کد خبر: ۷۳۰۷۱۷
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۷ - ۳۱ خرداد ۱۴۰۲

وزیر خارجه عمان: تهران و مسقط در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی اتفاق نظر دارند

وزیر خارجه عمان در اظهاراتی با اشاره به سفر امیر عبداللهیان به مسقط تاکید کرد که ایران و عمان در بسیاری از موضوعات و پرونده‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اتفاق نظر دارند. ابوسعیدی خاطرنشان کرد که انتظار می‌رود به توافقات و تفاهمنامه هاو برنامه‌های اجرایی بیشتری در راستای منافع مشترک دست یابیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: وزیر خارجه عمان در اظهاراتی با اشاره به سفر امیر عبداللهیان به مسقط تاکید کرد که ایران و عمان در بسیاری از موضوعات و پرونده‌های منطقه ای و بین‌المللی اتفاق نظر دارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عمان، بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر خارجه این کشور پس از دیدار با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در جمع خبرنگاران گفت: سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به مسقط در راستای تداوم مشورت ها میان دو طرف و همکاری در بسیاری از پرونده های دوجانبه به ویژه پیگیری و اجرای نتایج سفر تاریخی سلطان هیثم بن طارق، پادشاه عمان به جمهوری اسلامی ایران است.

وی گفت که ایران و عمان در بسیاری از موضوعات و پرونده های منطقه ای و بین المللی اتفاق نظر دارند و در این دیدار درخصوص آن‌ها مشورت و تبادل نظر شد.

وزیر خارجه عمان تاکید کرد که این مشورت ها و تبادل نظرها در تحقق صلح و ثبات و امنیت در منطقه سهیم خواهد بود.

ابوسعیدی خاطرنشان کرد که انتظار می رود به توافقات و تفاهمنامه هاو برنامه های اجرایی بیشتری در راستای منافع مشترک دست یابیم.

از سوی دیگر، حسین امیر عبداللهیان نیز در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای عمانی خود در مسقط در تشریح نتایج گفت‌وگوهایش با مقامات عمان، گفت: امروز گفت‌وگوهای مهم و سازنده‌ای با همکارم وزیر امور خارجه عمان داشتم. رایزنی‌ها قبل از هر چیزی در خصوص توافقات روسای دو کشور به ویژه در سفر اخیر سلطان عمان به تهران و توافقات صورت گرفته در جریان این سفر بود.

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در یک سال و نیم گذشته مسیر پیگیری توافقات بین دو کشور به خوبی در حال پیشرفت است و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، ترانزیت، انرژی، علم و فناوری از موضوعات مورد توجه ماست.

وی با بیان اینکه ما معتقدیم در منطقه از مرحله گفت‌وگوهای محض عبور کرده‌ایم و وارد همکاری‌های متنوع و چند جانبه شده‌ایم به پیشنهاد مطرح شده برای برگزاری نشست وزیران امور خارجه هشت کشور حوزه خلیج فارس در شهریور ماه در نیویورک اشاره کرد و گفت: من و همکارم وزیر خارجه عمان و پیش از آن نخست وزیر و وزیر خارجه قطر اتفاق نظر داریم که ادامه این ابتکار در منطقه می‌تواند منجر به همکاری هشت کشور حوزه خلیج فارس شود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: من و وزیر خارجه عمان اتفاق نظر داریم که دور بعدی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را در آینده نزدیک برگزار کنیم.

امیر عبداللهیان همچنین گفت: ما از ابتکارات سلطان عمان در قبال مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف افزایش همکاری‌ها جهت ایجاد صلح و ثبات و توسعه در منطقه تشکر می‌کنیم.

نظرات بینندگان