arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۰۷۰
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱

اخبار ضد و نقیض از مرگ شاهزاده بندر بن سلطان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک روزنامه روسی در مطلبی نوشت که اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد، شاهزاده بندر بن سلطان، رئیس جدید سرویس اطلاعات عربستان در یک نزاع داخلی و خانوادگی کشته شده است.

به گزارش انتخاب ، فارس به نقل از پایگاه خبری المحیط نوشت: درباره خبر احتمال کشته شدن شاهزاده بندر بن سلطان، رئیس جدید سرویس اطلاعات عربستان سعودی، اواخر ماه گذشته اخباری در بسیاری از رسانه‌ها منتشر شد و برخی از آنها حتی احتمال دادند او توسط سرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورهای منطقه به قتل رسیده باشد.

اخیرا روزنامه روسی "ارگو مینتی نیدلی" در مطلبی به نقل از یک کارشناس روس نوشت: بندر بن سلطان در یک توطئه خانوادگی به دست دیگر شاهزادگان سعودی که چشم به قدرت دارند، کشته شده است.

"روستام فریدوویچ" تاکید می‌کند که ترور بندر بن سلطان به این دلیل صورت گرفته که تمایلی جهت به قدرت رسیدن وی در میان شاهزادگان سعودی مشاهده نمی‌شده و این انتصاب تنها به دستور واشنگتن صورت گرفته است.

این کارشناس روسی با اشاره به نزدیکی بسیار بندر بن سلطان به آمریکایی‌ها گفت که بندر در سال 2008 با ولادیمیر پوتین دیدار داشت و با وی توافقنامه‌هایی را امضا کرد و همین موجب نارضایتی آمریکایی‌ها و برکناری وی از تمام مناصبش شد.

اما درباره دلایل بازگشت بندر به عرصه قدرت و از جمله ریاست سرویس اطلاعات عربستان سعودی این کارشناس روسی گفت که ملک عبد الله از این بیم داشت که مبادا سناریویی همچون سناریو مصر در کشور رخ دهد،‌ به ویژه آنکه کارشناسان آمریکایی این موضوع را به او یادآوری کرده بودند که بهار عربی در حال پای گذاشتن به عربستان است.

وی می‌افزاید: به همین دلیل ملک عبد الله ترجیح داد، بندر را بار دیگر با منصوب کردن به سمت ریاست سازمان اطلاعات عربستان به عرصه قدرت این کشور بازگرداند، کسی که به واشنگتن بسیار نزدیک است.
نظرات بینندگان