کد خبر: ۷۳۲۹۱۶
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۰ - ۱۹ تير ۱۴۰۲

 نتانیاهو بایدن را «وقیح» خواند

تعلل رئیس‌جمهور آمریکا در دعوت رسمی از نخست‌وزیر اسرائیل به این کشور و اظهارات او درباره تحولات اخیر کرانه باختری فلسطین باعث رنجش و خشم مقامات صهیونیست از جمله نتانیاهو شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: تعلل رئیس‌جمهور آمریکا در دعوت رسمی از نخست‌وزیر اسرائیل به این کشور و اظهارات او درباره تحولات اخیر کرانه باختری فلسطین باعث رنجش و خشم مقامات صهیونیست از جمله نتانیاهو شد.

اظهارات «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا درباره رژیم اسرائیل و کابینه آن به‌نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» باعث ناراحتی صهیونیست‌ها به‌ویژه شخص نتانیاهو شد.

منبعی نزدیک به نخست وزیر رژیم اسرائیل در واکنش به این اظهارات بدون اینکه نامی از آن برده شود، از قول نتانیاهو گفت که «بایدن خیلی وقیح است، حتی وقیح‌تر از اوباما، اوباما حتی این گونه صحبت نمی‌کرد.»

بایدن دیروز در جریان کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه از نتانیاهو برای سفر به آمریکا دعوت خواهد کرد، یا نه گفت: «از رئیس جمهور اسرائیل دعوت خواهم کرد.»

گذشته از این بایدن دیروز در نشست مذکور گفته است که مشکل کرانه باختری اسرائیل است؛ اظهاراتی که همه تلاش‌‌های صهیونیست‌ها برای ارائه روایت خود از تحولات این منطقه را تحت‌الشعاع قرار داد.

بایدن و اوباما از رؤسای دموکرات آمریکا هستند و طرفدار جریان چپ لیبرال در اراضی اشغالی که با روی کار آمدن نتانیاهو و ائتلاف راست‌گرای افراطی او، روابط بین این جریان رقیب در فلسطین اشغالی هر روز بدتر می‌شود و با اصرار کابینه و ائتلاف نتانیاهو بر انجام اصلاحات قضایی که طرف مقابل آن را کودتا می‌داند، شکاف بین دو جریان عمیق‌تر می‌شود.

تلاش آمریکا برای احیای نقش سابق خود در پرونده سازش بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها که در دوره دونالد ترامپ به‌دلیل  حمایت‌های جانبدارانه او از صهیونیست‌ها و پیشبرد طرح شناسایی قدس اشغالی به‌عنوان پایتخت رژیم اشغالگر و اجرای معامله قرن که شامل اشغال 30 درصد از اراضی کرانه باختری و الحاق آن به قلمروی این رژیم بود، باعث تضعیف این نقش و عدم اعتماد فلسطینیان و در رأس آن‌ها تشکیلات خودگردان به واشنگتن به‌عنوان میانجی بی‌طرف در این پرونده شد و به همین دلیل رام‌الله از گفت‌وگوها امتناع کرد و گفت که آمریکا صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارد.

با پیروزی ائتلاف نتانیاهو در انتخابات پارلمانی، او انتظار داشت که از سوی بایدن برای سفر رسمی به آمریکا دعوت شود؛ انتظاری که بنا به دلایل ذکرشده در بالا و مخالفت شخص نخست وزیر اسرائیل برای لغو احتمالی تحریم های آمریکا علیه ایران به درازا کشیده شد و در نهایت باعث ناامیدی نتانیاهو از سفر به آمریکا شد، لذا او همه وزرای کابینه را ملزم کرد که بدون اطلاع او و تا اطلاع ثانوی حق سفر به ایالات متحده آمریکا را ندارند. طی این مدت صرفاً وزیر جنگ اسرائیل به‌منظور هماهنگی‌های امنیتی به آمریکا رفت.

نظرات بینندگان