arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۲۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۶ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

روسیه: تحریمهای تازه ایران، اخاذی آشکار است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزارت امور خارجه روسیه  تحریم‌های تازه ایالات متحده علیه تهران  را «اخاذی آشکار» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که در این باره منتشر کرد همچنین به آمریکا هشدار داد در صورتی که این تحریم‌ها به فعالیت شرکت‌های روسی لطمه‌ای وارد کند، روابط دوجانبه روسیه و ایالات متحده نیز لطمه خواهد خورد.

اشاره وزارت خارجه روسیه به تحریم‌های یک‌جانبه و تازه آمریکا علیه جمهوری اسلامی است که جمعه هفته گذشته با امضای باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، قانونی و لازم‌الاجرا شد.
 اجرای این تحریم‌های تازه که هدف‌شان بخش‌های انرژی و کشتی‌رانی و بانک‌داری در ایران است بیش از همه بر فعالیت‌های تجاری آن دست از شرکت‌های خارجی اثر منفی خواهد داشت که در استخراج اورانیوم و صادرات نفت به ایران کمک می‌کنند.


انتقاد شدیداللحن روسیه در روز دوشنبه گذشته نیز در همیم راستاست: روسیه معتقد است که تحریم‌های یک‌جانبه به تلاش‌های دیپلماتیک برای کنار آمدن با تهران لطمه خواهد زد.

ماریا زاکارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در بیانیه روز دوشنبه تاکید کرده است که کشورش با تلاش‌های آمریکا برای «بسط دادن قوانین خود به سراسر جهان» مخالف است.

این مقام وزارت خارجه روسیه تا آنجا پیش رفته است که ضمن ابراز مخالفت با این گونه تحریم‌های آمریکا روشی را که آمریکا در برابر «شرکت‌ها و بانک‌های دیگر کشورها» در پیش گرفته «اخاذی آشکار» خوانده است.

بر اساس تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه تهران، شرکت‌های خارجی در موقعیتی قرار می‌گیرند که مجبورند میان معامله با ایران و معامله با شرکت‌های آمریکا یکی را انتخاب کنند.

در همین زمینه سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داده است: «در صورتی که شرکت‌های روسی که بر اساس قوانین روسیه با طرف‌های ایرانی کار می‌کنند از محدودیت‌های آمریکا آسیب ببینند، روابط دوجانبه ما نیز جدا آسیب خواهد دید.»

در حال حاضر بر اساس آمارهای موجود تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران صاردات نفت ایران را به نصف کاهش داده است، کاهشی که روزانه تا ۱۳۰ میلیون دلار برای ایران ضرر به دنبال دارد.
نظرات بینندگان