انکار است. دو صفحه با لامپ‌های ال‌ئی‌دی در جلو و عقب ماشین است که چراغ‌هایی شبیه بهC111 را نمایش می‌دهد. از این صفحه می‌توان برای نمایش متن هم استفاده کرد. در اتاق هم به جای نمایشگر، صفحه‌ای مشابه گذاشته شده است.

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استمرسدس-بنز، کانسپت یک-یازده

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استمرسدس-بنز، کانسپت یک-یازده

یک-یازده در استودیوی طراحی بنز در ایالت کالیفرنیای آمریکا طراحی شده است. طراحان بنز همراه با این کانسپت مجموعه‌ای از لباس، کیف، عینک آفتابی، قاب موبایل و کلاه طراحی کرده‌اند که تنها ۱۱۱ عدد از هر کدام تولید شده و در فروشگاه بنز فروخته خواهد شد.

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استمجموعه‌‌ای از پوشاک و لوازم شخصی با الهام از کانسپت یک-یازده طراحی شده است

اولین مدل الکتریکی AMG در سال ۲۰۲۵ به بازار خواهد آمد. نزدیک‌ترین رقیبش پورشه تایکان است، اما AMG همزمان باید با ماشین‌هایی رقابت کند که توسط شرکت‌های نوپا ساخته شده‌اند. یکی از دلایل ساخت کانسپت یک-یازده یادآوری سابقه بنز در صنعت خودرو در برابر این شرکت‌های تازه‌وارد است.

سدان لوکس ایتالیایی

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استسدان اسپرت الکتریکی آئرا؛ چهار در آئرا رو به بالا باز می‌شود

آئرا، خودروساز نوپای ایتالیایی از دومین مدل خود رونمایی کرد. این ماشین که یک سدان اسپرت الکتریکی است در سال ۲۰۲۶ به بازار خواهد آمد.

آئرا سال گذشته تاسیس شد. حازم ندا، مدیر ۴۱ ساله این شرکت پیش از تاسیس آئرا، تاجر نفت بوده و می‌گوید که از نزدیک دیده که دوران سوخت‌های فسیلی رو به پایان است. ماشین‌های آئرا توسط طراح سابق لامبورگینی، فیلیپو پرینی طراحی شده‌ و قرار است در ایتالیا تولید شوند.

قیمت محصولات آئرا بین ۱۶۰ هزار تا ۱۸۰ هزار دلار است. این شرکت اولین مدلش را سال گذشته رونمایی کرد که یک شاسی‌بلند الکتریکی است و قرار است در سال ۲۰۲۵ به بازار بیاید.

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استآئرا می‌گوید ماشینش با هر بار شارژ تا ۸۰۰ کیلومتر حرکت خواهد کرد

آئرا می‌گوید سدان جدیدش با هر بار شارژ تا ۸۰۰ کیلومتر حرکت خواهد کرد. آئرا درباره پلتفرم ماشین اطلاعاتی منتشر نکرده، اما گفته می‌شود از باتری‌هایی مشابه با محصولات «لوسید ایر»، خودروساز لوکس آمریکایی استفاده می‌کند. قدرت ماشین هم اعلام نشده، اما پیش‌بینی می‌شود ماشین سه موتور الکتریکی داشته باشد که در مجموع ۸۰۰ اسب بخار نیرو تولید می‌کند.

ماشین‌های آئرا در بازار خودروهای بسیار لوکس با محصولات ب‌ام‌و، بنز و پورشه رقابت خواهد کرد.

باتری‌هایی که سریع شارژ می‌شود

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استباتری ماشینی که نیوبولت ساخته در شش دقیقه شارژ می‌شود

نیوبولت، یک شرکت باتری‌سازی در انگلیس از ماشینی رونمایی کرده که می‌گوید باتری‌هایش در شش دقیقه شارژ می‌شود. نیوبولت قرار است این باتری‌ها را در سال ۲۰۲۶ تولید کند.

نیوبولت در حال حاضر برای دستگاه‌ها و ماشین‌آلات باتری می‌سازد و ادعا می‌کند با استفاده از باتری‌هایش، زمان خاموش ماندن دستگاه‌ها ۹۰ درصد کاهش می‌یابد. این شرکت می‌گوید باتری‌هایش را به چند قطعه‌ساز داده و این قطعه‌سازان از نتیجه آزمایش باتری‌ها راضی هستند.

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استنیوبولت؛ باتری‌هایی که سریع شارژ می‌شود

یکی از دلایل اصلی تردید مردم برای خرید ماشین‌های الکتریکی سرعت کم شارژ باتری‌ است. نیوبولت می‌گوید فن‌آوری‌اش می‌تواند باتری‌های لیتیوم-یون موجود را در شش دقیقه برای ۲۵۰ کیلومتر حرکت شارژ کند.

ماشینی که نیوبولت برای نمایش این فن‌آوری ساخته توسط ایان کالم، مدیر پیشین طراحی جگوار و جولیان تامپسون، مدیر طراحی جنرال‌موتورز اروپا طراحی شده است. این ماشین یک کوپه اسپرت دو نفره است که بر روی پلتفرم لوتوس الیز ساخته شده است.

باتری‌های جدید برای تویوتا

جهان خودرو؛ فن‌آوری‌های آینده بنز برای ماشینی که از گذشته الهام گرفته استتویوتا به احتمال زیاد از باتری‌های جدید ابتدا در محصولات لوکسش استفاده خواهد کرد

خبرگزاری‌ ژاپنی نیکی گزارش داده‌ که تویوتا در سال ۲۰۲۷ یک مدل الکتریکی با فن‌آوری باتری‌های حالت جامد به بازار عرضه خواهد کرد.

خودروهای الکتریکی در حال حاضر از باتری‌‌هایی استفاده می‌کند که الکترولیت در آنها مایع است. باتری‌ حالت جامد از الکترولیت جامد استفاده می‌کند که وزن کمتری دارد و ایمنی آن هم بیشتر است.

از این باتری‌ها در حال حاضر در تلفن‌های همراه استفاده می‌شود و خودروسازان در تلاشند تا این فن‌آوری را در محصولاتشان استفاده کنند. دوام کم از مشکلات این باتری‌ها است، اما تویوتا اعلام کرده که راهی برای این مسئله پیدا کرده است.

باتری‌ حالت جامد در کمتر از ده دقیقه شارژ می‌شود و ماشین‌ها با این باتری‌ می‌توانند با هر شارژ تا ۱۲۰۰ کیلومتر حرکت کنند. تویوتا bZ4X، اولین مدل الکتریکی کارخانه ژاپنی با هر بار شارژ حدود ۵۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند و برای شارژ از ده تا ۸۰ درصد نیم ساعت زمان نیاز دارد.

نیسان، رقیب ژاپنی تویوتا اعلام کرده که اولین مدلش با باتری حالت جامد را در سال ۲۰۲۹ به بازار عرضه خواهد کرد. ب‌ام‌و هم وعده داده که از سال ۲۰۳۰ محصولاتش را با باتری حالت جامد تولید خواهد کرد.

منبع: بی بی سی

نظرات بینندگان