کد خبر: ۷۳۴۰۴۴
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۷ - ۲۷ تير ۱۴۰۲

تور منطقه‌ای کیشیدا در خلیج فارس؛ دیدارهای نخست‌وزیر ژاپن با رهبران عربستان، امارات و قطر

 فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن که برای تور منطقه‌ای به خلیج فارس سفر کرده، روز سه‌شنبه با مقام‌های قطری دیدار و گفتگو کرد. کیشیدا که پیش از این به عربستان و امارات هم رفته بود،  به منظور تقویت «دیپلماسی منابع» با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار و گفتگو کرد.  سفر نخست‌وزیر ژاپن به کشور‌های عربی منطقه از آن جهت حائز اهمیت است که پیش از این رهبر چین هم با مقام‌های این کشور‌ها گفتگو کرده بود.  
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 یورونیوز: فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن که برای تور منطقه‌ای به خلیج فارس سفر کرده، روز سه‌شنبه با مقام‌های قطری دیدار و گفتگو کرد.

کیشیدا که پیش از این به عربستان و امارات هم رفته بود،  به منظور تقویت «دیپلماسی منابع» با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار و گفتگو کرد. 

سفر نخست‌وزیر ژاپن به کشورهای عربی منطقه از آن جهت حائز اهمیت است که پیش از این رهبر چین هم با مقام‌های این کشورها گفتگو کرده بود. 

از آنجایی که ژاپن بیش از ۹۰ درصد نیازهای انرژی خود را به واردات متکی است، حفظ روابط راهبردی در حوزه انرژی با کشورهای منطقه خاورمیانه برای توکیو امری ضروری است. بر همین اساس این کشور آسیایی مدت‌هاست تلاش کرده روابط دوستانه خود با کشورهای منطقه غنی از منابع انرژی را حفظ کند. 

به گفته تحلیلگران، با ناپایدار شدن قیمت جهانی انرژی از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، ژاپن مشتاق‌تر شده تا از «استمرار» تهیه نفت خام و گاز طبیعی مایع از خاورمیانه اطمینان حاصل کند. 

در همین حال، با توجه به اینکه در آینده ارزش سوخت فسیلی ممکن است در پی روند کربن زدایی جهانی کاهش یابد، بسیاری از کشورهای خاورمیانه در تلاش برای کاهش وابستگی به نفت خود هستند.

سفر کیشیدا نخستین حضور یک نخست‌وزیر از ژاپن در خاورمیانه در سه سال اخیر است. در این مدت چین با انجام اقداماتی مانند سفر به کشورهای عربی و ایران همچنین اقدامات میانجیگرانه برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین تهران و ریاض، نفوذ خود را در منطقه افزایش داده است. 

کیشیدا روز یکشنبه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد و در آن ملاقات دو طرف برای تداوم همکاری در زمینه اشتراک فناوری‌های لازم برای کمک به کربن‌زدایی و تنوع اقتصادی این کشور در منطقه خاورمیانه، در مقابل حصول اطمینان از دسترسی مداوم ژاپن به منابع نفتی توافق کردند. 

رهبران دو کشور همچنین تایید کردند که ژاپن و عربستان سعودی در نشستی در جده در ساحل غربی شبه‌جزیره عربستان گفتگوی راهبردی را در سطح وزیر خارجه برای تعمیق همکاری‌های دوجانبه آغاز خواهند کرد.

روز دوشنبه نیز کیشیدا و محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات عربی متحده توافق کردند که برای ارتقای پروژه‌های انرژی سبز، کربن زدایی از اقتصاد خود و مبارزه مشترک با تغییرات آب و هوایی در حوزه‌های مختلف همکاری کنند.

کیشیدا روز سه‌شنبه از قطر، یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان گاز طبیعی در جهان بازدید کرد و ژاپن بر سر استمرار واردات گاز از این کشور تولید کننده انرژی با مقام‌های قطری به توافق رسید. 

کیشیدا پیش‌تر در اکتبر ۲۰۲۱ میلادی قصد داشت به خاورمیانه سفر کند اما به دلیل ابتلا به ویروس کرونا مجبور شد این تور را به تعویق بیندازد.

نظرات بینندگان