arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۰۶۶۵
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۲ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

تخلف «چارتر۷۲۴» در فروش بلیت هواپیما

در حالی چند روز از تعلیق زودهنگام "علی بابا" می‌گذرد که سایت چارتر ۷۲۴ بلیت پرواز‌های داخلی را با نرخ بالاتر از قیمت‌های مصوب به فروش می‌رساند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: در حالی چند روز از تعلیق زودهنگام "علی بابا" می‌گذرد که سایت چارتر ۷۲۴ بلیت پرواز‌های داخلی را با نرخ بالاتر از قیمت‌های مصوب به فروش می‌رساند.

سازمان هواپیمایی کشوری فروردین ماه سال گذشته طی اطلاعیه‌ای با عنوان "هشدار" از نداشتن مجوز قانونی توسط برخی سایت‌های فروش بلیت با عناوین چارتر ۷۲۴ و چارترملی خبر داد.

سخنگوی وقت سازمان هواپیمایی در این‌باره با اشاره به این‌که سایت‌های فروش بلیت هواپیما با عناوینی، چون چارتر ۷۲۴ و چارتر ملی غیر قانونی هستند و مجوز فروش بلیت از سازمان هواپیمایی کشوری ندارند، گفته بود: برخی واسطه گران با راه اندازی سایت‌های غیر قانونی مبادرت به فروش بلیت هواپیما با قیمت‌های نامتعارف می‌کنند و برخی هموطنان به دلیل عدم آشنایی با دیدگاه‌های قانونی فروش بلیت مبادرت به خرید از این سایت‌ها می‌کنند که در صورت بروز مشکل در طول سفر هیچ یک از فروشندگان این سایت‌ها پاسخ گوی مسافران نیستند.

وی در خصوص نحوه خریداری بلیت از درگاه‌های مجاز فروش عنوان کرد: هموطنان می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت‌های هواپیمایی مستقیما از شرکت‌ها بلیت تهیه نمایند. همچنین لیست دفاتر خدمات مسافرت هوایی و سایت‌های فروش بلیت دارای مجوز در پرتال سازمان هواپیمایی کشوری به آدرس caa.gov.ir در دسترس است و مسافرانی که قصد خرید بلیت از مبادی فوق را دارند با رجوع به لیست فوق از نحوه فعالیت، اعم از فعال یا غیرفعال و اعتبار مجوز درگاه فروش بلیت مورد نظر خود اطلاع حاصل کنند.

وی این راه هم گفت: سازمان هواپیمایی کشوری علاوه بر معرفی سایت‌های متخلف به مراجع قانونی با شرکت‌های هواپیمایی که بلیت آن‌ها توسط این سایت‌ها به فروش میرسد نیز برخورد خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، ۱۵ ماه از این ماجرا می‌گذرد، اما سایت فروش ۷۲۴ همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و بلیت پرواز‌های داخلی را قیمت‌ها بالاتر از نرخ‌های ابلاغی سازمان هواپیمایی به فروش می‌رساند.

به‌عنوان مثال بررسی چند مسیر پرتقاضا نشان می‌دهد چارتر ۷۲۴ در کمال آرامش و در ضعف احتمالی نظارت به‌طور غیرقانونی در حال گرانفروشی است. در زمان حاضر قیمت بلیت پرواز تهران-شیراز برای فردا اول تیرماه ۱۴۰۲ بالغ بر یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است، یعنی حدود ۱۷ درصد بالاتر از قیمت مصوب. این بلیت اکونومی است.

از سوی دیگر قیمت بلیت تهران-اهواز مطابق جدول منتشر شده سازمان هواپیمایی کشوری یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۸۳۰ تومان است، اما نرخی که سایت چارتر ۷۲۴ این بلیت را به‌صورت اکونومی یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان است. در این مسیر پرواز چارتر ۷۲۴ بلیت را حدود ۲۹ درصد گرانتر به‌فروش می‌رساند.

همچنین بلیت پرواز تهران-بندرعباس برای فردا به‌صورت اکونومی با قیمت ۲ میلیون و ۱۰۸ هزار تومان فروخته می‌شود. در این مورد نیز چارتر ۷۲۴ حدود ۲۵ درصد بالاتر از قیمت‌های مصوب گرانفروشی می‌کند.

در مسیر تهران-تبریز نیز با آن‌که قیمت مصوب یک میلیون و ۱۳۹ هزار تومان است که در سایت چارتر ۷۲۴ این بلیت با قیمت یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان فروخته می‌شود، یعنی حدود ۲۰ درصد بالاتر از نرخ‌های مصوب.

۲ روز قبل رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از رفع تعلیق مجموعه علی‌بابا خبر داد. قرار بود فعالیت علی بابا به مدت ماه و به دلیل گرانفروشی تعلیق شود.

حال باید دید ۷۲۴ چارتر نیز به سرنوشت مشابهی دچار می‌شود یا خیر؟

نظرات بینندگان