کد خبر: ۷۳۴۲۱۵
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۰ - ۲۸ تير ۱۴۰۲

کیسینجر ۱۰۰ ساله در پکن؛ سفر وزیر خارجه پیشین آمریکا کاربران چینی را شگفت‌زده کرد

 وانگ یی، عالی‌ترین دیپلمات چین روز چهارشنبه در دیدار با هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که سیاست واشنگتن در قبال کشورش به «درایت دیپلماتیک به سبک کیسینجر و شجاعت سیاسی مانند نیکسون» نیاز دارد. هنری کیسینجر روز سه‌شنبه در پکن با لی شانگفو، وزیر دفاع چین نیز دیدار کرده بود. سفر او به پکن در حالی صورت گرفت که جان کری، نماینده ویژه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به چین رفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: وانگ یی، عالی‌ترین دیپلمات چین روز چهارشنبه در دیدار با هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که سیاست واشنگتن در قبال کشورش به «درایت دیپلماتیک به سبک کیسینجر و شجاعت سیاسی مانند نیکسون» نیاز دارد.

این سخنان وانگ یی اشاره‌ای به دوران فعالیت هنری کیسینجر در دولت ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده بود. واشنگتن در دوران زمامداری ریچارد نیکسون با کمک هنری کیسینجر با چین کمونیست روابط دیپلماتیک برقرار کرد. 

سفر هنری کیسینجر به چین در حالی انجام شد که او دو ماه پیش ۱۰۰ ساله شد. همین امر باعث شده است که سفر او در شبکه‌های اجتماعی چین مانند ویبو مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از کاربران چینی از اینکه هنری کیسینجر در ۱۰۰ سالگی همچنان قادر به سفر هوایی و کاری است ابراز تعجب کرده‌اند. 

هنری کیسینجر روز سه‌شنبه در پکن با لی شانگفو، وزیر دفاع چین نیز دیدار کرده بود. سفر او به پکن در حالی صورت گرفت که جان کری، نماینده ویژه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز به چین رفته است.

جنت یلن و آنتونی بلینکن، وزرای خزانه داری و خارجه آمریکا نیز پیش از این به چین سفر کرده بودند.

هنری کیسینجر در جریان سفر محرمانه خود به پکن در ماه ژوئیه سال ۱۹۷۱ مقدمات بهبود روابط آمریکا با چین و سفر تاریخی ریچارد نیکسون به این کشور در سال ۱۹۷۲ را فراهم کرد.

نظرات بینندگان