کد خبر: ۷۳۳۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۲۰ - ۱۹ تير ۱۴۰۲

اوج بار مصرف‌ برق به بیشترین مقدار خود در طول تاریخ برق‌دار‌ شدن ایران رسید

 اوج بار مصرف برق به بیشترین مقدار خود در طول تاریخ برق‌دار شدن ایران رسید و از ۷۲ هزار و ۴۱۹ مگاوات عبور کرد.  بر اساس آمار موجود در شرکت توانیر، افزایش دمای هوا و ثبت رکورد گرمترین هفته طی ۱۱ سال اخیر زمینه افزایش استفاده از وسایل سرمایشی را مهیا کرده و همین مسئله به ثبت رکورد‌های جدید اوج‌بار ختم شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 فارس: اوج بار مصرف برق به بیشترین مقدار خود در طول تاریخ برق‌دار شدن ایران رسید و از 72 هزار و 419 مگاوات عبور کرد. 

برای چندمین بار متوالی ‌اوج بار مصرف برق کشور رکورد جدید ثبت کرد و به عدد 72 هزار 419 مگاوات رسید. این میزان مصرف برق معادل تولید 72 نیروگاه به اندازه نیروگاه اتمی بوشهر است.

این شاخص در سال گذشته در مردادماه به عدد ۶۹ هزار و ۹۵۱ مگاوات رسیده بود و رکورد ثبت شده در سال جاری از 3.5 درصد رشد اوج بار نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد.

بر اساس آمار موجود در شرکت توانیر، افزایش دمای هوا و ثبت رکورد گرمترین هفته طی 11 سال اخیر زمینه افزایش استفاده از وسایل سرمایشی را مهیا کرده و همین مسئله به ثبت رکوردهای جدید اوج‌بار ختم شده است.

* شبکه برق پایدار اما تحت فشار است

در این راستا، علی‌اکبر محرابیان وزیر نیرو گفت: شبکه برق کشور در روز ثبت رکورد افزایش مصرف برق پایدار اما تحت فشار بود.

* پاداش صرفه‌جویی 20 برابر نرخ فروش برق

صبح امروز، وزارت نیرو پیش‌بینی کرده بود، مصرف برق کشور در روز جاری از 72 هزار 400 مگاوات عبور خواهد کرد.

صرفه‌جویی مصرف برق در شرایط کنونی می‌تواند به پایداری شبکه برق کمک کرده و زمینه دریافت پاداش صرفه‌جویی تا ۲۰ برابر نرخ فروش برق را مهیا کند.

تاکنون ۲۲۰ میلیارد تومان پاداش صرفه‌جویی در خرداد ماه به مشترکان خانگی برق پرداخت شده و همچنین ۳۵ درصد از مردم از این پاداش بهره‌مند شده‌اند.

لازم به ذکر است رکورد مصرف برق پیش از امروز به رقم ۶۹ هزار و ۴۵۷ مگاوات رسیده بود.

نظرات بینندگان